Wymiana więźniów w Iranie: 5 Amerykanów wraca do Stanów Zjednoczonych po zwolnieniu w ramach złożonej umowy dyplomatycznej

Pięciu obywateli amerykańskich aresztowanych przez Iran zostało w poniedziałek zwolnionych w ramach złożonego porozumienia dyplomatycznego o wysokiej stawce zawartego między Islamską Republiką Iranu a administracją Bidena, które obejmowało… Przeniesienie niezamrożonych irańskich aktywów naftowych o wartości 6 miliardów dolarów Pięciu Irańczyków, którym postawiono zarzuty w Stanach Zjednoczonych, zostało zwolnionych. Samolot z Amerykanami wylądował we wtorek rano w Fort Belvoir w Wirginii, na południe od Waszyngtonu.

Więźniowie amerykańscy Należą do nich Siamak Namazi, Imad Sharqi i Mourad Tahbaz, wszyscy zostali skazani na 10 lat więzienia na podstawie bezpodstawnych zarzutów o szpiegostwo. Według urzędników amerykańskich dwóch Amerykanów uczestniczących w porozumieniu – w tym były pracownik ONZ – chciało zachować anonimowość.

Członkowie rodziny obejmują uwolnionych Amerykanów Siamaka Namazi, Morada Tahbaza i Imada Sharqi, którzy zostali zwolnieni w wyniku wymiany więźniów między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, po przybyciu na lotnisko wojskowe Davison w Fort Belvoir w stanie Wirginia, USA, 19 września 2023 r.

Jonathana Ernsta/Reuters


Samolot przewożący obywateli USA z Teheranu wylądował w Doha w Katarze krótko przed godziną 11:00 czasu wschodniego w poniedziałek. Zostali przewiezieni do aresztu w USA, a następnie wsiedli na pokład samolotu lecącego do rejonu Waszyngtonu. W samolocie towarzyszyli im specjalny wysłannik prezydenta USA Roger Carstens i zastępca specjalnego wysłannika do Iranu Abram Paley, którzy spotkali się z byłymi więźniami w Doha.

Każdego z uwolnionych Amerykanów witały grupy przyjaciół i rodziny niosące na asfalcie w Fort Belvoir małe amerykańskie flagi. Uśmiechy, pocałunki i ciepłe uściski, gdy się ponownie spotykali, pomogły uniknąć zimnego porannego powietrza. Po 15 minutach grupa przeniosła się do środka, gdzie kontynuowano uroczystość. Carstens wygłosił krótkie oświadczenia, w których powitał wszystkich z powrotem i zachęcił ich do kontynuowania walki na rzecz innych, którzy nadal przebywają w więzieniach w Iranie.

Od lewej Imad Sharqi, Morad Tahbaz i Siamak Namazi, byli więźniowie w Iranie, wychodzą z samolotu Qatar Airways, który zabrał ich z Teheranu do Doha w Katarze 18 września 2023 r.

Lujin Ju/AFP


Według rodziny Sharji, prezydent Biden i doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiali z rodzinami zatrzymanych podczas krótkiej rozmowy telefonicznej po ich przybyciu do Doha. Biały Dom określił to jako „emocjonalne wezwanie”.

Źródła zaznajomione z planem podają, że Amerykanie mają przed przybyciem otrzymać telefony komórkowe rządu USA, aby móc dzwonić do rodzin i dzielić się wiadomościami o wolności.

Namazi51-letni biznesmen był najdłużej przetrzymywanym więźniem – został aresztowany w 2015 r. i zwolniony przez administracje Obamy i Trumpa podczas poprzednich wymian więźniów.

SharjiBiznesmen i mieszkaniec Waszyngtonu oraz Tahbaz, obywatel brytyjsko-amerykański i ekolog, zostali aresztowani w 2018 roku.

Niedatowane zdjęcie przedstawiające Imada Sharqi.

Dostarczone przez rodzinę Sharqi


Na pokładzie znajdowały się także matka Namazi, Effie Namazi, i żona Tahbaza, Vida Tahbaz, które według wyższych urzędników administracji nie mogły wcześniej opuścić Iranu.

Siostra Sharqi powiedziała, że ​​po jego przybyciu do Doha jego rodzina otrzymała od niego rozmowy wideo, z których był „niezwykle radosny i wdzięczny”.

Jared Gencer, doradca rodzinny Namazi pro bono, powiedział CBS News, że rodzinę przepełniły emocje.

„Chociaż długi i niewyobrażalny koszmar Namazi dobiegł końca, jest to także początek bardzo długiej drogi do wyzdrowienia i wyzdrowienia” – napisała Genser w oświadczeniu e-mailowym.

Po powrocie do Stanów Zjednoczonych Amerykanie będą mieli możliwość poddania się operacji pomocniczej w szpitalu wojskowym w Fort Belvoir w Wirginii, aby przygotować się do powrotu po niewoli.

Ponieważ od 1979 r. nie ma oficjalnych stosunków między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, ambasador Szwajcarii w Teheranie Nadine Olivier eskortowała Amerykanów do katarskiego samolotu. Pomaga monitorować dobrobyt Amerykanów od ich czasów Został przeniesiony z więzienia w Evin do aresztu domowego W sierpniu, po tym jak administracja Bidena zgodziła się co do zasady na zamianę.

Przed wymianą wyżsi urzędnicy administracji nie podali szczegółów na temat stanu zdrowia Amerykanów, zauważyli jednak, że Szwajcarzy stwierdzili, że Irańczycy przestrzegali warunków życia uzgodnionych w związku z ich aresztem domowym. Olivier był oczami i uszami administracji Bidena na miejscu i zapewniał urzędników Departamentu Stanu, że na pokładzie samolotu są Amerykanie.

Iran wypuścił pięciu Amerykanów w ramach wymiany więziennej 18 września 2023 r.

Wiadomości CBS


Szwajcaria i Katar pełnią rolę mediatora między Stanami Zjednoczonymi a Iranem od czasu, gdy minimalny kontakt dyplomatyczny między obydwoma krajami nawiązany w ramach przełomowego porozumienia nuklearnego z 2015 r., znanego jako Wspólny kompleksowy plan działania, został zerwany, gdy administracja Trumpa opuściła UE. porozumienie w 2015 r. 2018. Pomimo Kampania wyborcza obiecywała odnowienie porozumienia, ale próby administracji Bidena nie powiodły się. Kontynuowano rozwój irańskiego programu nuklearnego.

Brak zaufania między Waszyngtonem a Teheranem, nawet w świetle wymiany, jest wysoki. Administracja Bidena zgodziła się pomóc Iranowi w osiągnięciu… 6 miliardów dolarów w irańskich aktywach naftowych Które znajdowało się na rachunku zastrzeżonym w Korei Południowej jako zachęta dla Teheranu do dokonania zamiany. Źródła zaznajomione ze złożonym porozumieniem dyplomatycznym poinformowały CBS News, że pod koniec niedzieli miliardy dolarów dochodów z ropy zostały przelane za pośrednictwem europejskich banków w formie euro na konto zastrzeżone w Katarze.

Rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Nasser Kanaani ogłosił w poniedziałek: „Mamy nadzieję, że dzisiaj Islamska Republika Iranu całkowicie przywróci aktywa i wszystkie zostaną przelane na konto Iranu w przyjaznym kraju w regionie”. Dodał: „Rząd irański powinien mieć do niego pełny dostęp, aby móc z niego korzystać według potrzeb”.

Plan zakładał, że Departament Skarbu USA odmówi Teheranowi dostępu do funduszy do czasu opuszczenia przez Amerykanów irańskiej przestrzeni powietrznej. Administracja Bidena wielokrotnie powtarzała, że ​​Departament Skarbu USA będzie w dalszym ciągu monitorować konto w Katarze i ograniczać wykorzystywanie środków wyłącznie na cele humanitarne.

Katarski samolot przewożący pięciu obywateli USA zatrzymanych w Iranie ląduje na międzynarodowym lotnisku Doha w Doha w Katarze, 18 września 2023 r.

Karim Jaafar/AFP za pośrednictwem Getty Images


Administracja Bidena poinformowała wcześniej Kongres o porozumieniu, ale przewodniczący Senackiej Komisji ds. Wywiadu Mark Warner, demokrata z Wirginii, wskazał, że informacje przekazane jego pracownikom nie były wystarczające, aby mógł bronić porozumienia administracji.

„Pieniądze są oczywiście zamienne” – Warner powiedział „Face the Nation”. „Administracja tak Powiedział, że jest poręcz. „Najpierw chcę uzyskać lepszy opis tych poręczy”.

Republikański przewodniczący Komisji ds. Wywiadu Izby Reprezentantów, poseł Mike Turner z Ohio, obawia się, że wszelka pomoc finansowa będzie zachętą do brania zakładników w przyszłości.

„Ilekroć wyznaczysz cenę za amerykańskie głowy, ludzie będą mieli zachętę do wzięcia większej liczby zakładników” – Turner powiedział „Face the Nation”. Odrzucił argument administracji Bidena, że ​​fundusze zostaną zablokowane.

Wyżsi urzędnicy administracji potwierdzili w niedzielny wieczór, że środki są „poważnie ograniczone” i są przekazywane za pośrednictwem „zaufanych” banków przy „pełnej współpracy” ze strony rządu Kataru.

„To nie jest żadna płatność” – powiedział w niedzielę wieczorem wyższy rangą urzędnik administracji.

Wyższy urzędnik administracji powiedział, że pieniądze, które Korea Południowa zapłaciła Iranowi wiele lat temu za ropę naftową i od tego czasu zostały zamrożone, zostaną wykorzystane wyłącznie na cele humanitarne i ograniczają się do żywności, leków, wyrobów medycznych i produktów rolnych. Podkreślili, że nie są to pieniądze amerykańskiego podatnika i żadne pieniądze nie trafią bezpośrednio do irańskich firm ani podmiotów. Urzędnik powiedział, że jeśli Iran spróbuje przelać pieniądze, Stany Zjednoczone podejmą działania w celu „zajęcia” pieniędzy.

Oprócz tych miliardów Biden zgodził się ułaskawić pięciu Irańczyków, którym postawiono zarzuty w Stanach Zjednoczonych. Iran zidentyfikował swoich obywateli jako Mehrdada Moina Ansariego, który został oskarżony w 2011 r. i skazany w 2021 r. pod zarzutem naruszenia sankcji gospodarczych nałożonych na Iran; Amin Hassanzadeh, mieszkaniec Michigan, oskarżony o kradzież poufnych dokumentów swojemu pracodawcy; Kambiz Attar Kashani, posiadający podwójne obywatelstwo USA i Iranu, został skazany za spiskowanie mające na celu nielegalny eksport towarów i technologii do Iranu; Reza Sarhangpour Kafrani, mieszkaniec Kanady, oskarżony o nielegalny wywóz sprzętu laboratoryjnego przez Kanadę i Zjednoczone Emiraty Arabskie; Kaveh Lotfollah Afrasiabi, badacz i stały mieszkaniec Stanów Zjednoczonych mieszkający w Massachusetts, został oskarżony o działanie w charakterze niezarejestrowanego agenta irańskiego rządu.

Stany Zjednoczone nie potwierdziły tożsamości uwolnionych Irańczyków, ale urzędnicy administracji wskazali, że wszyscy zostali oskarżeni o przestępstwa bez użycia przemocy. Urzędnicy poinformowali również, że wyroki więzienia skazanych Irańczyków prawie wygasły.

Afrasiabi powiedział CBS News, że nie wróci do Teheranu, ale zamiast tego pozostanie w Teheranie. Urzędnicy administracji amerykańskiej oświadczyli, że spodziewają się, że dwóch Irańczyków, którzy nie mają statusu prawnego w Stanach Zjednoczonych, powróci do Iranu przez Doha.

Wyższy urzędnik administracji powiedział, że porozumienie „w żaden sposób nie zmienia naszych stosunków z Iranem. Iran jest przeciwnikiem i państwowym sponsorem terroryzmu. Jeśli to możliwe, pociągniemy go do odpowiedzialności”.

W poniedziałek administracja Bidena ogłosiła nowe sankcje na irańskie ministerstwo wywiadu i byłego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada.

Ale zamiana kończy długoterminową traumę dla rodzin wcześniej przetrzymywanych Amerykanów. Prawdopodobnie ponownie ożywi debatę polityczną na temat tego, czy wcześniej ogłoszony handel przynosi korzyści reżimowi irańskiemu, który podlega surowym sankcjom, i tym samym zachęca do częstszego brania zakładników.

„Oczywiście nie jesteśmy wcale pewni tej praktyki” – powiedział w niedzielę wieczorem wyższy rangą urzędnik administracji [of taking hostages] „To się skończy” – ostrzegł Amerykanów, że podróż do Iranu jest „wysoce niebezpiecznym przedsięwzięciem”.

W oświadczeniu, w którym dziękuje tym, którzy pracowali nad zapewnieniem mu wolności, Namazi wezwał również administrację Bidena do współpracy ze światowymi przywódcami w celu nałożenia konsekwencji, które powstrzymałyby branie zakładników w przyszłości.

„Panie prezydencie, historia mojej ośmioletniej niewoli jest ostatecznie ostrym przypomnieniem, że kiedy zbójeckie państwo pojmie naszych obywateli, nie pozostaniemy bez dobrego wyboru” – powiedział Namazi. Dodał: „Tylko jeśli wolny świat w końcu zgodzi się zbiorowo nałożyć surowe konsekwencje na tych, którzy wykorzystują życie ludzkie jako kartę przetargową, irański reżim i mu podobni będą zmuszeni dokonać innych wyborów”.

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi ma przybyć w tym tygodniu do Nowego Jorku, aby przemawiać na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, w którym ma także uczestniczyć Biden.

Olivia Gazis, Christine Brown, Bo Erickson i Kaitlyn Yelek wniosły swój wkład w powstanie tego raportu.

READ  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6 w Indonezji spowodowało śmierć co najmniej 46 osób

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *