Biden to Modi: Kupowanie większej ilości rosyjskiej ropy nie leży w interesie Indii

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że prezydent Joe Biden powiedział premierowi Indii Narendra Modiemu, że kupowanie większej ilości ropy z Rosji nie leży w interesie Indii i może utrudnić reakcję USA na wojnę na Ukrainie.

Biden i Modi rozpoczęli godzinną rozmowę wideo, którą amerykańscy urzędnicy określili jako „ciepłą” i „szczerą”, i publicznie wyrazili swoje rosnące zaniepokojenie zniszczeniami na Ukrainie, szczególnie w Bucha, gdzie zginęło wielu cywilów.

Urzędnik powiedział, że Biden nie złożył w poniedziałek „konkretnej prośby” od Modiego, zauważając, że Indie mają obawy co do pogłębienia stosunków między Rosją a Chinami.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ale powiedział Modiemu, że pozycja Indii na świecie nie zostanie wzmocniona przez poleganie na rosyjskich źródłach energii, powiedzieli amerykańscy urzędnicy.

„Prezydent dał jasno do zrozumienia, że ​​nie jest w ich interesie zwiększanie tego” – powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Odbyły się szeroko zakrojone rozmowy między dwiema największymi demokracjami świata, ponieważ Stany Zjednoczone proszą Indii o dodatkową pomoc w potępieniu Rosji i wywieraniu na nią presji ekonomicznej w celu inwazji, którą nazywają Moskwą „specjalną operacją wojskową”.

„Ostatnio wiadomość o zabiciu niewinnych cywilów w Bucha City była bardzo niepokojąca” – powiedział Modi podczas krótkiego odcinka otwartego spotkania dla dziennikarzy. Natychmiast go zadenuncjowaliśmy i zażądaliśmy niezależnego śledztwa”.

Modi powiedział również, że zasugerował w ostatnich rozmowach z Rosją, że prezydent Władimir Putin i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski prowadzą bezpośrednie rozmowy.

Kraj Azji Południowej próbował zrównoważyć swoje stosunki z Rosją i Zachodem, ale w przeciwieństwie do innych członków Kwartetu – Stanów Zjednoczonych, Japonii i Australii – nie nałożył sankcji na Rosję.

Biden powiedział niedawno, że tylko Indie z kwartetu były „nieco chwiejne” w działaniu przeciwko Rosji.

Indie kupiły co najmniej 13 milionów baryłek rosyjskiej ropy naftowej od czasu inwazji pod koniec lutego, kusząc je głębokimi cięciami w następstwie zachodnich sankcji wobec rosyjskich podmiotów. Dane zebrane przez Reuters pokazują, że w porównaniu do około 16 milionów baryłek w całym ubiegłym roku.

READ  Bailey z BoE broni ostrożnego cyklu podwyżek

Psaki nie ujawnił, czy Indie podjęły jakiekolwiek zobowiązania dotyczące importu energii, ale powiedział, że Waszyngton jest gotowy pomóc temu krajowi w dywersyfikacji źródeł energii.

Odnosząc się do uwag Modiego na temat wojny w poniedziałek, Psaki powiedział: „Częścią naszego celu jest teraz budowanie na tym i zachęcanie ich do robienia więcej. Dlatego ważne jest, aby prowadzić rozmowy między liderami”.

„Nie prosiliśmy Indii o zrobienie czegokolwiek szczególnego” – dodał amerykański urzędnik. „Indie wydadzą orzeczenia” po „bardzo szczerej rozmowie”, powiedział urzędnik.

W poniedziałek w Waszyngtonie zaplanowano rozmowy między sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem, sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem, indyjskim ministrem spraw zagranicznych Subrahmanyamem Jaishankarem i indyjskim ministrem obrony Rajnathem Singhem.

Biden powiedział Modiemu, że nie może się doczekać spotkania z nim w Japonii na czterostronnym spotkaniu „około 24 maja”, a obaj przywódcy omówili również szereg innych kwestii, poinformowali urzędnicy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Nandity Bose, Kanishki Singh, Doiny Chiako i Andrei Shalal; Montaż przez Doinę Chiaco, Alistaira Bella i Howarda Gullera

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.