FM powiedział, że Izrael pomoże Ukraińcom „w miarę możliwości”

Demonstranci zbierają się na poparcie Ukrainy po rosyjskiej inwazji i oglądają przemówienie ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego transmitowane w Knesecie, izraelskim parlamencie, na placu Habima w Tel Awiwie, Izrael, 20 marca 2022 r. REUTERS/Corina Kern

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Lwów, Ukraina (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował Izrael w niedzielnym przemówieniu do parlamentu, pytając, dlaczego nie zapewnił swojemu krajowi obrony przeciwrakietowej ani nie ukarał Rosji za inwazję.

W odpowiedzi na Zełenskiego izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid nie zastosował się, stwierdzając w oświadczeniu, że Izrael, który wysłał na Ukrainę szpital polowy i inną pomoc humanitarną, będzie nadal pomagał swoim obywatelom „w miarę możliwości”.

Jako mediator w kryzysie ukraińsko-rosyjskim Izrael potępił rosyjską inwazję. Jest jednak zaniepokojony napiętymi stosunkami z Moskwą, która ma wpływy w sąsiedniej Syrii, gdzie siły izraelskie często atakują milicje lojalne wobec Iranu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Wszyscy wiedzą, że wasze systemy obrony przeciwrakietowej są najlepsze… i że z pewnością możecie pomóc naszemu narodowi, ratując życie Ukraińcom i ukraińskim Żydom” – powiedział Knesetowi Zełenski, który sam jest Żydem.

„Możemy zapytać, dlaczego nie możemy zdobyć od was broni, dlaczego Izrael nie nałożył ciężkich sankcji na Rosję ani nie wywarł presji na rosyjskie firmy” – powiedział w przemówieniu, jednym z kilku, jakie wygłosił do zagranicznych ustawodawców.

Odniósł się do izraelskiego systemu Iron Dome, który jest często używany do przechwytywania rakiet wystrzeliwanych przez bojowników palestyńskich w Gazie.

Tak czy inaczej, wybór należy do was, bracia i siostry, a następnie musicie żyć ze swoją odpowiedzią, naród Izraela” – powiedział Zełenski.

READ  Orkney głosuje za zbadaniem „alternatywnych rządów”

Premier Izraela Naftali Bennett, który dwa tygodnie temu prowadził rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie i od tego czasu często z nim rozmawiał, Zełenski był jednym z ponad 100 ze 120 posłów, którzy wzięli udział w rozmowie wideo.

Nie skomentował od razu po wystąpieniu ukraińskiego przywódcy.

W swoim przemówieniu Zełenski porównał rosyjską ofensywę z planem eksterminacji europejskich Żydów podczas II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy.

„Posłuchaj tego, co się teraz mówi w Moskwie i posłuchaj, jak wypowiadają te słowa ponownie: ostateczne rozwiązanie. Ale tym razem w odniesieniu do nas, jeśli chodzi o kwestię ukraińską” – powiedział.

Zełenski nie przytaczał żadnych dowodów, aby wysunąć to twierdzenie lub zidentyfikować osobę, która mogła użyć tego terminu. Putin użył wyrażenia oznaczającego „ostateczną decyzję/ostateczną decyzję” raz w ciągu ostatnich 30 dni, zgodnie z monitorowaniem jego uwag przez Reutersa, ale nie w kontekście, który ma taki sam oddźwięk lub znaczenie jak nazistowska terminologia.

Wzmianka Zełenskiego wywołała potępienie z Yad Vashem, izraelskiego pomnika w Jerozolimie, za zamordowanie sześciu milionów Żydów przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Powiedziała, że ​​takie „nieodpowiedzialne wypowiedzi” pomniejszają znaczenie historycznych faktów Holokaustu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Sprawozdanie Pavla Politiuka i Maxa Hundera) Matthias Williams i Ari Rabinovich; Montaż przez Alexandra Smitha, Jeffreya Hellera i Frances Kerry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *