Dream Chaser Tenacity przybywa do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego

Ilustracja przedstawiająca pierwszy łapacz snów Sierra Space, DC nr 1 (Wytrwałość). Źródło: Sierra Space

Wytrwałość Sierra Space Dream Chaser, część NASAInicjatywa mająca na celu wzmocnienie misji zaopatrzenia handlu do Międzynarodowa Stacja KosmicznaPrzybyła do Kennedy Space Center na swoją pierwszą misję. Po rygorystycznych testach przed startem ma dostarczyć 7800 funtów ładunku za pomocą rakiety ULA Vulcan.

W ramach wysiłków NASA mających na celu zwiększenie komercyjnego zaopatrzenia na niskiej orbicie okołoziemskiej, bezzałogowy samolot kosmiczny Sierra Space przybył do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie przed swoim dziewiczym lotem na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Samolot kosmiczny Dream Chaser o nazwie Tenacity przybył do Kennedy’ego 18 maja w klimatyzowanym kontenerze transportowym z ośrodka testowego Neila Armstronga w Sandusky w stanie Ohio i dołączył do towarzyszącego mu modułu ładunkowego Shooting Star, który przybył 11 maja.

Testy i przygotowania przed uruchomieniem

Przed przybyciem do Kennedy’ego samolot kosmiczny i jego moduł ładunkowy przeszły testy wibracyjne na systemie wibracyjnym statku kosmicznego o najwyższej na świecie amplitudzie i najpotężniejszym w kompleksie środowisk kosmicznych agencji, wystawiając stos na wibracje podobne do tych, których doświadcza podczas startu i ponownego wejścia w przestrzeń kosmiczną. Atmosfera ziemska. Po teście wibracyjnym duet przeniósł się do NASA, gdzie został wystawiony na działanie niskiego ciśnienia otoczenia i temperatur w zakresie od -150 do 300 stopni. F.

Wytrwały poszukiwacz snów w ośrodku przetwarzania systemów kosmicznych NASA

Dream Chaser Tenacity, bezzałogowy samolot transportowy Sierra Space, jest przetwarzany w Space Systems Processing Facility (SSPF) w Kennedy Space Center NASA na Florydzie w poniedziałek, 20 maja 2024 r. Samolot kosmiczny przybył do klimatyzowanego kontenera transportowego ze stacji Neil powiązany z agencją. Ośrodek testowy Armstronga w Ohio. Końcowe testy i przetwarzanie przed wystrzeleniem zostaną zakończone w wysokim zatoce SSPF przed inauguracyjnym wystrzeleniem Dream Chasera na rakiecie Vulcan ULA (United Launch Alliance) z pobliskiej stacji kosmicznej Cape Canaveral. Źródło zdjęcia: NASA/Kim Shifflett

Ostatnie przygotowania w Kennedy

Po przybyciu na lotnisko Kennedy zespoły przeniosły Dream Chaser Tenacity do wysokiego składowania w ośrodku przetwarzania systemów kosmicznych, gdzie przejdzie końcowe testy i przetwarzanie przed wystrzeleniem przed planowanym wystrzeleniem jeszcze w tym roku.

READ  Przelot NASA nad Europą sugeruje, że „coś” porusza się pod lodem

Samolot kosmiczny wystartuje na pokładzie rakiety Vulcan ULA (United Launch Alliance) z kompleksu Space Launch Complex-41 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral i według harmonogramu przewiezie 7800 funtów ładunku do orbitującego laboratorium.

Pozostałe działania przed lotem w Kennedy obejmują testowanie zakłóceń akustycznych i elektromagnetycznych oraz kompatybilności, zakończenie prac nad systemem ochrony termicznej samolotu kosmicznego i ostateczną integrację ładunku.

Projekt i możliwości Dream Chaser

Dream Chaser to lewitujący samolot kosmiczny o konstrukcji kadłuba, mierzący 30 stóp długości i 15 stóp szerokości. Jego unikalna skrzydlata konstrukcja pozwala mu transportować ładunki na niską orbitę okołoziemską i z powrotem oraz zachować zdolność lądowania na pasie startowym w stylu wahadłowca kosmicznego NASA. 15-metrowa jednostka Shooting Star może pomieścić do 7000 funtów ładunku wewnętrznie i jest wyposażona w trzy bezciśnieniowe zewnętrzne uchwyty na ładunek.

Częściowo nadający się do ponownego wykorzystania system transportowy umożliwi wykonanie co najmniej siedmiu misji towarowych na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach wysiłków agencji mających na celu rozszerzenie komercyjnych usług zaopatrzenia na niskiej orbicie okołoziemskiej. Przyszłe misje mogą trwać do 75 dni i dostarczyć do 11 500 funtów ładunku.

Chociaż statek kosmiczny Dream Chaser nadaje się do ponownego użycia i może zabrać na Ziemię do 3500 funtów ładunku, moduł Shooting Star został zaprojektowany tak, aby można go było wyrzucić i spalić podczas ponownego wejścia na orbitę, zapewniając możliwość usunięcia do 8500 funtów odpadów w ramach każdego zadania.

Dream Chaser Tenacity jest pierwszym statkiem kosmicznym z planowanej floty Sierra, który ma pomóc w realizacji tych misji.

Certyfikacja i operacje na orbicie

W ramach procesu certyfikacji systemu pojazdu na potrzeby przyszłych misji zaopatrzeniowych agencji NASA i Sierra Space przetestują samolot kosmiczny po wejściu na orbitę. Gdy Dream Chaser Tenacity zbliży się do stacji kosmicznej, przeprowadzi serię demonstracji mających na celu zademonstrowanie kontroli położenia przestrzennego, manewrów przejściowych i możliwości przerwania lotu. Po zakończeniu demonstracji manewrowości astronauci stacji kosmicznej użyją ramienia robota Canadarm2 do obsługi statku kosmicznego i zadokowania go w porcie skierowanym w stronę Ziemi.

READ  Rewolucyjne interfejsy grafenowe mają na celu przekształcenie neuronauki

Po około 45 dniach przebywania w orbitującym laboratorium samolot kosmiczny zostanie wystrzelony ze stacji i powróci na ląd w ośrodku startowo-lądowym Kennedy’ego. Po wylądowaniu Dream Chaser zostanie wyłączony, a zespół Sierra Space przetransportuje go z powrotem do zakładu przetwórczego, aby przeprowadzić niezbędne inspekcje, wyładować pozostały ładunek NASA i rozpocząć proces przygotowania go do następnej misji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *