Izrael napada na domy przywódców Hamasu w północnej Gazie: najnowsze wydarzenia | wiadomości ze świata

Izrael oświadczył, że wkracza w „kolejną fazę” sześciotygodniowej wojny z Hamasem, w miarę jak uwaga skupiła się na zablokowanej południowej Strefie Gazy. Oddzielnie izraelscy spadochroniarze dokonali nalotu na tak zwane domy wyższych urzędników Hamasu w północnej Gazie.

Wojna między Izraelem a Hamasem: izraelskie flagi powiewają nad zniszczonymi budynkami w Strefie Gazy. (AFP)

Premier Benjamin Netanjahu nie powiedział, czy wierzy, że wyżsi rangą przywódcy Hamasu ukrywają się teraz w okolicach miasta Khan Yunis w południowej Strefie Gazy. „Dotrzemy do nich” – powiedział reporterom, opisując przywódców jako „chodzących trupów”. Agencja ONZ podała, że ​​w sobotę około 2500 wysiedleńców wraz z pacjentami i personelem ewakuowało szpital Shifa w północnej Gazie, który w zeszłym tygodniu był przedmiotem izraelskiej ofensywy lądowej.

Izraelskie wojsko ogłosiło, że w niedzielę wczesnym rankiem przeprowadziło ataki na Hamas w Gazie i Hezbollahu wzdłuż północnej granicy z Libanem. Tymczasem Hamas – uznany przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną – oświadczył, że utracił kontakt z grupami odpowiedzialnymi za ochronę niektórych zakładników, których wziął 7 października.

Co najmniej 30 wcześniaków zostało w niedzielę ewakuowanych z głównego szpitala w Gazie i zostanie przeniesionych do placówek w Egipcie – podaje Associated Press, powołując się na Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Zespół Światowej Organizacji Zdrowia, który w sobotę odwiedził szpital Al-Shifa, powiedział, że 32 dzieci znalazło się wśród kilkudziesięciu pacjentów pozostawionych w szpitalu, gdzie od zeszłego tygodnia pracują siły izraelskie.

Premier Kataru szejk Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani powiedział, że w ciągu ostatnich kilku dni poczyniono „znaczny postęp” w zakresie osiągnięcia porozumienia między Izraelem a Hamasem w sprawie uwolnienia zakładników.

Al Thani, który jest także ministrem spraw zagranicznych, powiedział, że jest „bardziej pewny” osiągnięcia porozumienia, choć pozostałe wyzwania mają charakter „praktyczny i logistyczny”. Nastąpiło to podczas wspólnej konferencji prasowej z koordynatorem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josepem Borrellem.

READ  Wystawa w zoo „Panda-Panda” w Chinach przedstawia żywność pomalowaną na czarno-biało, co wywołuje kontrowersje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *