Zobacz nowe, niesamowite zdjęcia z bliska wulkanicznego księżyca Jowisza, Io

Wypaczona powierzchnia księżyca Jowisza Io została odkryta bardzo szczegółowo przez sondę Juno, która bada układ Jowisza od 2016 roku i niedawno wykonała najbliższy przelot obok świata wulkanicznego.

To była sonda Jowisza należąca do NASA Bliskie spotkanie z IU w sobotę, 30 grudniaPrzeleciał 930 mil (1500 kilometrów) od swojej piekielnej powierzchni. Według NASA jest to nie tylko najbliższy przelot Juno obok Io, ale dowolnego statku kosmicznego w ciągu ostatnich 20 lat.

Podczas tego rzadkiego spotkania Juno uchwyciła intymne widoki księżyca Jowisza za pomocą trzech kamer znajdujących się na pokładzie. W niedzielę NASA wypuściła sześć zdjęcia Księżyc Io widziany przez sondę kosmiczną.

Wstępny obraz Io.

Wstępny obraz Io.
zdjęcie: NASA

Skalisty księżyc Jowisza jest najbardziej aktywnym wulkanicznie ciałem w Układzie Słonecznym. Jak pokazują nowe zdjęcia, powierzchnia Io jest pokryta bliznami przez setki wulkanów i jezior stopionej lawy krzemianowej, które wyglądają jak wypalone blizny na umęczonym krajobrazie. Jako najbardziej wewnętrzny z czterech księżyców galileuszowych Jowisza, Io znajduje się pomiędzy ogromnym przyciąganiem grawitacyjnym planety a przyciąganiem grawitacyjnym jej siostrzanych księżyców Europy i Ganimedesa. Przyczynia się to do aktywności wulkanicznej Księżyca, ponieważ Io jest stale rozciągany i ściskany ze względu na swoje położenie.

Według NASA, wraz z przelotem obok Io zespół odpowiedzialny za misję Juno bada źródło aktywności wulkanicznej Księżyca i ma nadzieję dowiedzieć się, czy pod skorupą znajduje się ocean magmy. Zespół naukowy Juno będzie badał, jak często wybuchają wulkany na Io, jak bardzo są jasne i gorące oraz jak zmienia się kształt strumienia lawy.

Io jest także głównym źródłem większości naładowanych cząstek w magnetosferze Jowisza, tworząc otaczającą planetę chmurę jonów i elektronów w kształcie pączka. Chmura, znana jako torus plazmowy Io, powstaje, gdy gazy atmosferyczne wydobywające się z Io ulegają jonizacji. Grupa naukowców z Southwest Research Institute w San Antonio w Teksasie będzie również badać związek aktywności wulkanicznej Io z przepływem naładowanych cząstek w magnetosferze Jowisza, łącząc dane Juno z danymi Juno. Zdalne obserwacje za pomocą teleskopów kosmicznych Hubble'a i Webba.

W październiku Juno uchwyciła złowieszczy widok Io, odsłaniając na niebie jego zwęgloną powierzchnię Najbliższy widok Księżyca Ten wymiar. Junona też Zrobiłem przytulne rodzinne zdjęcie Jowisza i Io We wrześniu gazowy olbrzym i jego księżyc zostały ukazane obok siebie.

Niedawny przelot Juno obok Io oznaczał 57. orbitę statku kosmicznego wokół układu Jowisza, gdzie był on wystawiony na wieloletnie promieniowanie z otoczenia gazowego giganta. „Skumulowane skutki całego tego promieniowania zaczynają być widoczne na JunoCam w ciągu ostatnich kilku orbit” – powiedział w oświadczeniu Ed Hurst, kierownik projektu Juno w Jet Propulsion Laboratory NASA. „Nasz zespół inżynierów pracuje nad rozwiązaniami łagodzącymi uszkodzenia spowodowane promieniowaniem i zapewniającymi działanie kamery”.

Juno ma wykonać drugi bliski przelot obok Io 3 lutego, kiedy sonda zbliży się na odległość 1500 kilometrów od powierzchni Księżyca.

Jeśli chcesz więcej podróży kosmicznych w swoim życiu, śledź nas X (dawniej Twitter) i niestandardową zakładkę Gizmodo Strona lotów kosmicznych.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba wykrywa kryształy kwarcu w atmosferze egzoplanety

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *