„Cyberporwanie”: zaginiony student z wymiany został znaleziony przez policję w Utah zmarznięty i przestraszonyCNN

Policja w Utah twierdzi, że nastoletniego chińskiego studenta z wymiany znaleziono samotnego i zimnego w namiocie w wyniku tzw. „cyberporwania”.

Policja w Riverdale poinformowała, że ​​w czwartek zgłoszono zaginięcie 17-letniego Kai Zhuanga ze szkoły średniej. Jak wynika z niedzielnego komunikatu prasowego, jego rodzice w Chinach skontaktowali się ze szkołą po otrzymaniu zdjęcia przedstawiającego okup za syna i przesłali 80 000 dolarów na konta bankowe w Chinach.

Policja podała, że ​​w niedzielę znalazła Zhuanga „żywego, ale bardzo zimnego i przestraszonego” w prowizorycznym obozie w górach w pobliżu Brigham City, korzystając z wyciągów bankowych i rozmów telefonicznych. Policja twierdzi, że przybył tam na polecenie cyberprzestępców, aby się odizolować.

Zhuang odetchnął z ulgą, widząc policję, dodał, że „w namiocie nie było żadnych źródeł ciepła, jedynie koc grzewczy, śpiwór, ograniczona ilość jedzenia i wody oraz kilka telefonów, które prawdopodobnie były wykorzystywane do cyberprzestępczości. .”

Straż pożarna miasta Brigham przebadała Zhuang pod kątem problemów związanych z zimnem. Oczyszczono go z poważnych problemów zdrowotnych i podano mu cheeseburgera, o który prosił.

Jak wynika z komunikatu, Zhuang poprosił również o rozmowę z rodziną, aby upewnić się, że są bezpieczni, w czym pomogła mu policja.

Jak wynika z komunikatu, ponad tydzień przed zgłoszeniem jej zaginięcia funkcjonariusze policji w Provo zabrali Zhuang 20 grudnia, kiedy rzekomo próbowała rozbić obóz. Obawiając się o jego bezpieczeństwo, zorganizowali zabranie go do Riverdale i skontaktowali się z jego rodziną.

Policja w Riverdale powiedziała w niedzielę, że Zhuang było już „manipulowane i kontrolowane przez cyberprzestępców”, ale nikomu o tym nie powiedziała.

W czwartek policja udała się do domu gospodarza, a rodzina goszcząca stwierdziła, że ​​nie miała pojęcia o zaginięciu Zhuanga. Powiedzieli policji, że poprzedniej nocy był w domu i wcześnie rano usłyszał hałas. Policja stwierdziła, że ​​nie ma dowodów na to, że został siłą zabrany z domu.

READ  Markéta Vondroušová tworzy historię Wimbledonu, pokonując Onsa Jabeura

Policja w Riverdale współpracowała z FBI, ambasadą USA w Chinach i władzami chińskimi, aby wyśledzić Zhuanga.

Policja twierdzi, że FBI poinformowało ją, że inni studenci uczestniczący w wymianie zagranicznej, zwłaszcza Chińczycy, byli celem podobnych oszustw związanych z „handlem cybernetycznym” w Stanach Zjednoczonych. Przestępcy grożą studentom, nakazują ich izolację, monitorują za pomocą rozmów wideo i żądają okupu od ich rodzin.

FBI skierowało pytania z powrotem do policji w Riverdale.

Kaylene Chasie z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *