Brazylia ogłasza stan wyjątkowy z powodu śmierci dzieci Yanomami z powodu niedożywienia

BRASILIA (Reuters) – Brazylijskie ministerstwo zdrowia ogłosiło awarię medyczną w prowincji Yanomami, największym w kraju rezerwacie tubylczym na granicy z Wenezuelą, po doniesieniach o dzieciach umierających z niedożywienia i innych chorób spowodowanych nielegalnym wydobyciem złota.

W dekrecie opublikowanym w piątek przez nowy rząd prezydenta Luiza Inacio Luli da Silvy stwierdzono, że celem deklaracji jest przywrócenie usług zdrowotnych ludowi Yanomami, które zostały zlikwidowane przez jego skrajnie prawicowego poprzednika Jaira Bolsonaro.

Platforma Amazona Sumauma Press donosi, że w ciągu czterech lat prezydentury Bolsonaro 570 dzieci Yanomami zmarło z powodu uleczalnych chorób, głównie niedożywienia, a także malarii, biegunki i deformacji spowodowanych przez rtęć używaną przez dzikich górników złota, powołując się na dane uzyskane przez Freedom Act. Informacja.

Lula odwiedził ośrodek zdrowia Yanomami w Boa Vista w stanie Roraima w sobotę, po opublikowaniu zdjęć przedstawiających dzieci i starszych mężczyzn i kobiety z cienkimi żebrami.

„To, co widziałem w Roraima, było czymś więcej niż kryzysem humanitarnym, było ludobójstwem: zbrodnią z premedytacją przeciwko Yanomami, popełnioną przez rząd niewrażliwy na cierpienie” – napisał Lula na Twitterze.

Rząd ogłosił paczki żywnościowe, które zostaną przewiezione do rezerwatu, w którym około 26 000 Yanomami żyje na obszarze tropikalnych lasów deszczowych i sawanny wielkości Portugalii.

Rezerwat był przez dziesięciolecia atakowany przez nielegalnych poszukiwaczy złota, ale najazdy zwielokrotniły się, odkąd Bolsonaro objął urząd w 2018 roku, obiecując zezwolenie na wydobycie na wcześniej chronionych ziemiach i oferując zalegalizowanie masowego wydobycia.

Istnieją również przesłanki wskazujące na udział przestępczości zorganizowanej. W niedawnych brutalnych incydentach mężczyźni na łodziach motorowych na rzekach strzelali z broni automatycznej do wiosek Aborygenów, których społeczności sprzeciwiają się wejściu górników złota.

Niektórzy górnicy zaczęli wyjeżdżać, obawiając się egzekwowania ze strony rządu Lula, i wydaje się, że zmierzają przez granicę do sąsiedniej Gujany i Surinamu, powiedział Estevao Cinera, badacz z Instituto Socioambiental, organizacji pozarządowej zajmującej się prawami tubylców.

READ  Lider w Hongkongu w zakresie nowych środków własnościowych, przyciąganie zagranicznych talentów

Lula powiedział, że nowy rząd położy kres nielegalnemu wydobyciu złota, jednocześnie podejmując kroki w celu rozprawienia się z nielegalnym wylesianiem Amazonii, które pod rządami Bolsonaro osiągnęło najwyższy poziom od 15 lat.

„Musimy pociągnąć poprzedni rząd do odpowiedzialności za dopuszczenie do tego, by sytuacja stała się tak zła, że ​​znaleźliśmy dorosłych ważących jak niemowlęta, a dzieci zredukowane do skóry i kości” – powiedziała Sonia Guajara, pierwsza rdzenna kobieta pełniąca funkcję ministra gabinetu. Nowe Ministerstwo Spraw Tubylczych.

(Raportowanie Anthony’ego Bodela; montaż przez Chizu Nomiyama)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.