Jak w tym tygodniu dostrzec na niebie zieloną kometę Nishimura

Kometa Nishimura została sfotografowana z Hiszpanii 12 sierpnia

Fotografia Javiera Zayasa/Getty Images

W tym tygodniu obserwatorzy na półkuli północnej będą mieli okazję dostrzec kometę, której zielony ogon świeci wczesnym rankiem, gdy zbliża się do Słońca. Kometa Nishimura, czyli C/2023 P1, będzie widoczna z półkuli południowej dopiero pod koniec października.

Kiedy szukać winowajcy?

Kometa Nishimura będzie widoczna rano przed wschodem słońca aż do 17 września, kiedy przejdzie blisko Słońca. Najlepszy czas na sprawdzenie to wczesny ranek, siedem dni w tygodniu, ponieważ trudno będzie zobaczyć, kiedy jest blisko słońca. Jeśli po 17 września kometa przeżyje przelot blisko Słońca, będzie trudno ją dostrzec na półkuli północnej, ale może być widoczna z półkuli południowej.

Jak odkryć kometę?

Spójrz na północny wschód na około godzinę przed wschodem słońca, a kometa powinna znajdować się nisko na niebie, w gwiazdozbiorze Lwa. Użyj aplikacji do obserwacji gwiazd, aby dowiedzieć się, gdzie dokładnie się ona znajduje w Twojej lokalizacji.

Jeśli nie możesz dostrzec komety bez pomocy wzrokowej, spróbuj spojrzeć przez lornetkę, przez którą będziesz mógł zobaczyć kształt ogona komety. Jeśli jest widoczny gołym okiem, może wyglądać jak rozmyta bańka. „Oczekuje się, że będzie to widoczne tylko gołym okiem, ale będzie lepiej „Lornetka” – mówi Don Polacco z Uniwersytetu w Warwick. „Z kometami nigdy nie wiadomo.”

Czy kometa Nishimura jest rzadka?

Kometa Nishimura została odkryta zaledwie miesiąc temu przez astronoma-amatora Hideo Nishimurę. To sprawia, że ​​jest to bardzo rzadkie, ponieważ zwykle mamy więcej ostrzeżeń pomiędzy znalezieniem komety a jej zwiększeniem widoczności na naszym niebie.

Komety widoczne gołym okiem nie są szczególnie rzadkie; Na początku tego roku inna zielona kometa przeleciała blisko Ziemi. Ale ta konkretna planeta okrąża Słońce w ciągu 437 lat, więc powróci dopiero w 2423 roku.

READ  Wreszcie można wyjaśnić tajemnicze przyciemnienie Betelgezy (zdjęcie)

Dlaczego Nishimura jest zielona?

Kometa wydaje się zielona, ​​ponieważ jej śpiączka, gaz otaczający jądro, zawiera stosunkowo rzadki rodzaj gazu węglowego zwanego węglem dwuatomowym, który składa się z dwóch połączonych ze sobą atomów węgla.

Co to jest kometa?

Komety to kule lodu i skał krążące wokół Słońca z Obłoku Oorta, obszaru zewnętrznego Układu Słonecznego. Gdy zbliża się do Słońca, jego lód zamienia się w gaz i wypływa z niego niczym ogon, który czasami możemy zobaczyć z Ziemi. To sprawia, że ​​trudno przewidzieć, jak łatwo będą one widoczne z Ziemi.

Wątki:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *