Trzęsienia ziemi w Japonii: co najmniej 48 ofiar śmiertelnych. Śledź najnowsze aktualizacje

WAJIMA, Japonia (AP) – Seria potężnych trzęsień ziemi nawiedziła zachodnią Japonię, zabijając co najmniej 55 osób i uszkadzając tysiące budynków, pojazdów i łodzi. Władze ostrzegły we wtorek przed możliwością wystąpienia kolejnych trzęsień ziemi w przyszłości.

Następnego dnia wstrząsy wtórne nadal nawiedzały prefekturę Ishikawa i okolice Trzęsienie ziemi o sile 7,6 w skali Richtera Przesuń obszar.

Zniszczenia były na tyle rozległe, że nie dało się ich od razu ocenić. Doniesienia japońskich mediów mówią, że zniszczeniu uległy dziesiątki tysięcy domów.

Rzecznik rządu Yoshimasa Hayashi powiedział, że 17 osób odniosło poważne obrażenia i podał nieco niższą liczbę ofiar śmiertelnych, twierdząc, że zna statystyki prefektury.

W niektórych obszarach nadal występują zakłócenia w dostawie wody, prądu i telefonii komórkowej. Mieszkańcy wyrazili smutek z powodu niepewnej przyszłości.

„Nie chodzi tylko o chaos. Ściana się zawaliła i widać przez nią pokój obok. Chyba nie możemy tu już mieszkać” – powiedziała Miki Kobayashi, mieszkanka Ishikawy, spacerując po swoim domu.

Dodała, że ​​dom został również uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 2007 roku.

Chociaż liczba ofiar w dalszym ciągu stopniowo rośnie, wydaje się, że szybkie ostrzeżenia publiczne, transmitowane za pośrednictwem audycji radiowych i telefonów oraz szybka reakcja społeczeństwa i urzędników ograniczyły część szkód.

Toshitaka Katada, profesor na Uniwersytecie Tokijskim specjalizujący się w katastrofach, powiedziała, że ​​ludzie są przygotowani, ponieważ w ostatnich latach obszar ten nawiedziły trzęsienia ziemi. Mieli plany ewakuacji i zapasy awaryjne.

„Prawdopodobnie nie ma na Ziemi ludzi poza Japończykami, którzy są przygotowani na katastrofy” – powiedział Associated Press.

Japonię często nawiedzają trzęsienia ziemi ze względu na położenie wzdłuż „Pierścienia Ognia”, łuku wulkanów i linii uskoków w Basenie Pacyfiku.

Katada ostrzegł, że sytuacja pozostaje ryzykowna i nieprzewidywalna. Trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziły północno-wschodnią Japonię w marcu 2011 r., zostały poprzedzone innymi trzęsieniami ziemi.

READ  Burza Fiona uderza we wschodnie wybrzeże Kanady, zmuszając do ewakuacji

„To jeszcze nie koniec” – stwierdził Katada.

Przewidywania naukowców wielokrotnie okazywały się błędne, jak ma to miejsce w przypadku Trzęsienie ziemi w 2016 r. w południowo-zachodnim KumamotoJest to obszar, który wcześniej uznawano za stosunkowo wolny od trzęsień ziemi.

„Nadmierna wiara w potęgę nauki jest bardzo niebezpieczna. Mamy do czynienia z naturą” – stwierdził Katada.

Zdjęcia lotnicze opublikowane przez japońskie media pokazały rozległe zniszczenia w najbardziej dotkniętych obszarach, od osuwisk, które zasypały drogi, wrzuciły łodzie do wody i pożar, który obrócił w popiół całą część miasta Wajima.

Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił we wtorek, że armia japońska wysłała 1000 żołnierzy na obszary dotknięte klęską, aby wzięli udział w akcjach ratowniczych.

„Ratowanie życia jest naszym priorytetem w walce z czasem” – powiedział. „Niezbędne jest natychmiastowe uratowanie osób uwięzionych w domach”.

Gdy przemawiał, obszarem Ishikawy wstrząsnęło trzęsienie ziemi o sile 5,6 w skali Richtera. Trzęsienia ziemi nadal wstrząsały regionem, osiągając w ciągu ostatniego dnia ponad 100 wstrząsów wtórnych.

Organy nadzoru jądrowego stwierdziły, że kilka elektrowni jądrowych w regionie działa normalnie. Trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 r Spowodowało to stopienie trzech reaktorów Uwolnienie dużych ilości promieniowania w elektrowni jądrowej w północno-wschodniej Japonii.

W poniedziałek Japońska Agencja Meteorologiczna wydała ostrzeżenie o poważnym tsunami dla Ishikawy oraz zalecenia lub zalecenia dotyczące tsunami niskiego poziomu dla pozostałej części zachodniego wybrzeża głównej wyspy Japonii, Honsiu, a także dla północnej wyspy Hokkaido.

Poziom ostrzegawczy obniżono kilka godzin później, a od wczesnego wtorku zniesiono wszystkie ostrzeżenia przed tsunami. W niektórych miejscach uderzyły fale przekraczające metr wysokości.

Jednak na wpół zatopione statki nadal pływały w zatokach dotkniętych tsunami, pozostawiając błotniste wybrzeże.

Osoby ewakuowane ze swoich domów gromadziły się w aulach, szkołach i domach kultury. W okolicy wstrzymano pociągi ekspresowe, ale we wtorek po południu w większości przywrócono ich działanie. Część autostrad została zamknięta.

READ  Tureckie wybory prezydenckie: aktualizacje na żywo dotyczące możliwej drugiej tury

Meteorolodzy przepowiadali deszcz, budząc obawy o zawalenie się budynków i infrastruktury.

W regionie znajdują się obszary turystyczne słynące z wyrobów lakowych i innych tradycyjnych rzemiosł, a także wyznaczone miejsca dziedzictwa kulturowego.

Prezydent USA Joe Biden oświadczył w oświadczeniu, że jego administracja jest „gotowa zapewnić narodowi japońskiemu wszelką niezbędną pomoc”.

___

Kageyama doniósł z Tokio. Przyczynił się do tego kamerzysta Richard Colombo z firmy Wajima.

___

Yuri Kageyama na X https://twitter.com/yurikageyama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *