Hadżdż 2024: Co najmniej 14 pielgrzymów umiera z powodu udaru cieplnego

MINNA, Arabia Saudyjska (AP) – W niedzielę tłumy pielgrzymów rozpoczęły symboliczne ukamienowanie diabła w Arabii Saudyjskiej w upale w lecie. Rytuał przedstawia ostatnie dni Hadżdż lub islamska hadżdż I początek obchodów Id al-Adha dla muzułmanów na całym świecie.

Ukamienowanie jest jednym z końcowych rytuałów pielgrzymki i jednym z pięciu filarów islamu. Nastąpiło to pewnego dnia po ponad 1,8 miliona Pielgrzymi gromadzą się na świętym wzgórzu zwanym Górą Ararat. Poza świętym miastem Mekką, które odwiedzają muzułmańscy pielgrzymi, aby odprawić coroczny pięciodniowy rytuał hadżdż.

Według jordańskiej agencji prasowej Petra 14 jordańskich pielgrzymów zmarło w wyniku udaru słonecznego podczas pielgrzymki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w oświadczeniu, że współpracowało z władzami Arabii Saudyjskiej w sprawie pochówku zmarłych w Arabii Saudyjskiej lub transportu ich do Jordanii.

Pielgrzymi opuścili górę Arafat w sobotni wieczór, aby spędzić noc w pobliskim miejscu znanym jako Muzdalifah, gdzie zebrali kamyki, którymi można było wrzucić filary symbolicznie przedstawiające Szatana.

Kolumny znajdują się w innym świętym miejscu w Mekce, zwanym Mina, gdzie muzułmanie wierzą, że wiara Abrahama została poddana próbie, gdy Bóg nakazał mu poświęcić swojego jedynego syna, Izmaela. Abraham był gotowy poddać się temu przykazaniu, ale wtedy Bóg powstrzymał jego rękę, oszczędzając jego syna. Zarówno w chrześcijańskiej, jak i żydowskiej wersji tej historii Abraham otrzymuje rozkaz zabicia swojego drugiego syna, Izaaka.

W niedzielę rano tłumy udały się pieszo do kamiennych miejsc kamienowania. Niektórzy z nich pchali niepełnosprawnych pielgrzymów na wózkach inwalidzkich wzdłuż wielopasmowej drogi prowadzącej do kompleksu, w którym znajdują się duże kolumny. Większość pielgrzymów cierpiała z powodu intensywnego upału i nosiła parasole, aby chronić się przed palącym letnim słońcem.

Reporter Associated Press widział, jak wielu pielgrzymów, zwłaszcza starszych, upadało na ścieżce prowadzącej do filarów z powodu palącego upału. Do pomocy wysłano siły bezpieczeństwa i ratowników medycznych, a osoby, które straciły przytomność, przenoszono na noszach z ciepłowni do ambulansów lub szpitali polowych. Wraz ze wzrostem temperatury do południa coraz więcej osób potrzebowało pomocy medycznej. Według Saudyjskiego Urzędu Meteorologicznego temperatura sięgnęła 47 stopni Celsjusza (116,6 Fahrenheita) w Mekce i 46 stopni Celsjusza (114,8 Fahrenheita) w Mina.

READ  Temperatury na Syberii spadły do ​​minus 56 stopni Celsjusza, a Moskwę pokrył rekordowy śnieg

Pomimo duszącego upału wielu pielgrzymów wyraziło radość, że mogą dokończyć swoje rytuały.

Abdel Muti Abu Ghanima, egipski pielgrzym, powiedział: „Chwała niech będzie Bogu, (operacja) była radosna i dobra”. „Nikt nie chce więcej niż to”.

Wielu pielgrzymów spędza w Mina do trzech dni, każdy rzucając siedmioma kamykami w trzy filary w rytuale symbolizującym eliminację zła i grzechu.

Podczas pobytu w Mina odwiedzą Mekkę, aby wykonać „tawaf”, czyli okrążenie, czyli siedmiokrotne okrążenie Kaaby w Wielkim Meczecie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Następnie kolejne okrążenie, pożegnalne tawaf, zakończy hadżdż, gdy pielgrzymi będą przygotowywać się do opuszczenia Świętego Miasta.

Rytuał zbiega się z czterodniowym Id al-Adha, co oznacza „Święto Poświęcenia”, kiedy zamożni muzułmanie komentują próbę wiary Abrahama polegającą na zabijaniu bydła i zwierząt oraz rozdawaniu mięsa biednym.

Większość krajów obchodziła w niedzielę Id al-Adha. Inne, jak Indonezja, będą obchodzić je w poniedziałek.

Po zakończeniu hadżdż mężczyźni powinni ogolić głowy i zdjąć białe, przypominające całun ubranie noszone podczas hadżdż, a kobiety również obcinają kosmyk włosów na znak odnowy i odrodzenia.

Większość pielgrzymów opuszcza następnie Mekkę i udaje się do Medyny, oddalonej o około 340 kilometrów (210 mil), aby modlić się przy grobie proroka Mahometa, w Świętej Komnacie. Grób jest częścią Meczetu Proroka, jednego z trzech najświętszych miejsc islamu, wraz z Wielkim Meczetem w Mekce i Meczetem Al-Aksa w Jerozolimie.

Wszyscy muzułmanie mają obowiązek raz w życiu odprawić hadżdż, jeśli pozwalają na to warunki fizyczne i finansowe. Wielu bogatych muzułmanów odprawia hadżdż więcej niż raz. Według Koranu, świętej księgi islamu, rytuały w dużej mierze upamiętniają proroka Abrahama, jego syna proroka Izmaela, matkę Izmaela Hagar i proroka Mahometa.

Saudyjski minister hadżdż i Umrah Tawfiq bin Fawzan Al-Rabiah powiedział na konferencji prasowej, że w 2024 r. ponad 1,83 miliona muzułmanów odprawiło hadżdż, co stanowi nieco mniej niż w zeszłym roku, kiedy rytuały hadżdż odprawiło 1,84 miliona.

READ  Negocjatorzy Białego Domu i Senatu ścigają się, aby osiągnąć porozumienie graniczne, w którym stawką jest pomoc dla Ukrainy.

Większość rytuałów hadżdż odbywa się na świeżym powietrzu, z niewielkim, jeśli w ogóle, cieniem. Akcja przypada na drugi tydzień Dhu al-Hijjah, ostatniego miesiąca islamskiego kalendarza księżycowego, więc pora roku jest zmienna. W tym roku pielgrzymka odbyła się podczas upalnego saudyjskiego lata.

Tegoroczny sezon pielgrzymkowy miał druzgocące tło Wojna Izrael-HamasCo zepchnęło Bliski Wschód na skraj regionalnego konfliktu.

Palestyńczycy w Strefie Gazy nie mogli udać się do Mekki na odprawienie w tym roku pielgrzymki ze względu na zamknięcie przejścia granicznego w Rafah w maju, kiedy Izrael rozszerzył swój atak lądowy na miasto na granicy z Egiptem. A tego nie będą mogli zrobić Podobnie jak w poprzednich latach obchodzą Id al-Adha.

Gaza: Dziesiątki Palestyńczyków zebrało się w niedzielny poranek w pobliżu zniszczonego meczetu w mieście Gaza, na południe od Strefy Gazy. Khana Younesa Aby odprawić modlitwę Eid. Otaczały je gruzy i ruiny zawalonych domów. W pobliskim mieście Deir al-Balah w środkowej Gazie muzułmanie modlili się w schronisku zamienionym na szkołę. Niektórzy, w tym kobiety i dzieci, udali się na cmentarze, aby odwiedzić groby swoich bliskich.

Abdel Halim Abu Samra, wysiedlony Palestyńczyk, powiedział Associated Press po zakończeniu modlitw w Khan Yunis: „Dziś, po dziewiątym miesiącu, poległo ponad 37 000 męczenników, ponad 87 000 zostało rannych, a setki tysięcy domów zostało zniszczonych zostały zniszczone.” „Nasi ludzie żyją w trudnych warunkach”.

Również na okupowanym Zachodnim Brzegu Palestyńczycy zebrali się, aby odprawić modlitwy Eid w Ramallah, siedzibie wspieranej przez Zachód Autonomii Palestyńskiej. Mahmoud Muhanna, imam meczetu, powiedział: „Bardzo cierpimy i żyjemy w trudnych chwilach z (co się dzieje) z naszymi braćmi w Gazie”.

W stolicy Jemenu, Sanie, kontrolowanej przez Huti, oraz w stolicy Iraku, Bagdadzie, muzułmanie świętowali i modlili się za zmęczonych wojną Palestyńczyków w Gazie.

Bashar Al-Mashhadani, imam meczetu Al-Jilani w Bagdadzie, powiedział: „Radujemy się w Eid, ale nasze serca są smutne, gdy widzimy naszych braci w Palestynie”. „(My) wzywamy kraje arabskie i islamskie, aby je wspierały i wspierały je w tej ciężkiej próbie”.

READ  Rosyjskie powiązania z europejskimi firmami mogą zaostrzyć sankcje

W Libanie, gdzie grupa bojowników Hezbollahu niemal codziennie atakuje z Izraelem, wczesnym niedzielnym rankiem stały strumień gości udał się na Cmentarz Męczenników Palestyny ​​w pobliżu obozu dla uchodźców palestyńskich Shatila w Bejrucie, niosąc do grobów kwiaty i dzbanki wody. Drodzy przyjaciele, jest to coroczny zwyczaj obchodzony w pierwszy dzień Id.

Cmentarz jest miejscem pochówku wielu przywódców i bojowników OWP poległych podczas walk z siłami izraelskimi w Libanie w latach 70. i 80. XX wieku. w ostatnich dniach, Przywódca Hamasu Saleh Al-Arouri Pochowano tam on i dwóch innych członków Hamasu, którzy zginęli wraz z nim w styczniu w izraelskim nalocie na południowe przedmieścia Bejrutu.

___

Powiązani pisarze prasowi Wafaa Al-Shurafa ze Strefy Gazy i Abby Sewell z Bejrutu wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

___

Relacje związane z religią Associated Press otrzymują wsparcie za pośrednictwem AP współpraca W przypadku The Conversation US, finansowanego przez Lilly Endowment Inc., AP ponosi wyłączną odpowiedzialność za te treści.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *