Bezpośrednie zapowiedzi: Rosja okupuje Ukrainę

Departament Stanu wspierał międzynarodowe śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych i okrucieństw na Ukrainie i „zobowiązał się do pociągania do odpowiedzialności za takie czyny przy użyciu wszelkich dostępnych narzędzi, w tym w stosownych przypadkach w sprawach karnych” – powiedział rzecznik Departamentu Stanu.

Według rzecznika Departament Stanu „wspiera władze na Ukrainie, które już pracują nad dokumentowaniem możliwych okrucieństw, które mogą być ścigane”, a także „ważną pracę dokumentalistów praw człowieka na Ukrainie”.

Wspiera także Komisję Śledczą ONZ w sprawie możliwych naruszeń praw człowieka w pracach eksperckich OBWE przeprowadzonych w zeszłym tygodniu przez Rosję, USA i 44 inne kraje, przy użyciu mechanizmu moskiewskiego.

Mechanizm moskiewski służy do ustanawiania krótkoterminowych misji rozpoznawczych związanych z prawami człowieka. To poważny krok, a według OBWE, od czasu powstania w 1991 r., wywołał go tylko dziewięć razy. Ostatnio wykorzystano go w 2020 r. do badania naruszeń praw człowieka na Białorusi.

Podczas wtorkowego przesłuchania dyrektor Agencji Wywiadu powiedział, że nie wierzy, by Stany Zjednoczone kiedykolwiek widziały bezpośrednie dowody zbrodni wojennych Moskwy na Ukrainie.

„Nie wiem, czy mamy bezpośrednie dowody inne niż te, które widzimy w mediach społecznościowych. Oczywiście bombardowanie szkół i obiektów niezwiązanych z ukraińskim wojskiem wskaże mi, że jeśli jeszcze tego nie zrobił, to jest na dobrej drodze ”- powiedział gen. broni Scott Ferrier.

W niedzielnym wywiadzie dla CNN, sekretarz stanu Tony Blinken powiedział, że „znalazł bardzo wiarygodne doniesienia o umyślnych atakach na ludność cywilną, co jest zbrodnią wojenną”.

„Widzieliśmy bardzo wiarygodne doniesienia na temat użycia niektórych rodzajów broni. To, co robimy teraz, dokumentujemy to wszystko, składamy to wszystko razem, przyglądamy się temu, a kiedy ludzie i odpowiednie organizacje i organizacje badają, czy miały miejsce lub zostały popełnione zbrodnie wojenne, możemy to wesprzeć. Co oni robią ”- powiedział Blingen. „Więc teraz widzimy te raporty. Są bardzo wiarygodne. Dokumentujemy wszystko.

READ  W obliczu kryzysu konstytucyjnego Peru zostało zaprzysiężone na nowego prezydenta

W zeszłym tygodniu ambasada USA w Kijowie napisała na Twitterze: „Atak na elektrownię jądrową to zbrodnia wojenna. Ostrzelanie przez Putina największej elektrowni jądrowej w Europie posuwa jego terrorystyczny reżim o krok dalej. #TheHague #Zaporizhzhia #StandwithUkraine.Departament Stanu powiedział jednak, że ambasady w Europie nie powinny retweetować tweeta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *