Jak bardzo inwestorzy są zaniepokojeni pułapem zadłużenia USA?

  • Napisane przez Natalie Sherman
  • Reporter biznesowy, Nowy Jork

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

podpis pod zdjęciem,

Negocjacje się przeciągają, a inwestorzy wydają się zastanawiać, co będzie dalej

Negocjacje mające na celu zapobieżenie wyczerpaniu się pieniędzy rządu USA zmierzają w stronę Barky’ego.

Departament Skarbu twierdzi, że Kongres musi zgodzić się na podniesienie pułapu zadłużenia do 1 czerwca, inaczej Stanom Zjednoczonym zabraknie gotówki na opłacenie rachunków, co oznacza katastrofę gospodarczą.

Starszy przedstawiciel Republikanów Kevin McCarthy mówi, że jego partia i Demokraci pozostają „od siebie”.

Fitch Ratings, jedna z największych firm ratingowych, powiedziała, że ​​impas może skłonić ją do obniżenia oceny Ameryki.

A więc, kiedy pozostał nieco ponad tydzień – wliczając weekend – czy inwestorzy w końcu zaczynają się denerwować?

Marc Lindblom z Western Asset z siedzibą w Kalifornii, który zarządza aktywami o wartości ponad 400 mld USD (322 mld GBP), powiedział, że obawy „dominowały” w niektórych rozmowach z klientami.

Powiedział, że „jest dużo siania strachu” przez polityków i media. „To przeraża ludzi, więc tak, ludzie o to pytają”.

Wszystkie trzy duże indeksy giełdowe spadły w środę, przedłużając spadki z poprzedniego dnia. Analitycy twierdzą, że oczekują, że Wall Street pozostanie w pogotowiu, gdy zbliża się 1 czerwca.

Ale przez większą część miesiąca rynki pozostawały wyjątkowo nienaruszone, obstawiając, że transakcja dojdzie do skutku.

„Wielu inwestorów patrzy na tę sytuację, myśląc, że widzieli już ten film i wiedzą, jak to się skończy”, mówi Dave Sekera, główny strateg rynku amerykańskiego w firmie Morningstar, która współpracuje z dużymi firmami zarządzającymi pieniędzmi.

W środę przewodniczący Izby Reprezentantów McCarthy ponownie starał się rozwiać obawy, że w przyszłym miesiącu Stany Zjednoczone mogą zboczyć z fiskalnego urwiska.

„Nie zbankrutujemy” – powiedział dziennikarzom na Kapitolu.

Ale presja na sytuację jest widoczna w wybranych segmentach rynku.

wyjaśnij wideo,

Obejrzyj: Objaśnienie pułapu zadłużenia — w mniej niż 90 sekund

Inwestorzy domagają się wyższych płatności za posiadanie krótkoterminowych obligacji rządowych USA, na które w przypadku niewypłacalności może to mieć największy wpływ.

Złoto, po które inwestorzy często zwracają się w czasach ryzyka, zyskało na wartości od początku roku, a kupujący okazują się niezwykle entuzjastycznie nastawieni do zadłużenia niektórych firm.

„To była bardzo trafna reakcja rynku”, powiedział Eric Theoret, globalny analityk makroekonomiczny w Manulife, zauważając, że powtarzające się problemy z zadłużeniem w ciągu ostatniej dekady sprawiły, że wielu inwestorów obstawiało, że ten epizod, podobnie jak ten, będzie nieco większy niż „ krótkotrwały błysk.

Powiedział, że od poniedziałku szerszy rynek „nie handluje tak, jak kiedykolwiek”.

Jednak nawet jeśli porozumienie zostanie osiągnięte, ryzyko rynkowe pozostaje.

W 2011 roku, kiedy Demokraci i Republikanie po raz ostatni mieli takie szanse finansowe, najpoważniejszy wstrząs nastąpił po zawarciu umowy.

Akcje odnotowały największy spadek od czasu kryzysu finansowego w 2008 r. w związku z obawami o wpływ cięć wydatków dokonanych w celu uzyskania porozumienia oraz konsekwencje obniżenia ratingu amerykańskich obligacji przez jedną agencję ratingową.

Pomimo obaw związanych z obniżeniem ratingu kredytowego w 2011 r., złowieszcze prognozy, że Stany Zjednoczone mogą stanąć w obliczu trwale wyższych kosztów pożyczek z powodu szkody dla ich reputacji jako pożyczkobiorcy, okazały się bezpodstawne.

Ale dziś, przy tak wysokich stopach procentowych, ryzyko może być inne.

Analitycy twierdzą, że prawdopodobieństwo kolejnego obniżenia ratingu jest odległe, ale trzy firmy ratingowe zaznaczyły, że uważnie obserwują, co dzieje się w Waszyngtonie.

Agencja ratingowa Fitch umieściła w środę Stany Zjednoczone na liście obserwacyjnej negatywnej – co jest pierwszym krokiem w kierunku obniżenia ratingu – powołując się na „zwiększoną partyjność polityczną” i słabe zarządzanie w porównaniu z innymi najwyżej ocenianymi krajami.

„Polityka przegrywania w odniesieniu do pułapu zadłużenia oraz niezdolność władz USA do konstruktywnego stawienia czoła wyzwaniom fiskalnym w średnim okresie, które doprowadzą do wzrostu deficytu budżetowego i rosnącego zadłużenia, wskazują na zagrożenia dla wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych” – podała firma.

„Z pewnością oglądanie tego jest stresujące” – powiedział Rob Williams, dyrektor zarządzający ds.

Powiedział, że jego zespół doradza zdenerwowanym klientom omijanie nagłówków: „Jeśli masz plan, a okoliczności się nie zmieniają, trzymaj się kursu”.

Lindblom powiedział, że Western Asset stara się również uspokoić klientów, że porozumienie zostanie osiągnięte, jak to miało miejsce dziesiątki razy wcześniej.

„To jest teatr polityczny, a to jest przedstawienie” – powiedział. „Czasami jest to brzydkie, ale jak działa nasz system”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *