Ekwador został dotknięty ogólnokrajową awarią prądu, która pozostawiła 17 milionów ludzi w ciemnościach

Rodrigo Buendia/AFP/Getty Images/File

Flaga Ekwadoru w Quito w dniu 30 września 2013 r.CNN

W środę w Ekwadorze doszło do godzinnej przerwy w dostawie prądu, w wyniku której 17 milionów ludzi w tym południowoamerykańskim kraju zostało pozbawionych prądu.

Urzędnicy twierdzą, że awaria, która dotknęła szpitale, domy i główny system metra, była spowodowana problemami z konserwacją i przesyłem w krajowym systemie elektroenergetycznym.

„Przerwy, które mieliśmy dzisiaj, wynikają z braku inwestycji w utrzymanie, nowy przesył i ochronę infrastruktury przesyłowej” – powiedział na środowej konferencji prasowej Minister Infrastruktury Publicznej Roberto Luque.

Rząd podał, że do środowego wieczoru zasilanie zostało przywrócone w 95% kraju.

Ekwador od lat zmaga się z kryzysem energetycznym. Ostatni prezydent Ekwadoru, Daniel Noboa, ogłosił w kwietniu stan nadzwyczajny w energetyce i zarządził ośmiogodzinną przerwę w dostawie prądu z powodu suszy, która wpłynęła na wytwarzanie energii.

W stolicy Quito zespół CNN zaobserwował, że w wyniku przerwy w dostawie prądu dwa szpitale, w tym ośrodek zdrowia dla dzieci, straciły moc. Wkrótce po rozpoczęciu przerw w dostawach oba szpitale mogły korzystać z energii elektrycznej pochodzącej z generatorów.

W Guayaquil, największym mieście kraju, przerwy w dostawie prądu na krótko dotknęły dwa inne szpitale. „Nie ma prądu, ale mamy własny (generatory)” – powiedział lekarz ze szpitala Luis Vernazza w Guayaquil. CNN skontaktowało się z ministerstwem zdrowia kraju, aby zapytać, czy sytuacja dotyczy innych szpitali.

Mieszkańcy Guayaquil stanęli w obliczu przerw w dostawie prądu z powodu upału sięgającego 90 stopni Fahrenheita (32 stopni Celsjusza). „To nie do zniesienia, jest tak gorąco i wilgotno, że nie możemy włączyć klimatyzacji ani respiratora” – powiedział CNN jeden z mieszkańców.

„Co więcej, woda nie leci” – dodał mieszkaniec.

Metro w Quito zostało odcięte z powodu przerwy w dostawie prądu, a burmistrz stolicy Babel Muñoz stwierdził, że przerwa była „znaczna” i miała wpływ na metro pomimo zastosowania „oddzielnego systemu (elektrycznego)”.

READ  Wyrok Amandy Knox za zniesławienie utrzymany w mocy w sprawie o morderstwo Meredith Kercher

Po podobnej przerwie w dostawie energii w 2004 r. Minister Infrastruktury Luk stwierdził, że można było jej uniknąć, gdyby Ekwador podjął plan inwestycyjny mający na celu „ochronę infrastruktury zarówno produkcyjnej (energetycznej), jak i przesyłowej”.

Luk powiedział, że środowa przerwa w dostawie prądu nie ma związku z kryzysem energetycznym kraju trwającym od kwietnia ubiegłego roku.

„Przerwy, które mieliśmy w kwietniu, wynikały z braku inwestycji w nowe wytwarzanie (energii) i utrzymanie (mocy), którą posiadamy” – powiedział Luk.

Ta historia została zaktualizowana o dodatkowe aktualizacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *