Eskalacja wirusa Corona w Hongkongu sprawia, że ​​imigranci, osoby ubogie i starsze nie mają miejsca na izolację zdrowotną

Eksplozja zakażenia koronawirusem ujawniła pogłębiające się nierówności w Hongkongu, uderzając w najbardziej bezbronnych – osoby starsze, pracowników domowych i ponad 90 000 rodzin o niskich dochodach mieszkających w ciasnych i podzielonych mieszkaniach. Dla nich obowiązkowa izolacja przyniosła im więcej trudności niż wirus.

Liczba przypadków rośnie wykładniczo – ponad 8600 Przypadki zostały ogłoszone w środę, w porównaniu z kilkoma w poprzednich tygodniach – system opieki zdrowotnej prowincji jest przeciążony, zmuszając osoby z marginesu społecznego do dokonywania bardzo niewygodnych przygotowań, gdy pracują nad przerwaniem łańcuchów transmisji.

Niektórzy słudzy domowi zostali zmuszeni do wyjścia na ulicę po pozytywnym wyniku testu, wykluczeni przez rodziny, które sprzątają, gotują i opiekują się nimi. Osoby w podeszłym wieku, które zaraziły się wirusem, były przenoszone z domów opieki do szpitali, nie mogąc znieść ciężaru izolacji i opieki.

Hongkong, podobnie jak rząd chiński, przestrzega polityki „nierozprzestrzeniania wirusa” i stara się wyeliminować wirusa, zamiast dostosowywać się do strategii życia z nim, jednocześnie zmniejszając ryzyko. Strategia w dużej mierze zadziałała od czasu odkrycia pierwszego przypadku koronawirusa ponad dwa lata temu, ale upadła w obliczu Najbardziej przenośny wariant omicron. Miasto odnotowało 44 000 infekcji w ciągu ostatnich 14 dni, 100-krotny wzrost w stosunku do mniej więcej tego samego okresu w styczniu i 153 Liczba zgonów od początku 2022 r. – w porównaniu do zaledwie 200 zgonów w ciągu ostatnich dwóch lat.

Władze przedstawiły walkę z koronawirusem jako wojnę. We wtorek dyrektor naczelna Hongkongu Carrie Lam ogłosić 7,5 miliona mieszkańców całego miasta będzie musiało zostać przetestowanych trzy razy w ciągu najbliższego miesiąca – aby naśladować ogólnomiejskie strategie masowych testów stosowane w wielu chińskich miastach podczas pandemii. Nigdzie poza Chinami nie udało się przeprowadzić tak rozległych operacji próbnych.

READ  Ostatnia śmierć Aleksieja Nawalnego: „Ciało krytyka Putina widziane w kostnicy” – rodzina domaga się jego zwrotu

Lam rozszerzył również rygorystyczne środki dotyczące dystansu społecznego przynajmniej do końca kwietnia, w tym zakaz jedzenia po godzinie 18:00 oraz zamknięcie siłowni, salonów piękności i innych miejsc w pomieszczeniach.

– Mówimy o sytuacji awaryjnej – powiedział Lam. „W obecnych okolicznościach powinniśmy to zrobić, nawet jeśli istnieją ograniczenia prawne. Takiej mentalności potrzebujemy, jeśli zamierzamy walczyć”.

Ta walka była bardzo trudna dla najsłabszych mieszkańców miasta.

Sze Lai-shan, zastępca dyrektora Stowarzyszenia Organizacji Społecznych, powiedział, że grupa otrzymała 400 wezwań o pomoc od osób izolujących się w podzielonych mieszkaniach i „domy klatkowe„Pokoje wielkości łóżka od dawna są symbolem trudnej sytuacji mieszkaniowej w Hongkongu.

Ci, którzy zachorowali, czekali całymi dniami na przewiezienie do szpitala, a przeżyli bez leczenia. Rodziny, które polegają na jednej pracy robotniczej, mają trudności z ekonomicznym zarobkiem. „Bez środków i wsparcia nie mają pieniędzy ani możliwości płacenia czynszu i kupowania żywności” – powiedział Sze. W środę urzędnicy ogłosili dystrybucja Elektroniczne bony dla wszystkich stałych rezydentów, aby odciążyć bezrobotnych i właścicieli firm – ale dopiero w kwietniu.

Chan mógł wrócić do rodzinnego mieszkania o powierzchni 25 metrów kwadratowych, ale tylko dlatego, że trzech innych członków rodziny przeniosło się po schodach i ktoś musiał zaopiekować się ich dwulatkiem, który miał objawy. Chan potrzebuje zasobów, takich jak mleko dla dzieci, ale nie wie, gdzie poprosić o pomoc.

Koronawirus ujawnił również słabe punkty pracowników migrujących, którzy nie mają takich samych praw i ochrony jak inni mieszkańcy. Niektórzy pracownicy domowi, kręgosłup gospodarki miasta, zostali zwolnieni przez pracodawców po uzyskaniu pozytywnego wyniku testu. Cynthia Abdon-Teles, rzeczniczka Misji Pracowników Migrujących, powiedziała, że ​​około 20 pracowników domowych skontaktowało się z nimi w sprawie miejsca do spania lub jedzenia, ponieważ ich pracodawcy nalegali, aby byli izolowani przez 14 dni.

READ  Aktywiści klimatyczni plamią czarnym olejem obraz Klimta w Wiedniu

Ponieważ niektórzy asystenci dzielą sypialnie z osobami starszymi lub dziećmi swoich pracodawców, poproszono ich o opuszczenie i izolację w innym miejscu. Ale publiczne szpitale zbliżały się do swojej maksymalnej pojemności i nie były w stanie przyjąć osób z łagodnymi objawami, zmuszając ich do przebywania w namiotach i śpiworach w parkach w pobliżu szpitali, powiedziała.

„Zapewnienie tego jest również obowiązkiem pracodawcy [domestic workers] Zostają umieszczeni w bezpiecznym miejscu… ale już nawet o tym nie myślą” – powiedział Abdoun Taliz.

Rząd ogłosił plany zwiększenia liczby miejsc kwarantanny na całym terytorium, ale biorąc pod uwagę masowe wykrywanie setek tysięcy kolejnych przypadków, eksperci twierdzą, że obiekty te są nadal żałośnie niewystarczające.

Tymczasem zgony nieproporcjonalnie dotknęły osoby starsze, zwłaszcza w domach opieki. Spośród pierwszych 102 osób, które zginęły podczas ostatniej fali pandemii, około 60 procent to mieszkańcy domów opieki. ten Wskaźnik zaszczepienia dla osób w wieku 80 lat i więcej Nadal pozostaje znacznie w tyle za resztą świata i wynosi zaledwie 28 procent.

Nie mogąc nadążyć za ciągle zmieniającymi się oficjalnymi wytycznymi, personel domów opieki musiał improwizować, znajdując tymczasowe pomieszczenia kwarantanny zarówno dla mieszkańców, jak i współpracowników.

„Co liczy się jako czysty obszar? Jak przenieść osoby starsze z jednego pokoju do drugiego, podczas gdy my dezynfekujemy i przygotowujemy pomieszczenia kwarantanny? Członek personelu domu opieki, w którym kilku mieszkańców uzyskało wynik pozytywny, powiedział: „Podała tylko swoje nazwisko, Hui, ze względu na obawy, że może stracić pracę.

Chua Hoi Wai, dyrektor naczelny Rady Opieki Społecznej w Hongkongu, powiedział, że sytuacja się nasila, ponieważ coraz więcej opiekunów domowych i mieszkańców uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa. Dodał, że rząd powinien zapewnić tymczasowe zakwaterowanie pracownikom tych domów.

READ  opinia | Czas zacząć myśleć o końcówce na Ukrainie

Lam, dyrektor naczelny miasta, wezwał społeczność do pozostania zjednoczoną w walce z wirusem. „Po burzy zobaczymy tęczę” – powiedziała.

„Czuję się bezradny”, powiedział, „jak koniec świata”. „Ale muszę też uśmiechać się przed moją rodziną i pomagać w obowiązkach najlepiej jak potrafię”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *