Akcje azjatyckie spadają przy zdenerwowaniu omicron, Fed i Ukrainy

TOKIO (AP) – Akcje azjatyckie spadły we wtorek po niestabilnym dniu na Wall Street. Walka z inflacją ze strony Rezerwy Federalnej i możliwość konfliktu między Rosją a Ukrainą są rynkami zwisającymi.

Japoński benchmark Nikkei 225 spadł o 2,0% w porannym handlu do 27 027,23. Australijski S&P/ASX 200 spadł o 2,3% do 6972,10. Kospi z Korei Południowej stracił 2,1% do 2734,03. Hang Seng z Hongkongu spadł o 1,7% do 24 242,91, podczas gdy Shanghai Composite spadł o 1,0% do 3 487,46.

„Niespodziewany zwrot na rynku amerykańskim z dnia na dzień nie wydaje się przynosić żadnej ulgi dzisiejszej sesji w Azji” – powiedział Yeap Jun Rong, strateg rynkowy w IG.

Późne szaleństwo zakupów pchnęło benchmarkowy indeks S&P 500 do 0,3% zysku po wycofaniu go z tak zwanego obszaru korekty – spadek o 10% lub więcej w stosunku do ostatniego maksimum. Indeks Dow Jones Industrial Average spadł o ponad 1000 punktów, po czym wzrósł i zakończył na wyższym poziomie.

„Jesteśmy w trybie wyczekiwania, który jest prawie najbardziej niewygodnym miejscem, więc myślę, że rynek naprawdę się z tym boryka” – powiedziała Lindsey Bell, główny strateg ds. rynków i finansów w Ally Invest.

Poniedziałkowy szalony zwrot nastąpił po trzytygodniowym spadku indeksu S&P 500, kończąc się najgorszym tygodniowym okresem od początku pandemii.

S&P 500 spadł w poniedziałek aż o 4%. Indeks odrobił straty po stratach w ciągu dnia, które w przeszłości były tak duże tylko trzy razy. Zaawansowany technologicznie indeks Nasdaq wzrósł o 0,6% po odzyskaniu z prawie 5% spadku.

Na początku dnia benchmarkowe indeksy giełdowe flirtowały z niemal czteromiesięcznymi minimami, ponieważ inwestorzy spodziewali się wskazówek Fed pod koniec tego tygodnia na temat jego planów podniesienia stóp procentowych w celu powstrzymania inflacji, która jest na najwyższym poziomie od prawie czterech dekad.

READ  Giełdy rosną, a technologie mogą ryczeć

Od czasu, gdy pandemia uderzyła w światową gospodarkę w 2020 r., krótkoterminowa stopa Fed była bliska zeru, co napędzało zadłużenie i wydatki konsumentów i przedsiębiorstw.

Ale rosnące ceny w supermarketach, na parkingach samochodowych i na stacjach benzynowych budzą obawy, że konsumenci ograniczą wydatki, aby ograniczyć presję na budżety. Firmy ostrzegają, że problemy z łańcuchem dostaw i wyższe koszty surowców mogą ograniczyć ich zyski.

Fed utrzymywał presję na obniżenie długoterminowych stóp procentowych, kupując obligacje rządowe i korporacyjne o wartości bilionów dolarów, ale te awaryjne zakupy mają się zakończyć w marcu. Podnoszenie stóp ma pomóc spowolnić wzrost gospodarczy i stopę inflacji.

„Jest krótkoterminowa panika, a częścią tego jest wysoki poziom niepewności wokół tego, co Fed zamierza zrobić”, powiedziała Sylvia Jablonski, dyrektor ds. inwestycji w Defiance ETFs.

Inwestorzy obserwują także rozwój wydarzeń na Ukrainie. Napięcia między Rosją a Zachodem wzrosły w poniedziałek z powodu obaw, że Moskwa planuje zaatakować Ukrainę, z NATO przedstawia potencjalne rozmieszczenie oddziałów i statków.

Indeks S&P 500 wzrósł o 12,19 pkt do 4 410,13. Jest teraz o 8,1% poniżej rekordu wszechczasów, który ustanowił w styczniu. 3.

Dow wzrósł o 99,13 punktu do 34 364,50. Nasdaq zyskał 86,21 pkt do 13 855,13.

Odbiły się również akcje małych firm. Russell 2000 wzrósł o 45,59 punktu, czyli 2,3%, do 2033,51. Indeks spadł o 2,8%.

Fala sprzedaży objęła także kryptowaluty. Bitcoin spadł w nocy do 33 000 USD, ale późnym popołudniem powrócił powyżej 36 000 USD. Mimo to cyfrowa waluta jest znacznie poniżej szczytu ponad 68 000 USD, który osiągnął w listopadzie.

Detaliści odnotowali jedne z największych wzrostów podczas powrotu: luka wzrosła o prawie 8%.

Rynek czeka na wiadomość od prezesa Jerome’a ​​Powella w środę po tym, jak decydenci Fed zakończą dwudniowe posiedzenie i przedstawią swoje najnowsze przemyślenia na temat gospodarki i stóp procentowych.

READ  Dwóch singapurskich posłów złożyło rezygnację po przyznaniu się do niewłaściwych związków

Niektórzy ekonomiści martwią się, że Fed działa zbyt wolno. Inni obawiają się, że Fed może działać zbyt agresywnie. Argumentują, że liczne podwyżki stóp groziłyby recesją iw żadnym wypadku nie spowolniłyby inflacji. Z tego punktu widzenia, wysokie ceny odzwierciedlają głównie splątane łańcuchy dostaw, na które podwyżki stóp Fed nie są w stanie wyleczyć.

Kiedy Fed zwiększa swoją krótkoterminową stopę procentową, zwykle powoduje, że pożyczki są droższe dla konsumentów i przedsiębiorstw, spowalniając gospodarkę z zamiarem obniżenia inflacji. Może to obniżyć zyski firmy, które w dłuższej perspektywie mają tendencję do dyktowania cen akcji.

Europejski indeks STOXX 600 zamknął się o 3,6% w związku z obawami o zaostrzenie polityki Fed i obawami o sytuację wokół Ukrainy. Rosyjski rubel spadł również po tym, jak prezydent USA Joe Biden wskazał, że w przypadku rosyjskiej inwazji USA mogą zablokować rosyjskim bankom dostęp do dolarów lub nałożyć inne sankcje.

Inwestorzy monitorują ostatnią rundę zysków przedsiębiorstw, po części po to, aby ocenić, w jaki sposób firmy radzą sobie z wyższymi cenami i co planują zrobić, gdy inflacja nadal wywiera presję na operacje.

We wtorek American Express, Johnson & Johnson i Microsoft podają wyniki. Boeing i Tesla przedstawią swoje wyniki w środę. McDonald’s, Southwest Airlines i Apple podają wyniki w czwartek.

W handlu energią, w handlu elektronicznym na New York Mercantile Exchange, referencyjna ropa amerykańska wzrosła o 38 centów do 83,69 USD za baryłkę. W poniedziałek spadła z 1,83 USD do 85,31 USD. Ropa Brent, będąca międzynarodowym standardem, wzrosła o 52 centy do 86,79 USD za baryłkę.

W handlu walutami dolar amerykański spadł do 113,77 jena japońskiego z 113,96 jena. Euro kosztowało 1,1316 USD, w porównaniu z 1,1326 USD.

___

Autorzy: Damian J. Troise i Alex Veiga, autorzy AP Business Writers.

READ  Filipiny, Chiny Zarzut handlowy w związku ze sporem na Morzu Południowochińskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *