Justin Trudeau twierdzi, że „wiarygodne zarzuty” są powiązane z zabójstwem przywódcy sikhijskiego w Kanadzie

Otrzymuj bezpłatne aktualizacje dotyczące Kanady

Powołując się na informacje wywiadowcze Służb Bezpieczeństwa Narodowego, premier Kanady stwierdził, że istnieją „wiarygodne zarzuty”, jakoby rząd Indii był zamieszany w zastrzelenie prominentnego przywódcy sikhijskiego w Kolumbii Brytyjskiej.

Justin Trudeau powiedział w poniedziałek członkom parlamentu, że władze kanadyjskie badają, czy „agenci” New Delhi stoją za czerwcowym zabójstwem Hardeepa Singha Nijara, który został zastrzelony na przedmieściach Vancouver w Surrey.

„Kanadyjskie agencje bezpieczeństwa aktywnie poszukują wiarygodnych zarzutów dotyczących możliwego powiązania między agentami indyjskiego rządu a zabójstwem obywatela Kanady” – powiedział Trudeau. „Jakakolwiek interwencja obcego rządu w zabójstwo obywatela Kanady na kanadyjskiej ziemi stanowi niedopuszczalne naruszenie naszej suwerenności”.

Minister spraw zagranicznych Melanie Joly poinformowała, że ​​w poniedziałek indyjski dyplomata został wydalony z Kanady. „Będziemy chronić Kanadyjczyków przez cały czas” – powiedziała Jolie reporterom. „Oczekujemy, że pełna współpraca Indii doprowadzi do rozwiązania problemu”.

Trudeau powiedział parlamentowi, że podniósł zarzuty z premierem Indii Narendrą Modim podczas spotkania w New Delhi w zeszłym tygodniu na marginesie szczytu G20.

We wtorek rząd Indii odrzucił oświadczenie Trudeau w kanadyjskim parlamencie i komentarze Jolie jako „absurdalne i umotywowane”.

„Podobne zarzuty zostały postawione naszemu premierowi przez premiera Kanady i zostały one kategorycznie odrzucone” – stwierdziło w oświadczeniu indyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Jesteśmy państwem demokratycznym silnie przywiązanym do praworządności”.

Żałobnicy niosą trumnę przywódcy społeczności sikhijskiej Hardeepa Singha Nijjara podczas jego procesji pogrzebowej w Surrey w Kanadzie w czerwcu. © Darryl Dyck/The Canadian Press/AP

Stosunki między Indiami a Kanadą są od dawna napięte. W 2020 roku New Delhi oskarżyło Ottawę o ingerencję po tym, jak Trudeau opowiedział się na korzyść rolników, co zmusiło Modiego do wycofania się z planowanej zmiany ustawy rolnej. W zeszłym tygodniu oba kraje zawiesiły rozmowy na temat planowanej umowy o wolnym handlu.

READ  Cukrzyca i otyłość rosną wśród młodych Amerykanów, wynika z badań

Kanada jest domem dla prawie 800 000 Sikhów, z których wielu mieszka na przedmieściach Toronto, w Surrey i Brampton. Niektórzy Kanadyjczycy sikhijscy wspierają Ruch Wolności Khalistan, którego celem jest utworzenie suwerennego państwa w północnym stanie Pendżab w Indiach.

Rząd Indii potępia to posunięcie i od dawna oskarża Kanadę o udzielanie schronienia separatystom sikhijskim, których we wtorek określił jako „chalistańskich terrorystów i ekstremistów”, którzy „w dalszym ciągu zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Indii”.

„To głębokie zaniepokojenie, że kanadyjscy politycy otwarcie wyrazili współczucie dla takich elementów” – stwierdziło New Delhi.

Rząd Indii oskarżył Nijjara, sikhijskiego nacjonalistę, o terroryzm i zaoferował nagrodę za jego aresztowanie. W 2016 roku Nijjar napisał list do Trudeau, w którym odrzucił zarzuty New Delhi jako bezpodstawne i stwierdził, że jego działalność jest „pokojowa, demokratyczna i chroniona na mocy Kanadyjskiej Karty Praw i Wolności”.

Światowa Organizacja Sikhów w Kanadzie nazwała zabójstwo Nijjara na terenie Gurdwary, sikhijskiego domu modlitwy, którego był prezydentem, „morderstwem” i wezwała Ottawę do zbadania roli Indii. Policja Kolumbii Brytyjskiej podała w zeszłym miesiącu, że zidentyfikowała trzech podejrzanych, chociaż nie zostali oni zidentyfikowani. Nie aresztowany.

Jagmeet Singh, przewodniczący Kanadyjskiej Nowej Partii Demokratycznej i sikh, powiedział wcześniej na Twitterze, że X „nie pozostawi kamienia obojętnie w naszym dążeniu do sprawiedliwości, w tym pociągnięcia Narendry Modiego do odpowiedzialności”.

Tegoroczne protesty zwolenników Khalistanu w Kanadzie i gdzie indziej rozgniewały hinduski nacjonalistyczny rząd Modiego, a zwolennicy ruchu zaatakowali ambasady w San Francisco i New Delhi w Londynie.

W lipcu Indie wezwały wysokiego komisarza Kanady do New Delhi po tym, jak protestujący zorganizowali w Toronto „Wiec Wolności Khalistan” i oskarżyli indyjskich dyplomatów o udział w śmierci Nijjara.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *