Czarna dziura wymiotuje gwiazdami po latach jedzenia

Ilustracja przedstawiająca turbulencje pływowe.

W czerwcu 2021 roku radioteleskop w Nowym Meksyku wykrył oznaki, że czarna dziura zaczęła wyrzucać w kosmos materię, astrofizyczny odpowiednik wypluwania jedzenia. Ale oto problem:Od lat nic nie jadł.

Zespół astronomów obserwował wyrzut za pomocą sześciu obserwatoriów: czterech w poprzek Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Afryka i Australia, dwa w przestrzeni. Zespół połączył odrzucenie 2021 i gwiazda Czarna dziura pochłonęła go trzy lata temu. Badania zespołowe to opublikowany W tym tygodniu w The Astrophysical Journal.

„To nas całkowicie zaskoczyło – nikt nigdy czegoś takiego nie widział” Yvette Sindez, pracownik naukowy w Centrum Astrofizyki | Harvard i Smithsonian, główny autor badania, powiedzieli: w centrum Wydanie.

Wydarzenie Radio Bright nazywa się AT2018hyz. Jest to zaburzenie pływowe, które występuje, gdy gwiazda przechodząca w pobliżu czarnej dziury odrywa się lub pęka. Postrzępiona materia gwiezdna wiruje następnie wokół czarnej dziury w jej dysku akrecyjnym, zamiast być od razu zasysana przez nieunikniony horyzont zdarzeń. Materiał ten nagrzewa się, tworząc sygnały, które astronomowie mogą wykryć z Ziemi. Czasami turbulencje pływowe są gwałtowne; inne czasyGwiazdy powoli się rozrywają, krążąc wokół czarnych dziur.

Czarne dziury są bałaganiarzami, więc nie jest niczym niezwykłym, że to robią strzelać Materia gwiezdna powraca w kosmos. Ale trzy lata to niezwykle długi czas dla czarnej dziury, aby utrzymać niski lunch. Zwykle, gdy gwiazda jest zachmurzona przez czarną dziurę, Regurgitacja jest bardzo natychmiastowa.

W tym przypadku czarna dziura od lat przechowuje materiał gwiezdny zanim to rzucisz Przy połowie prędkości światła – niezwykle szybko, wypływ z większości turbulencji pływowych przemieszcza się o około 10% prędkość światła. „To tak, jakby ta czarna dziura nagle zaczęła wyrzucać masę materii z gwiazdy, która zjadła ją lata temu” – powiedział Sendies.

Zespół jest przekonany, że późne wypływy, takie jak AT2018hyz, mogą być częstsze niż wcześniej sądzono. Aby się tego dowiedzieć, astronomowie będą musieli przyjrzeć się miejscom większej liczby turbulencji pływowych, które już przeoczyli. Te rzekome wydarzenia mogą mieć więcej akcji w przyszłości.

Więcej: Gwiazda wpadła do czarnej dziury, ujawniając swój ultraszybki obrót

READ  Legenda Lakers, Rick Fox, zbudował dom, który może pochłaniać dwutlenek węgla z atmosfery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *