Inflacja w Kanadzie skacze i rośnie liczba zakładów na październikową podwyżkę stóp procentowych

Ludzie robią zakupy w sklepie spożywczym w Toronto, Ontario, Kanada, 22 listopada 2022 r. REUTERS/Carlos Osorio/File Photo Uzyskanie praw licencyjnych

OTTAWA (Reuters) – Roczna stopa inflacji w Kanadzie wzrosła w sierpniu do czterech procent z 3,3 procent w lipcu w związku z wyższymi cenami benzyny, jak pokazały wtorkowe dane, co oznacza, że ​​bank centralny być może będzie musiał ponownie podnieść stopy procentowe po 10 podwyżkach. Od marca ubiegłego roku.

Analitycy ankietowani przez Reuters spodziewali się, że inflacja wyniesie 3,8%. Według kanadyjskiego urzędu statystycznego wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wzrósł w sierpniu o 0,4% w ujęciu miesięcznym, w porównaniu z oczekiwanym wzrostem o 0,3%. Wzrosły także dwie z trzech miar inflacji bazowej.

Roczna stopa procentowa, najwyższa od ogłoszonych w kwietniu 4,4%, jest dwukrotnie wyższa od docelowej stopy Bank of Canada wynoszącej 2%. Głównym czynnikiem był wzrost cen benzyny o 0,8% rok do roku, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających lipiec spadły o 12,9%.

„Musimy unikać zbyt agresywnych poglądów, że bank skończył z podnoszeniem stóp procentowych, a także zachować większą ostrożność i kierować się dowodami” – powiedział Derek Holt, wiceprezes ds. ekonomii rynków kapitałowych w Scotiabank. „Nadal uważam, że musimy pozostawić drzwi bardzo otwarte dla dalszych podwyżek stóp procentowych, w liczbie mnogiej”.

Holt podkreślił wzrost dwóch z trzech podstawowych miar inflacji bazowej Banku Kanady – średni CPI wzrósł do 4,1% z 3,9% w lipcu, podczas gdy CPI wzrósł do 3,9% z 3,6%.

„Wzloty i upadki, jakie zaobserwowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, nie są niczym niezwykłym” – powiedziała wiceprezes Bank of Canada Sharon Kozicki w przemówieniu po publikacji danych, dlatego bank centralny skupił się na miarach fundamentalnych. Inflacja gospodarcza.

„Inflacja bazowa utrzymuje się znacznie powyżej poziomu, który byłby zgodny z osiągnięciem naszego celu, jakim jest inflacja CPI na poziomie 2%” – stwierdziła.

READ  "Pracuję tylko 3,5 dnia w tygodniu"

Po danych, rynki pieniężne podniosły swoje typy na podwyżkę stóp w październiku, widząc 42% szans na podwyżkę po danych stóp procentowych w porównaniu do 23% wcześniej.

Dolar kanadyjski zwyżkował o 0,6% przy 1,34 za dolara, czyli 74,63 centów amerykańskich, po osiągnięciu najwyższego poziomu od 10 sierpnia przy 1,3383.

Jednakże kolejny raport o inflacji i szereg innych danych ma zostać opublikowany przed kolejnym posiedzeniem Banku Kanady, które odbędzie się 25 października, aby ustalić kluczową jednodniową stopę procentową.

„Nadal uważamy, że szanse na podwyżki stóp procentowych są niskie, ponieważ uważamy, że utknęły one w martwym punkcie cyklu” – powiedział Jamie Jane, główny ekonomista Desjardins Group. „Gospodarka zwalnia, a liczba bezrobotnych wydaje się rosnąć, więc są to istotne i ważne rzeczy”.

Ceny domów w sierpniu wzrosły o 6,0% po wzroście o 5,1% w lipcu, do czego częściowo przyczyniły się wyższe czynsze i wyższe stopy procentowe.

Rząd Kanady Justina Trudeau wprowadził we wtorek przepisy mające na celu stymulowanie budowy nieruchomości na wynajem w obliczu kryzysu mieszkaniowego.

Po spotkaniach z ministrami przemysłu i finansów pięć głównych sieci spożywczych w kraju zgodziło się w poniedziałek pomóc rządowi w jego dążeniu do ustabilizowania wysokich cen.

„Istnieją dowody na to, że presja inflacyjna w sklepach spożywczych słabnie” – powiedział Andrew Grantham, główny ekonomista CIBC Capital Markets, odnotowując, że inflacja cen żywności w supermarketach spadła w sierpniu do 6,9% rok do roku z 8,5% rok do roku w sierpniu Sierpień Poprzedni miesiąc. .

Gubernator Banku Kanady Tiff Macklem przewidziała 7 września, odnosząc się do wzrostu cen ropy, że „inflacja zasadnicza wzrośnie w najbliższej przyszłości, a następnie spadnie”.

6 września bank centralny utrzymał główną stopę procentową na poziomie 5%, wskazując, że gospodarka weszła w okres słabszego wzrostu, ale stwierdził, że może ponownie podnieść koszty finansowania zewnętrznego, jeśli presja inflacyjna będzie się utrzymywać.

READ  Lira turecka słabnie, ponieważ ekonomiści ostrzegają przed „niezrównoważoną” polityką

(Raporty: David Ljungren i Steve Shearer – Reportaż Mohammeda dla Arabic Bulletin) (Dodatkowe raporty: Dale Smith, Fergal Smith i Divya Rajagopal – Reportaż Mohammed dla Arabic Bulletin) Redakcja: Paul Simao i Mark Porter

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Zajmuje się aktualnościami politycznymi, gospodarczymi i ogólnymi z Kanady, a także najświeższymi wiadomościami z Ameryki Północnej. Wcześniej pracował w Londynie i Moskwie i zdobył nagrodę Skarbu Roku agencji Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *