Co wiemy o powodziach, w których zginęły tysiące ludzi w Libii

Abdullah Mohammad Bonja/Agencja Anatolu/Getty Images

Scena zniszczeń w strefach klęski po powodziach spowodowanych we wtorek przez sztorm Daniel w Ternie w Libii.CNN

Zespoły ratunkowe pracują nad odnalezieniem ocalałych i odzyskaniem ciał W północno-wschodniej części Libii doszło do poważnych powodzi Trzy dni temu zginęło co najmniej 5300 osób, a 10 000 zaginęło.

Na nagraniach naocznych świadków udostępnionych w mediach społecznościowych widać zniszczenia po powodzi, zawalone dachy i samochody leżące wśród gruzów zniszczonej infrastruktury.

Zdjęcia satelitarne pokazały budynki w najbardziej dotkniętym mieście Terna, zniszczone przez wodę i piasek. Brzegi nadmorskiego miasta wyglądały na poważnie zniszczone.

Obydwa rządy Libii podały sprzeczne liczby ofiar katastrofy.

Rząd wspierany przez parlament wschodni twierdzi, że zginęło co najmniej 5300 osób, podczas gdy uznawany na arenie międzynarodowej rząd Trypolisu twierdzi, że zginęło ponad 6000 osób.

Lokalne media podały, że lokalne zespoły ratownicze kontynuują poszukiwania zaginionych. Międzynarodowa Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Migracji (IOM) w Libii poinformowała w środę, że ponad 30 000 osób zostało wysiedlonych.

CNN podaje, że bliscy wciąż zaginionych wpadają w panikę. Inni są zdruzgotani, gdy dowiadują się o tragicznym losie swojej rodziny.

Mieszkaniec Tobruku na wschodzie powiedział CNN, że ośmiu jego krewnych zginęło w powodziach w Ternie.

„Siostra mojej żony Areej i jej mąż nie żyją. Cała jego rodzina nie żyje. W sumie zginęło osiem osób” – powiedział CNN Emat Milad. „To katastrofa. Modlimy się o dobre rzeczy” – powiedziała Milad.

CNN nie było w stanie niezależnie zweryfikować liczby ofiar śmiertelnych ani liczby zaginionych.

Oto, co wiemy do tej pory:

Powodzie nawiedziły północno-wschodnią część Libii, położoną na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Najbardziej ucierpiała Derna, około 300 kilometrów (190 mil) na wschód od Benghazi, drugiego co do wielkości miasta w kraju. Terna, miasto liczące około 100 000 mieszkańców, doznało rozległych zniszczeń. Według urzędników uważa się, że całe dzielnice zostały zmiecione, a ratownicy twierdzą, że szpitale już nie działają.

READ  Republikanie chcieli wygrać Izbę Stanów Zjednoczonych w wyborach śródokresowych

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Kostnice są przepełnione po brzegi, a na chodnikach na zewnątrz leżą zwłoki, powiedział we wtorek CNN Osama Ali, rzecznik libijskich służb ratunkowych i pogotowia ratunkowego.

Powódź również się nasiliła Zawaliły się dwie tamy, We wtorek władze poinformowały, że woda zaczęła płynąć w stronę Terny.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Libia jest szczególnie bezbronna Dwie rywalizujące ze sobą administracje uwikłane w konflikt polityczny po wojnie domowej, która rozpoczęła się w 2014 r., mają wpływ na klęski żywiołowe. W kraju panuje zamieszanie od czasu obalenia wieloletniego dyktatora Muammara Kaddafiego w 2011 r., przy wsparciu NATO.

Dziś o kontrolę nad krajem rywalizują dwie walczące strony. Wspierany przez ONZ Rząd Jedności Narodowej (GNU), na którego czele stoi Abdulhamid Dibibe, ma swoją siedzibę w Trypolisie w północno-zachodniej Libii, podczas gdy jego rywal jest kontrolowany przez dowódcę Khalifę Haftara i jego Libijską Armię Narodową (LNA). Przez Osamę Hamada.

Esama Omrana Al-Fetori/Reuters

Mężczyzna siedzi na uszkodzonym samochodzie po potężnej burzy i ulewnym deszczu, które nawiedziły we wtorek wschodnią Libię.

Dotknięta powodzią Derna i okoliczne miasta znajdują się pod kontrolą Haftara i jego wschodniego rządu, co nie jest uznawane przez społeczność międzynarodową.

Analitycy twierdzą, że prognostycy klimatyczni wydali ostrzeżenia na kilka dni przed burzą, która uderzyła w Libię, ale władze na wschodzie nie zareagowały wystarczająco szybko.

Analitycy stwierdzili również, że brak przygotowania Libii w obliczu klęsk żywiołowych jest niewystarczający, potwierdził we wtorek rzecznik LNA na wschodzie, generał dywizji Ahmed al-Mizmari.

Libia i władze wschodnie „nieprzygotowane na radzenie sobie z takim poziomem szkód” Al-Mismari powiedział Al-Arabiya TV We wtorek potrzebne były co najmniej trzy różne specjalistyczne zespoły ratownicze.

READ  Rafael Nadal jest zmęczony cyrkiem z powodu anulowania wizy przez Djokovica

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Kilka krajów, w tym Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Turcja, Włochy i Algieria, oświadczyły, że wyślą pomoc humanitarną do Libii.

Analitycy twierdzą, że fragmentaryczna sytuacja polityczna w Libii komplikuje wysiłki ratownicze i dostarczanie pomocy międzynarodowej. Kraje muszą zdecydować, czy wysłać pomoc do stolicy, czy wesprzeć konkurencyjną administrację Haftara w Bengazi.

Większość krajów wysłała dotychczas pomoc do Benghazi, największego miasta położonego najbliżej Derny i okolicznych miast. Algieria wysłała jednak pomoc uznanemu przez ONZ rządowi w oddalonym o około 1500 km Trypolisie.

Tamer Ramadan, szef Międzynarodowego Komitetu Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC) w Libii, powiedział we wtorek CNN, że kwestia konkurujących ze sobą rządów w Libii nie będzie miała wpływu na ich działalność. „Mamy dobre stosunki z urzędnikami obu rządów” – powiedział.

Jak doszło do powodzi i jaką rolę odegrały zmiany klimatyczne?

Opady, które spustoszyły Dernę i inne miasta w północno-wschodniej Libii, były wynikiem bardzo silnego układu niskiego ciśnienia. Katastrofalna powódź dla Grecji lTydzień wcześniej przedostanie się do Morza Śródziemnego i przekształci się w cyklon tropikalny Medycyna.

Podobnie jak temperatury oceanów na całym świecie Wstań od stołu Naukowcy twierdzą, że wyższe niż przeciętne temperatury na Morzu Śródziemnym, spowodowane emisjami powodującymi ocieplenie planety, spowodowały ulewne deszcze burzy.

Jamala Alcomati/AP

We wtorek powódź w mieście Derna na wschodzie kraju.

„Chociaż nie ustalono żadnego formalnego związku przyczynowego w odniesieniu do roli zmiany klimatu w nasileniu huraganu Daniel, można śmiało stwierdzić, że temperatury powierzchni Morza Śródziemnego przez całe lato były znacznie powyżej średniej” – powiedział klimatolog i meteorolog Carsten Haustein. Uniwersytet w Lipsku w Niemczech powiedział Centre for Science Media.

„Cieplejsza woda nie tylko podsyca te burze pod względem intensywności opadów, ale także sprawia, że ​​są one bardziej gwałtowne” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *