Światowe zapasy i wzrost ropy po tym, jak USA zakazały importu rosyjskiej ropy

NOWY JORK (Reuters) – Światowe giełdy wzrosły we wtorek, ponieważ ceny ropy nadal rosły, stymulowane przez zakaz importu rosyjskiej ropy i innych rodzajów energii przez Stany Zjednoczone z powodu inwazji Moskwy na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił to we wtorek, podczas gdy Wielka Brytania zapowiedziała, że ​​do końca 2022 roku wycofa import rosyjskiej ropy i produktów naftowych.

Ropa Brent, benchmark dla maja, wzrosła o 8,06 USD, czyli 6,5 procent, do 131,27 USD za baryłkę do godziny 12:09 czasu wschodnioamerykańskiego (1709 GMT), przed zrównaniem zysków, wzrastając o 5,55 procent do 130,05 USD o 1:40 czasu wschodnioamerykańskiego (1840). . Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Od inwazji na Ukrainę 24 lutego zachodnie sankcje odcięły Rosję od międzynarodowego handlu i rynków finansowych. Czytaj więcej

Rosja, która opisuje swoje działania jako „operację specjalną”, ostrzegła, że ​​ceny mogą wzrosnąć do 300 dolarów za baryłkę i mogą zamknąć główny gazociąg do Niemiec, jeśli Zachód wstrzyma import ropy z powodu inwazji na Ukrainę. Czytaj więcej

Jason McMahon, szef analizy ryzyka geopolitycznego w Morning Consult, nazwał amerykański zakaz godny uwagi, ale powiedział, że „prawdziwą przeszkodą” będzie zakaz importu rosyjskiej energii w Europie.

„Biorąc pod uwagę stosunkowo duże uzależnienie Europy od dostaw energii z Rosji, taki krok, jeśli zostanie zrealizowany, miałby znaczące reperkusje gospodarcze i geopolityczne” – powiedział.

Wobec braku takiego zakazu rynki zareagowały pozytywnie na ruchy w USA i Wielkiej Brytanii, odwracając się, by odnotować lekki wzrost w handlu w południe.

Światowy indeks giełdowy MSCI (.MIWD00000PUS)który mierzy zapasy w 50 krajach, wzrósł o 0,08%.

Średnia przemysłowa Dow Jones (.DJI) Indeks Standard & Poor’s wzrósł o 219,74 punktów, czyli 0,67% (.SPX) Zdobył 25,54 pkt lub 0,61% i indeks kompozytowy Nasdaq (dziewiętnasty) Dodał 146,53 punktów, czyli 1,14%, do 12 977,49 punktów. Indeks STOXX 600 spadł o 0,51% (.stoxx).

READ  Chipotle, Taco Bell i nie tylko

Solita Marcelli, dyrektor ds. inwestycji na Amerykę w ramieniu zarządzania majątkiem UBS, powiedziała, że ​​wzrost cen ropy naftowej w ciągu ostatniego tygodnia – drugi największy skok od 30 lat – prawdopodobnie będzie się utrzymywał, powodując ciągłą zmienność rynku.

„Wojna rosyjsko-ukraińska spowodowała, że ​​ceny ropy wzrosły szybciej niż wcześniej oczekiwaliśmy, ale nadal widzimy ścisłą równowagę między podażą a popytem na ropę na całym świecie, nawet jeśli kończą się działania wojenne, a stosunek ryzyka geopolitycznego związanego z ropą naftową spada, – powiedział Marselli.

Ropa naftowa w USA wzrosła o 5,4% do 125,85 USD za baryłkę, podczas gdy ceny złota w „bezpiecznej przystani” wzrosły o 2,4% do 2045,88 USD za uncję.

Londyńska Giełda Metali (LME) zawiesiła handel niklem we wtorek po tym, jak ceny podwoiły się w ciągu zaledwie kilku godzin, osiągając rekordowe 100 000 USD za tonę, napędzane wyścigiem o pokrycie krótkich pozycji. Czytaj więcej

UBS Global Wealth Management zalecił neutralne stanowisko w sprawie akcji i doradził klientom utrzymywanie towarów, akcji energetycznych i dolara amerykańskiego jako krótkoterminowego zabezpieczenia portfela.

Wzrost cen ropy naftowej i innych surowców zwiększył obawy inwestorów o globalną inflację. Oczekuje się, że dane z tego tygodnia pokażą, że indeks cen towarów i usług konsumenckich w USA wzrósł w lutym o 7,9% w ujęciu rocznym, z 7,5% w styczniu. Czytaj więcej

Rentowność niemieckich referencyjnych obligacji skarbowych gwałtownie wzrosła, a wskaźnik oczekiwań inflacyjnych na rynku długoterminowym strefy euro wzrósł do najwyższego poziomu od końca 2013 roku.

Rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wyniosła 1,688%.

Euro wzrosło o 0,52 procent do 1,0908 USD, po spadku o 3 procent w zeszłym tygodniu do najniższego poziomu od połowy 2020 roku.

Indeks dolara spadł o 0,132%.

(Sprawozdanie Elizabeth Dilts Marshall) Dodatkowe relacje Saikat Chatterjee, Elizabeth Hocroft, Sujata Rao i Julie Zhou; Montaż dokonali Susan Fenton, Angus McSwan, Jonathan Otis i Alexander Smith

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *