Ataki USA na Huti, wojna między Izraelem a Hamasem i kryzys w Gazie

To zdjęcie opublikowane przez Houthi Media Center przedstawia siły Houthi wchodzące na pokład statku towarowego Galaxy Leader 19 listopada 2023 r. Houthi Media Center/AFP/File

Stany Zjednoczone przeprowadziły więcej ataków na cele Houthi w Jemenie, ale kim jest ta grupa?

Ruch Houthi, znany również jako Ansar Allah, pojawił się w latach 90. XX wieku, kiedy jego przywódca, Hussein al-Houthi, zapoczątkował ruch odrodzenia religijnego wielowiekowej podsekty szyickiego islamu zwanego zaidiizmem.

Zajdyci rządzili Jemenem przez wieki, ale zostali zmarginalizowani pod rządami reżimu sunnickiego, który doszedł do władzy po wojnie domowej w 1962 r. Ruch Houthi powstał, aby reprezentować zajdytów i stawiać opór ekstremistycznym sunnitom, zwłaszcza wahabickim ideom pochodzącym z Arabii Saudyjskiej. Jego najbliżsi zwolennicy stali się znani jako Huti.

Obecnie Huti nadal kontrolują znaczną część Jemenu i są częścią tak zwanej koalicji irańskiej. „Oś oporu” – Antyizraelska i antyzachodnia koalicja regionalnych bojówek wspierana przez Republikę Islamską. Wraz z Hamasem w Gazie i Hizb Allah W Libanie Huti są jedną z trzech czołowych bojówek wspieranych przez Iran, które w ostatnich tygodniach przeprowadziły ataki na Izrael.

Ataki na Morze Czerwone: Houthi obierają za cel statki handlowe na Morzu Czerwonym, aby wyrządzić szkody gospodarcze Izraelowi i jego sojusznikom w odpowiedzi na przerażające sceny dochodzące z Gazy, i uważa się, że jest to próba wywarcia nacisku na Izrael, aby zaprzestał bombardowań.

Gospodarka światowa otrzymała serię bolesnych przypomnień o znaczeniu tego wąskiego odcinka morza, który rozciąga się od Cieśniny Bab el-Mandab u wybrzeży Jemenu do Kanału Sueskiego w północnym Egipcie – i przez który przepływa 12% morza Karnety. Globalne przepływy handlowe, w tym 30% światowego ruchu kontenerowego.

Szereg krajów podjęło kroki mające na celu ograniczenie agresji Huti w regionie Morza Czerwonego. Tymczasem Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła rezolucję wzywającą grupę rebeliantów Houthi w Jemenie do zaprzestania ataków na Morzu Czerwonym.

Rzecznik Houthi powiedział, że będą kontynuować ataki, „aby uniemożliwić izraelskim statkom płynącym do portów okupowanej Palestyny ​​żeglugę po Morzu Arabskim i Morzu Czerwonym”.

READ  Xi wzywa do wprowadzenia większej liczby przepisów technicznych i wskazuje na więcej regulacji w przyszłości

Czytaj więcej Tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *