Holenderski premier mówi, że cały Zachód jest zagrożony, jeśli agresor nie zostanie wyzwany

Holenderski premier powiedział, że Europa musi zrobić więcej, aby wesprzeć Ukrainę.

Bloomberg/Współautor/Getty Images

Premier Holandii Mark Rutte powiedział w czwartek, że Europa musi nadal przeciwstawiać się rosyjskiej agresji, mówiąc, że region powinien zrobić „wszystko, co w jego mocy, by pomóc Ukraińcom”.

„Jeśli agresor nie zostanie wyzwany i będzie mógł zająć się swoimi sprawami, to Ukraina nie skończy. Cały Zachód jest zagrożony” – powiedział Rutte CNBC, omawiając reakcję Europy na wojnę na Ukrainie na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. .

Rutte odniósł się do układu monachijskiego z 1938 r. W rozmowie ze Stevem Sedgwickiem z CNBC, w której siły alianckie zgodziły się, że Czechosłowacja przekaże swoje regiony przygraniczne i obronę nazistowskim Niemcom.

Dodał: „Ludzie czują, że chodzi o wartości, że nie możemy zaakceptować inwazji kraju na inny… Chodzi także o nasze zbiorowe bezpieczeństwo”.

Rutte powiedział również, że Europa musi zrobić więcej, aby pomóc Ukrainie, ale kwestia wysłania czołgów to „delikatna decyzja”.

„Zgadzam się, że trzeba argumentować [tanks] na Ukrainę. Istnieje również argument za podjęciem decyzji wspólnie z innymi, w tym z naszymi przyjaciółmi w Stanach Zjednoczonych” – powiedział, dodając, że jest „nieco optymistyczny”, że sytuacja „może dojść do punktu krytycznego”.

„Musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby pomóc Ukraińcom” – powiedział Rutte.

Ukraina wielokrotnie pytany A jego zachodni sojusznicy dostarczą czołgi, aby pomóc mu w walce z Rosją, co wywołało napięcia między krajami europejskimi, ponieważ niektórzy obawiają się, że dostarczanie broni jeszcze bardziej sprowokuje Moskwę.

Ale region może być bliski osiągnięcia porozumienia.

„Rozumiem, że porozumienie zostało w zasadzie osiągnięte” – powiedział w poniedziałek CNBC John E. Herbst, starszy dyrektor Centrum Eurazji Rady Atlantyckiej i były ambasador USA na Ukrainie.

„Wiemy, że maruderem były tutaj Niemcy, a Niemcy wydają się być teraz o tym przekonani, że pozwolą innym krajom, które mają czołgi Leopard, wysłać je na Ukrainę – jestem tego pewien – i myślę też, że jest to bardzo prawdopodobne, ale Nie jestem pewien, czy Niemcy wysyłają jakieś Leopardy.

READ  Izrael bombarduje obóz uchodźców Dżabalia w Gazie

Zapytany o wkład Niemiec, Rutte powiedział, że kraj „zrobił wszystko, co było konieczne”, aby pomóc Ukrainie.

— Holly Ellytt z CNBC przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *