Intuicyjne maszyny: Amerykańska firma przygotowuje się do próby lądowania na Księżycu

  • Napisane przez Jonathana Amosa
  • Reporter naukowy

Źródło obrazu, Intuicyjne maszyny

Skomentuj zdjęcie,

W środę Odyseusz pomyślnie wszedł na orbitę Księżyca

Teksańska firma Intuitive Machines (IM) podejmie w nadchodzących godzinach próbę wysłania statku kosmicznego na Księżyc.

Jeśli firmie się to uda, będzie to pierwsze przedsięwzięcie biznesowe w historii, któremu udało się tego dokonać.

Oznaczałoby to również pierwsze miękkie lądowanie Ameryki na Księżycu od czasów Apolla nieco ponad pół wieku temu.

NASA podpisała kontrakt z IM na transport instrumentów naukowych na południowy biegun Księżyca.

Docelowe miejsce lądowania to obszar pokryty kraterami obok kompleksu górskiego o wysokości 5 km, znanego jako Malabert. Obszar ten znajduje się na krótkiej liście NASA miejsc, do których NASA będzie wysyłać astronautów w dalszej części tej dekady w ramach programu Artemis.

Urządzenia powinny zapewnić planistom nowy wgląd w stan powierzchni.

jednostki sterujące w Intuicyjne maszyny Spółka dąży do spadku w okolicach godziny 23:24 GMT, chociaż w ostatnich godzinach firma zmieniała ten czas w tę i z powrotem.

„Oczekuje się, że sześć ładunków NASA i sześć ładunków komercyjnych będzie działać na powierzchni Księżyca przez siedem dni przed zachodem słońca w naszym miejscu lądowania w kraterze Malapert A na południowym biegunie Księżyca, co zakończy misję IM-1. W tym czasie” – powiedział Trent Martin, wiceprezes firmy ds. Space Systems: „Będziemy przeprowadzać niesamowite eksperymenty i demonstracje technologiczne”.

Źródło obrazu, Intuicyjne maszyny

Skomentuj zdjęcie,

Grafika: Udane miękkie lądowanie byłoby pierwszym w przypadku prywatnej firmy

Wysiłki IM podążają za wysiłkami innej prywatnej firmy, Astrobotic z siedzibą w Pittsburghu, która wystrzeliła na Księżyc na początku stycznia, ale z powodu problemów technicznych nie była w stanie nawet podjąć próby lądowania.

Japońska Agencja Kosmiczna (JAXA) miała więcej szczęścia pod koniec miesiąca i bezpiecznie dotarła na powierzchnię 19 stycznia, choć straciła kilka dni operacji z powodu nieprawidłowego lądowania, przez co jej układ słoneczny był skierowany w stronę przeciwną do Słońca.

Ważący 675 kilogramów lądownik Odysseus jest mniej więcej wielkości starej brytyjskiej budki telefonicznej. Został wysłany z Ziemi 15 lutego i uchwycony na orbicie księżycowej w środę tego tygodnia.

Kontrolerzy będą obserwować opadanie statku kosmicznego w siedzibie firmy w Houston, ale to sam Odyseusz podejmie kluczowe decyzje dotyczące podejścia.

Początkowo na wysokości 100 kilometrów Odyseusz będzie korzystał ze swojego systemu naprowadzania, aby dotrzeć do punktu znajdującego się około 30 kilometrów nad wyznaczonym miejscem lądowania, a następnie zejść bezpośrednio na dno. Oczekuje się, że duży silnik na pokładzie spowolni proces lądowania do zaledwie jednego metra na sekundę w momencie lądowania.

Jeśli misja opadnie bezpiecznie, lądowanie najdalej na południe będzie już wykonane. Indyjska Agencja Kosmiczna (ISRO) jest obecnie posiadaczem tego rekordu dzięki historycznemu lądownikowi Chandrayaan-3 Vikram, który zatrzymał się na powierzchni Księżyca w sierpniu ubiegłego roku na 69 stopniach na południe.

Cel IM znajduje się na 80°S, zaledwie 300 km od bieguna południowego.

Źródło obrazu, Intuicyjne maszyny

Skomentuj zdjęcie,

Odyseusz wykonał to zdjęcie szerokiego na 50 km krateru Bel'kovich K po wejściu na orbitę

„W przemyśle komercyjnym pojawia się konkurencyjne środowisko, co oznacza, że ​​nasza początkowa inwestycja pozwala uzyskać znacznie więcej za znacznie mniej” – wyjaśniła Susan Lederer, naukowiec projektu CLPS w NASA.

„Zamiast jednej misji (NASA) w ciągu dekady pozwala to na około 10 komercyjnych misji na Księżyc w ciągu dekady; zamiast czterech lub pięciu instrumentów w ciągu tej dekady, jest to raczej od czterech do pięćdziesięciu instrumentów”.

Sześć instrumentów NASA na pokładzie Odyseusza zostało połączonych z ładunkami od sześciu innych klientów komunikatorów internetowych.

Obejmuje to system kamer studenckich z Uniwersytetu Lotniczego Embry-Riddle, który zostanie rozmieszczony z Odyseusza, gdy będzie on jeszcze 30 metrów nad powierzchnią Księżyca. Podczas opadania statku kosmicznego aparat spróbuje wykonać selfie.

Amerykański artysta Jeff Koons przymocował także do boku lądownika pudełko zawierające 125 małych kulek ze stali nierdzewnej, które przedstawiały różne fazy księżyca w ciągu miesiąca.

Na pokładzie znajdzie się także teleskop Międzynarodowego Towarzystwa Obserwatorium Księżycowego, wykonujący zdjęcia Drogi Mlecznej. Księżyc jest idealnym miejscem do badań astronomicznych, ponieważ nie jest narażony na niektóre zakłócające efekty występujące na Ziemi, takie jak mglista atmosfera i zakłócenia radiowe.

Skomentuj zdjęcie,

Astronauci programu Apollo toczyli ciągłą walkę z pyłem księżycowym

Ładunki NASA będą skupiać się na pozyskiwaniu informacji, które będą przydatne w przyszłych eksploracjach człowieka. W Odyseuszu zastosowano nowe technologie, które pomagają w precyzyjnej nawigacji i dokładnej wiedzy, ile paliwa jest dostępne dla silników odrzutowych statku.

Prowadzone będą także badania pyłu księżycowego, który astronauci programu Apollo uznali za poważną uciążliwość, powodującą zarysowanie i zatykanie sprzętu.

Historycznie rzecz biorąc, około połowa miękkich lądowań na Księżycu zakończyła się sukcesem.

Dzieje się tak nawet w czasach nowożytnych, w tym stuleciu, które rozpoczęło się chińską misją Chang'e 3 w 2013 roku. Misja zakończyła się sukcesem, ale z dziesięciu kolejnych prób sześć zakończyło się niepowodzeniem.

READ  Jak szybko wszechświat naprawdę się rozszerza? Wiele widoków eksplodującej gwiazdy rodzi nowe pytania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *