Władze podały, że luksusowy statek wycieczkowy został odholowany za darmo kilka dni po awarii u wybrzeży Grenlandii

Poprzednie próby uwolnienia utkniętego statku nie powiodły się.

LONDYN – Luksusowy statek wycieczkowy przewożący 206 osób został odholowany kilka dni po awarii u wybrzeży Grenlandii – podały władze.

Wspólne Dowództwo Arktyki, część Duńskich Sił Obronnych, ogłosiło w czwartek w poście w mediach społecznościowych, że statek nazwany Ocean Explorer został ostatecznie odholowany podczas przypływu na Grenlandii, półautonomicznym regionie Danii.

Statek o długości 343 stóp i szerokości 60 stóp, obsługiwany przez australijskie przedsiębiorstwo wycieczkowe Aurora Expeditions, płynął w poniedziałek w stronę odległego zakątka Grenlandii, kiedy osiadł na mieliźnie nad kołem podbiegunowym w pobliżu Alpfjordu w Parku Narodowym północno-wschodniej Grenlandii . Najbardziej wysunięty na północ park narodowy na świecie.

Według Wspólnego Dowództwa Polarnego statek badawczy Grenland Nature Institute „Tarajok”, który w środę bezskutecznie próbował uwolnić statek wycieczkowy, był w stanie uwolnić „Ocean Explorer”.

„Jesteśmy naprawdę szczęśliwi, że wszystko poszło tak dobrze i że pasażerowie i załoga mogą teraz zobaczyć koniec trudnej sytuacji, w której znaleźli się w ciągu ostatnich kilku dni” – powiedział komandor kapitan Brian Jensen ze Wspólnego Dowództwa Arktyki. – stwierdził w oświadczeniu.

Według Joint Arctic Command, statek wycieczkowy płynie obecnie do portu prowadzonego przez Komisję Badania Wypadków Morskich w celu dalszej inspekcji.

Grupa SunStone Maritime Group, która czarterowała loty Aurora Expeditions, podała w oświadczeniu, że nikt nie odniósł obrażeń w wyniku zdarzenia. „Nie doszło do zanieczyszczenia środowiska ani naruszenia kadłuba statku” – stwierdzono w oświadczeniu.

Firma podała: „Statek i jego pasażerowie zostaną teraz umieszczeni w porcie, w którym można ocenić uszkodzenia dna statku, a pasażerowie zostaną przewiezieni do portu, z którego będą mogli wrócić do swojego kraju. ”

READ  Cindy McCain: Wojna na Ukrainie „zmusza nas do odbierania głodnym, by nakarmić głodnych”

Poprzednie próby uwolnienia utkniętego statku we wtorek i środę zakończyły się niepowodzeniem.

Władze stwierdziły, że nie jest jeszcze jasne, dlaczego statek osiadł na mieliźnie, a dochodzenie w sprawie incydentu będzie nadal prowadzone.

W powstanie tego raportu wnieśli swój wkład John Haworth, Will Gretzky i Emma Ojao z ABC News.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *