Rafael Nadal pokonał Denisa Shapovalova w ulubionej szarży

MELBOURNE, Australia – Rafael Nadal ma wiele szans na powrót do tenisa podczas Australian Open po tym, jak przez długi czas nie grał w mecz, w którym grał z entuzjazmem.

W wieku 35 lat jego ostatni powrót po kontuzji sprawił, że dotarł do półfinału, zrywając trójstronną relację z Novakiem Djokoviciem i Rogerem Federerem oraz wygrywając tylko dwa z jego 21. tytułów wielkoszlemowych w singlu.

Ale we wtorek zobaczyliśmy go również w obronie po tym, jak jego przeciwnik Denis Shapovalov z Kanady stwierdził, że Nadal skorzystał na zwycięstwie w piątym secie, wygrywając piąty set 6:3, 6:4, 4. -6, 3-6, 6-3, cztery godziny i osiem minut.

Nadal grzecznie zaprzeczył zarzutom młodego Kanadyjczyka Shapovalova. – Myślę, że się myli – powiedział Nadal.

Shabovalov, który z pewnością nie pomógł swojej sprawie, grając trudną, błędną partię, aby w piątym secie odrzucić swój serwis, nie przyjął dokładnie porażki, rozbijając rakietę wkrótce po ostatnim meczu na niebieskim twardym korcie w Rod Laver Arena. Salwa poruszyła się szeroko. Zupełnie inaczej było z Natalie, która w swojej 20-letniej karierze zawodowej nigdy nie pokonała oszusta w złości podczas meczu.

Ale Nadal, mistrz Hiszpanii, który po raz pierwszy spotkał Shapovalova jako dziewięcioletniego chłopca do piłki podczas Canadian Open w Montrealu, przegrał swój pierwszy mecz w 2017 roku w tym samym mieście w hollywoodzkim stylu.

Jednak Shapovalov był kiedyś o hiszpańskim graczu, ale nie wycofał się we wtorek: Nadal skarżył się, że miał więcej czasu między punktami niż w trakcie i po meczu.

Po wygraniu pierwszego seta Nadal przebrał się i powoli opuścił fotel, podążając za tym, co sędzia Carlos Bernardus nazwał „czasem”. Shapovalov podniósł piłki i przygotował się do podania, tak jak czekał, a kiedy Nadal pojawił się na korcie 45 sekund po ogłoszeniu Bernardesa, Shabovalov podszedł do Bernardesa i powiedział, że Nadal powinien zostać ukarany grzywną za opóźnienie.

READ  Mini-budżet Wielkiej Brytanii tnie podatki i mocno zaciąga pożyczki z powodu recesji

Bernardowie nie zgodzili się, a Shapovalov wrócił do linii bazowej, a następnie ponownie podszedł do Bernardusa, mówiąc, że Nadal nie jest jeszcze gotowy. Bernards odpowiedział: „Nie jesteś gotowy do gry, ponieważ przychodzisz porozmawiać ze mną”.

„Czy ty żartujesz?” – powiedział Shapovalov, wycofując się. „Wszyscy jesteście skorumpowani.”

Shapovalov, lat 22, nie otrzymał żadnego naruszenia kodeksu za komentarz, chociaż po dalszym dochodzeniu mógł zostać ukarany grzywną lub dopuszczony przez Australian Open. Shapovalov później przeprosił, mówiąc: „Myślę, że się myliłem”. Z kilkoma sekundami pozostałymi na zegarze serwisu, Nadal był gotowy do dodania drugiej partii drugiego seta, gdy zaangażował się w kolejną wymianę z Bernardusem. Natal podszedł do sieci. Spotkał go tam Shapovalov i po krótkiej wymianie zdań wznowiono grę.

„To nie jest nic przeciwko Rafie” – powiedział Shapovalov. „Rafa służył. Spodziewałem się, że sędzia zobaczy Rafę. Sędzia patrzył na mnie. Nie rozumiałem tego.”

Ale Shapovalov nie narzekał na Nadala, kłócąc się z Bernardusem po czwartym secie, że Nadal, który był krótko przesłuchiwany w sądzie pod kątem problemów żołądkowych, zrobił sobie dłuższą przerwę od kortu przed ostatnim setem, aby przedłużyć poczucie reguł. Zintegrowana ocena medyczna i wizyta w toalecie.

Nadal wyjaśnił później, że zaczął czuć się bardzo późno w drugim secie ze względu na upalną, wilgotną pogodę i długie przerwy w grze. Wrócił z trasy koncertowej w tym roku po zaginięciu na pięć miesięcy z powodu chronicznego problemu ze stopami, a następnie zakontraktował Govt-19 na wystawie w Abu Zabi pod koniec grudnia. Jest szósty w Melbourne, gdzie zdobył tytuł w 2009 roku.

Shapovalov długo przesłuchiwał Bernardusa, mówiąc, że czekają na powrót Nadala i że nie wolno mu było połączyć dwóch przerw w ostatnim meczu. Siedem minut po zakończeniu czwartego seta zagrał Nadal.

READ  Blinken mówi, że rozmowy o zawieszeniu broni i uwolnienie zakładników „coraz bliżej”

Zapytany, czy Nadal był priorytetem na pomeczowej konferencji prasowej, Shapovalov odpowiedział, że „robi to w 100 procentach” i że powinny być granice.

– We wszystkich innych meczach, w których grałem, tempo było bardzo szybkie, ponieważ notatki były na zegarze po każdym punkcie – powiedział Shapovalov. Po pierwszych dwóch seriach był tak bardzo ciągnięty po każdym punkcie, że minęło półtorej godziny. Poświęcił mu tyle czasu między seriami i tym wszystkim.

Zawodnicy będą mieli 25 sekund pomiędzy punktami podczas zagrywki, ale sędziowie przewodnicy mają możliwość decydowania, kiedy uruchomić zegar czasu akcji. Po powrocie do gry oczekuje się, że gracze będą grać z „rozsądną szybkością” serwera, co pozwala wiele wyjaśnić frazę z regulaminu tenisa.

– Szanuję wszystko, co robił Rafa i myślę, że jest niesamowitym zawodnikiem – powiedział Shapovalov. „Ale muszą istnieć pewne granice, pewne zasady zostały ustalone. Jako zawodnik jest to bardzo frustrujące. Czujesz, że nie grasz tylko przeciwko graczowi; grałeś przeciwko sędziom, grasz przeciwko wielu innym .Trudno.To znaczy, po czwartym secie to spora przerwa, to Prędkość zniknie z jakiegoś powodu.

Shapovalov powiedział o gwiazdach takich jak Nadal: „Są legendami gry, ale powinno być równe, gdy wejdziesz na kort”.

Bernardus, starszy sędzia przewodniczący Brazylii, przerwał czas Nadalowi, ponieważ poświęcił zbyt dużo czasu przed podaniem w czwartym secie. Bernardyny i Natal Nigdy się nie zgadzaj, A Bernardes nie mógł pracować przy turniejach Natalie podczas mroźnej zimy w 2015 roku. Ale ten nieformalny zakaz wkrótce się skończył.

Nadal zaprzeczył zarzutom na korzyść Shapovalova i powiedział, że po rozegraniu seta w tak parowej sytuacji zwyczajowo zajmuje trochę czasu na zmianę ubrań i sprzętu.

Nadal zauważył, że w ostatnich sezonach przepisy zostały zaostrzone, aby utrudnić okazywanie poparcia dla elity lub jakiegokolwiek gracza, ze względu na pojawienie się elektronicznego sprawdzania linii, zegarów strzałów między punktami i, w tym sezonie, przerw w toalecie.

„Masz teraz mniej możliwości wpływania na cokolwiek”, powiedział Nadal, dodając, że nie jest zainteresowany zyskiem w sądzie.

„Wierzę, że w sądzie zasługujesz na lepsze traktowanie niż inni” – powiedział Nadal. „Naprawdę mi się to nie podobało. Nie czułem, że to mam”.

Nadal daleko był do swojej najlepszej gry w drugiej połowie wtorkowego meczu. Miał też 11 podwójnych błędów, dużą ilość jak na jego standardy. Ale był w stanie zaserwować lepiej, kiedy najbardziej tego potrzebował, w tym wymyślenie jednego asa, aby uratować break point w grze otwierającej piątego seta i dwa dodatkowe break pointy w trzeciej partii.

„Szczerze, byłem fizycznie zdruzgotany, ale moja usługa działała dobrze” – powiedział Nadal. „Dla mnie każda gra, którą wygrywam dzięki moim usługom, jest wygraną”.

Odniósł zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i był numerem jeden w półfinale w piątek po południu. Są dwa dni, aby dojść do siebie, zanim zmierzy się z 7. rozstawionym Matteo Bertini lub 17 rozstawionym Gayle Monfils. Nadal zwykle lubi grać w ciągu dnia, kiedy warunki są na ogół szybkie i pomaga jego topspinowi przebić się przez kort forhendowy. Wyglądało jednak na to, że byłby zadowolony z gry w cieniu przeciwko Shapovalovowi.

„Nie mam 21 lat” – powiedział ze znużeniem Nadal w wywiadzie po meczu.

Ale 21 w Melbourne wciąż może być jego magiczną liczbą, gdzie ma tylko dwa mecze do przełamania remisu.