Goldman planuje poważną reorganizację w celu połączenia kluczowych jednostek i zasobów

LONDYN / NOWY JORK (Reuters) – Goldman Sachs (GS.N) Dwie osoby zaznajomione z tą sprawą powiedziały Reuterowi, że firma planuje poważną reorganizację, aby połączyć swój największy biznes w trzy działy, jednocześnie łącząc działalność bankowości inwestycyjnej i komercyjnej w jedną jednostkę.

Plany mają zostać ogłoszone 18 października wraz z wynikami Goldmana za trzeci kwartał. Źródła podają, że Marcus, bankowość detaliczna Goldmana, zostanie wchłonięta przez jednostkę majątkową, co potwierdziło dawny Wall Street Journal. Raport.

Rzecznik Goldman Sachs odmówił komentarza.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jest to największa zmiana od dnia inwestora na początku 2020 r., kiedy firma nakreśliła plany dotyczące czterech podstawowych jednostek: bankowości inwestycyjnej, rynków globalnych, zarządzania klientami, majątku i zarządzania aktywami.

To drapieżnik do głowy – powiedział Mike Mayo, analityk bankowy w Wells Fargo. „W tej chwili Goldman Sachs ma więcej pytań niż odpowiedzi, ponieważ dotyczy to potencjalnej restrukturyzacji”.

Akcje spółki wzrosły w poniedziałek o 2,2%, poniżej szerszego poziomu S&P 500 (.SPX) co wzrosło o 2,6%.

Reorganizacja ma miejsce, gdy gigant z Wall Street stara się zwiększyć swoje dochody z działalności opartej na opłatach i zmniejszyć swoją zależność od niestabilnych przychodów z handlu i bankowości inwestycyjnej. Zmiany sygnalizują również upadek Marcusa, jednostki konsumenckiej, po tym, jak CEO David Solomon wyraził duże ambicje zbudowania dużego banku cyfrowego.

„Może to być sposób na przywrócenie Marcusa, aby umniejszyć jego znaczenie jako okazji inwestycyjnej” – powiedział Mayo.

Solomon, który objął stanowisko dyrektora generalnego w 2018 r., od wczesnych lat kierownictwa dążył do zwiększenia obecności Goldmana w bankowości detalicznej.

Jednak jednostka bankowości konsumenckiej uruchomiona w 2016 r. z trudem nabrała rozpędu i cierpiała z powodu opóźnień. Marcus nie uruchomił jeszcze konta czekowego, które było zaplanowane na ten rok. W połowie roku bank przewidywał wewnętrznie, że straty Marcusa zwiększą się do ponad 1,2 miliarda dolarów w 2022 r., co oznacza łączną stratę ponad 4 miliardów dolarów, podał Bloomberg. Goldman odmówił komentarza na temat straty.

READ  Starlight, Star Bright: Coca-Cola oferuje jedyny w swoim rodzaju smak inspirowany kosmosem

Solomon powiedział, że do końca 2024 roku firma może wygenerować ponad 4 miliardy dolarów przychodów.

Bank podał w swoim raporcie rocznym, że przychody netto w jego jednostce bankowości detalicznej wzrosły o 23% do 1,49 miliarda dolarów w 2021 r., odzwierciedlając wyższe salda kart kredytowych i depozyty.

Marcus oferuje produkty bankowości cyfrowej, takie jak pożyczki, oszczędności i certyfikaty depozytowe. Oferuje również karty kredytowe w ramach partnerstwa z Apple Inc (AAPL.O).

Bank poinformował, że branża konsumencka obsługuje ponad 14 milionów klientów i ma ponad 100 miliardów dolarów depozytów z ponad 16 miliardami dolarów salda kart i kredytów.

REMONT UTRZYMUJE ZARZĄDZANIE Na palcach

Według Bloomberga wspólna grupa bankowości inwestycyjnej i komercyjnej będzie nadzorowana przez Dana Diesa i Jima Esposito, którzy są obecnie globalnymi współszefami bankowości inwestycyjnej w Goldman, oraz Ashoka Varadana, obecnie współprzewodniczącego działu rynków globalnych.

Raport mówi, że Mark Nachman, globalny współszef działu rynków globalnych banku, wprowadzi się, aby pomóc w zarządzaniu wspólnym działem zarządzania aktywami i majątkiem.

W raporcie dodano, że Marcus stanie się częścią jednostki zarządzania aktywami i majątkiem.

„Jest to sposób dla Goldman Sachs na utrzymanie czujności zespołu zarządzającego i budowanie siły, która definiuje Goldmana” – powiedział Mayo.

Rewizja regulacyjna banku następuje wkrótce po globalnych cięciach miejsc pracy we wrześniu, które mogły mieć wpływ na setki bankowców.

W drugim kwartale Goldman Sachs odnotował 48% spadek zysku, który przewyższył oczekiwania w związku ze wzrostem notowań instrumentów o stałym dochodzie i towarów.

Podobnie jak jego rywale z Wall Street, oczekuje się, że bank odnotuje gwałtowny spadek zysku netto w trzecim kwartale, ponieważ dochody bankowości inwestycyjnej mocno ucierpiały z powodu powolnego zawierania transakcji.

Według prognoz analityków opracowanych przez Refinitiv, Goldman ma osiągnąć zysk netto w wysokości 2,77 miliarda dolarów w trzecim kwartale, co oznacza spadek z 5,38 miliarda dolarów rok wcześniej.

READ  USA zatwierdzają inspekcję Boeinga, plan wznowienia w celu wznowienia dostaw 787

W niedawnym raporcie Barclays powiedział, że ze względu na trudne środowisko operacyjne Goldman dokładnie analizuje wszystkie przyszłe wydatki i plany inwestycyjne, aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie swoich zasobów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe reportaże Pameli Barbaglii w Londynie, Lavanii Ahir i Akrit Sharmy w Bengaluru, Seliny Lee w Hongkongu, Saeed Azhar i Lanan Nguyen w Nowym Jorku; Montaż dokonali Sherry Jacob Phillips, Muralikumar Anantharaman i Nick Ziminski

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.