Biden mówi, że „oczywiste” jest, że Rosja bierze na cel cywilów, ale „jest za wcześnie, aby powiedzieć”, czy popełni zbrodnie wojenne

Wiceprezydent USA Kamala Harris przemawia w programie ABC Good Morning America 2 marca (ABC)

Wiceprezydent USA Kamala Harris powiedziała w środę, że „wszystko jest na stole”, ponieważ Stany Zjednoczone oceniają sankcje gospodarcze wobec Rosji za atak na Ukrainę i nadal podkreśla, że ​​Stany Zjednoczone nie wyślą wojsk do walki z siłami rosyjskimi na Ukrainie.

To, co nadal będziemy robić, to stać twardo z naszymi sojusznikami w ponownej ocenie tego, co robimy z sankcjami. Szczerze mówiąc, wszystko jest na stole do rozważenia” – powiedział Harris w programie „TODAY Show” stacji NBC.

A czego nie zrobimy i musimy też powiedzieć, jak konsekwentnie powtarzał prezydent, nie zamierzamy umieszczać na Ukrainie sił amerykańskich do walki z Rosjanami na ziemi lub w powietrzu. gotowość do obrony naszego sojuszu NATO i naszych sojuszników w każdym calu terytorium NATO, kontynuował Harris. I nadal będziemy to robić”.

Harris powiedział ABC Good Morning America, że ​​Stany Zjednoczone ściśle monitorują działania Rosji i oceniają, czy celowo celowano w ludność cywilną i czy doszło do naruszenia prawa międzynarodowego.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni i obserwujemy to. Jesteśmy w pełni świadomi, że jeśli celowo atakuje się ludność cywilną, zastanawiamy się, czy może dojść do naruszenia, może to być naruszenie prawa międzynarodowego. Jest to więc kwestia, której wszyscy powinniśmy być świadomi. To straszne i pogwałcenie wszystkich standardów i zasad, które my, jako państwa NATO, traktujemy bardzo poważnie, jeśli chodzi o ochronę suwerenności i integralności terytorialnej każdego narodu” – powiedział Harris w ABC.

Harris powiedział, że Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać pomoc humanitarną, a także pomoc w zakresie bezpieczeństwa ludności Ukrainy.

Harris powiedział NBC, że Rosja już widzi efekty odwetowych środków gospodarczych nałożonych na ten kraj przez Stany Zjednoczone.

„Rubel powoli spada. Widzieliśmy, że rosyjska giełda jest zamknięta. Widzieliśmy, że Rosja otrzymała zasadniczo śmieciowy rating kredytowy. Więc wiemy, że ma to wpływ.”

„Historia pokaże, że Władimir Putin zasadniczo doprowadził do wzmocnienia NATO i osłabienia Rosji” – powiedział wiceprezydent.
READ  ZDJĘCIA AP: 10 tygodni na Ukrainie, przez co ciężko zapomnieć o zdjęciach

We wtorek Harris powiedziała, że ​​rozmawiała z przywódcami Łotwy, Litwy, Słowenii i Rumunii o tym, jak Stany Zjednoczone będą nadal wspierać swoich sojuszników.

Pochwaliła też ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, mówiąc, że „wykazał się niezwykłą odwagą” i „był inspiracją dla nas wszystkich”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *