Belgia wysyła F-16 na Ukrainę pod jednym warunkiem

Belgijski myśliwiec F-16 podczas wtorkowej wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli.
Didier Lebrun/Photonnews/Getty Images

  • Belgia planuje wysłać na Ukrainę 30 myśliwców F-16, ale musi unikać ich użycia nad Rosją.
  • Zełenski podkreślił potrzebę wzmocnienia przez Ukrainę obrony powietrznej przeciwko Rosji.
  • Samoloty F-16 są częścią pakietu pomocowego o wartości 1 miliarda dolarów, który ma zostać dostarczony w ciągu czterech lat.

Belgia zgodziła się wysłać na Ukrainę 30 amerykańskich myśliwców F-16, pod warunkiem, że nie będą one latać na terytorium Rosji.

„F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę tak szybko, jak to możliwe. Naszym celem jest możliwość dostarczenia pierwszego samolotu przed końcem tego roku, 2024” – ogłosił we wtorek belgijski premier Alexander De Croo podczas goszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. . „Wszystko, czego dotyczy ta umowa, jest bardzo jasne. Jest ona przeznaczona do użytku Sił Obronnych Ukrainy na Ukrainie[’s] województwo.”

Zełenski głośno mówił o konieczności ulepszenia przez Ukrainę obrony powietrznej przed Rosją i odbudowania sił powietrznych, które ucierpiały w wyniku dwóch lat wojny. Dostawy 30 samolotów F-16 mają nastąpić w ciągu najbliższych czterech lat w ramach pakietu pomocowego o wartości 1 miliarda dolarów obiecanego przez Belgię, który zwiększy przyszłą flotę Ukrainy do szacunkowo 85 samolotów F-16.

Całkowita liczba jest znacząca, ponieważ oczekuje się, że Ukraina straci kilka F-16 na prawdopodobnie najniebezpieczniejszym polu bitwy od pięciu dekad lotnictwa.

Oprócz obrony przestrzeni powietrznej Ukrainy wyspecjalizowane samoloty F-16 wyposażone w rakiety dalekiego zasięgu mogłyby zwiększyć zdolność Ukrainy do uderzenia – co jest przydatnym posunięciem, gdy Kijów próbuje powstrzymać impet Moskwy na polu bitwy.

„Naszym zadaniem jest użycie w tym roku pierwszych F-16 na polu walki i wzmocnienie w ten sposób naszych pozycji” – powiedział Zełenski.

READ  Ukraina stara się ponownie otworzyć tranzyt zboża przez Polskę w związku z eskalacją zakazów importu

Holandia, Dania i Norwegia zaoferowały już dziesiątki samolotów F-16 w celu wsparcia Ukrainy. Siły Powietrzne USA szkolą ukraińskich pilotów do latania tymi samolotami.

Ukraina nadal może uderzyć Rosję ze swojej przestrzeni powietrznej za pomocą F-16, ale ograniczenia w użyciu ograniczają zdolność tego samolotu do przeprowadzania głębszych ataków i uniemożliwiają zobaczenie samolotu wyprodukowanego w USA przelatującego nad terytorium Rosji; Stany Zjednoczone nałożyły podobne ostrzeżenia na inną broń.

W oczekiwaniu na stopniowy napływ pomocy wojskowej ze strony Stanów Zjednoczonych i innych sojuszników, latem Ukraina rozpoczęła rosyjską ofensywę.

Braki w ukraińskiej obronie powietrznej umożliwiły Rosji przeprowadzenie ciągłej serii głębokich uderzeń poza liniami ukraińskimi.

Eksperci z Instytutu Studiów nad Wojną, think tanku w Waszyngtonie, stwierdzili, że Rosja mogła rozpocząć ofensywę zbyt wcześnie i brakowało jej na linii frontu wystarczającej liczby personelu, potrzebnego do „przeprowadzenia udanej operacji mającej na celu okrążenie, okrążenie lub zajęcie miasta Charkowa.”

Pomimo niedoboru rosyjskich żołnierzy Ukraina w dalszym ciągu stara się zrekompensować braki sił i zasobów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *