Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie: rosyjscy i białoruscy sportowcy nie rywalizują już w igrzyskach w 2022 r. po wielu protestach, mówi IPC

Decyzja została podjęta niecały dzień po tym, jak IEC początkowo pozwoliło sportowcom z obu krajów rywalizować jako neutralni gracze pod flagą i hymnem paraolimpijskim.

Prezydent IPC Andrew Parsons powiedział w środę, że rosyjscy sportowcy nie powinni być postrzegani jako „agresorzy” i że zarząd organizacji nie ma uprawnień do całkowitego zakazu sportowców w związku z jej konstytucją.

Jednak Międzynarodowy Komitet Lekkoatletyczny powiedział w czwartkowym oświadczeniu, że wiele narodowych komitetów paraolimpijskich (NPC), drużyn i sportowców grozi teraz, że nie weźmie udziału w zawodach i że sytuacja w wioskach sportowców „eskaluje”. […] A zapewnienie bezpieczeństwa sportowcom stało się nie do przyjęcia”.

„Nie było jej własnej winy, wojna pojawiła się teraz w tych grach, a za kulisami wiele rządów miało wpływ na nasze ukochane wydarzenie” – powiedział Parsons.

„Podejmując wczorajszą decyzję, przyglądaliśmy się długoterminowej kondycji i żywotności Ruchu Paraolimpijskiego. Jesteśmy niesamowicie dumni z zasad i wartości, które uczyniły Ruch Paraolimpijski tym, czym jest dzisiaj.

„Jednak jasne jest, że szybko eskalująca się sytuacja postawiła nas teraz w wyjątkowej i niemożliwej sytuacji, bardzo blisko rozpoczęcia igrzysk.

„W ciągu ostatnich 12 godzin wielu członków kontaktowało się z nami i było bardzo otwartych, za co jestem wdzięczny. Powiedzieli nam, że jeśli nie rozważymy ponownie naszej decyzji, ma ona teraz potencjał mieć poważne konsekwencje dla Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie w 2022 roku.

„Wielu NPC, z których niektórzy skontaktowali się z rządami, drużynami i sportowcami, grozi, że nie będzie konkurować.

„Mając to na uwadze oraz w celu zachowania integralności tych gier i bezpieczeństwa wszystkich uczestników, zdecydowaliśmy się odrzucić zgłoszenia sportowców z RPC i NPC Białoruś.

„Dla niepełnosprawnych sportowców z dotkniętych krajów głęboko żałujemy, że wpłynęły na was decyzje, które wasze rządy podjęły w zeszłym tygodniu, aby złamać rozejm olimpijski. Jesteście ofiarami działań swoich rządów” – dodał Parsons.

READ  Znak Wild Brook Faber: Czy były obrońca University of Minnesota może teraz grać?

W igrzyskach, które rozpoczną się w piątek ceremonią otwarcia, zaplanowano w sumie 71 rosyjskich i 12 białoruskich para sportowców z mentorami z obu krajów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *