Alibaba zwiększa wykup akcji do 25 miliardów dolarów

Mężczyzna przechodzi obok logo Alibaba Group w budynku biurowym w Pekinie, Chiny, 9 sierpnia 2021 r. REUTERS / Tingshu Wang

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Reuters) – Alibaba podniosła we wtorek swój program wykupu akcji do 25 miliardów dolarów w ramach największego w historii planu wykupu przez giganta handlu elektronicznego, aby wesprzeć swoje niespokojne akcje, walcząc z nadzorem regulacyjnym i obawami o spowolnienie wzrostu.

Plan pojawia się w czasie wzrostu akcji spółek technologicznych w ciągu ostatnich kilku dni po tym, jak chiński wicepremier Liu powiedział, że Pekin wdroży więcej środków mających na celu ożywienie gospodarki, jak również korzystne kroki polityczne dla rynków kapitałowych. Czytaj więcej

To już drugi raz, kiedy Alibaba Group Holding Ltd rozszerzyła swój program odkupu w ciągu roku. W sierpniu zeszłego roku podniósł program z 10 do 15 miliardów dolarów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

akcje spółki (9988.HK) Wykopali ponad 50% w ostatnim roku.

„Wzmożony wykup akcji podkreśla nasze zaufanie do długoterminowego potencjału zrównoważonego wzrostu i tworzenia wartości Alibaba” – powiedział Toby Xu, zastępca dyrektora finansowego.

„Cena akcji Alibaby nie odzwierciedla rzetelnie wartości firmy w świetle naszych agresywnych planów finansowych i planów ekspansji”.

Akcje Alibaba wzrosły w Hongkongu o 4,5 proc. W USA jego akcje spadły w poniedziałek o 4,3%.

Alibaba jest pod presją od końca 2020 roku, kiedy Ma publicznie skrytykował chiński system regulacyjny.

Następnie władze wstrzymały planowaną pierwszą ofertę publiczną jej ramienia finansowego Ant Group i nałożyły na Alibaba rekordową grzywnę w wysokości 2,8 miliarda dolarów za zachowanie antykonkurencyjne, co doprowadziło do przedłużającego się spadku jej akcji.

Rosnąca konkurencja ze strony konkurentów, spowalniająca konsumpcja i dojrzewanie rynku e-commerce również wpłynęły na jego wyniki.

READ  Założyciel FTX, Bankman Fried, sprzeciwia się zaostrzeniu kaucji, prokuratorzy mówią „włóż go do worka z piaskiem”

W najnowszym raporcie o wynikach Alibaba odnotował wzrost przychodów o 10% rok do roku, najwolniejszy kwartał od debiutu giełdowego w 2014 r., przy czym wzrost po raz pierwszy spadł poniżej 20%. Czytaj więcej

Reuters poinformował w marcu, że firma przygotowuje się obecnie do zwolnienia dziesiątek tysięcy pracowników. Czytaj więcej

Alibaba poinformował, że odkupił już około 9,2 miliarda dolarów swoich notowanych na giełdzie w USA akcji 18 marca w ramach programu, który początkowo miał potrwać do końca tego roku.

Obecny program o wartości 25 miliardów dolarów będzie obowiązywał przez dwa lata, do marca 2024 roku.

Alibaba wyznaczyła również Weijiana Shana, dyrektora generalnego PAG Investment Group, na niezależnego dyrektora rady dyrektorów, powiedział Borg Ekholm, dyrektor generalny Ericsson. (ERICb.ST)Odchodzi z zarządu Alibaba 31 marca.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Shubham Kalia w Bengaluru i Josha Horowitza w Szanghaju; Montaż przez Sherry Jacob Phillips i Himani Sarkar

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *