Kijów nadal wywiera presję na Zachód, aby zrobił więcej, gdy zbliża się bitwa na wschodzie Ukrainy

  • Zełenski domaga się embarga na ropę, szuka broni
  • Zdjęcia satelitarne pokazują konwój zmierzający na południe
  • Pod Kijowem znaleziono grób cywila, powiedział urzędnik
  • Gubernator powiedział, że dziewięć pociągów jest gotowych do ewakuacji na wschodzie

Kijów/BUZOVA, Ukraina (Reuters) – Ukraina poinformowała w niedzielę, że domaga się kolejnej rundy sankcji Unii Europejskiej wobec Moskwy i większej pomocy wojskowej od swoich sojuszników, przygotowując się do wielkiej rosyjskiej ofensywy na wschodzie kraju.

Rosja nie zdobyła żadnych większych miast od czasu inwazji 24 lutego, ale Ukraina twierdzi, że zebrała swoje siły na wschodzie do wielkiej ofensywy i wezwała ludzi do ucieczki.

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z kanclerzem Niemiec Olafem Schulzem na temat dodatkowych sankcji, a także większego wsparcia obronnego i finansowego dla swojego kraju. Biuro Zełenskiego poinformowało, że Zełenski omówił z ukraińskimi urzędnikami propozycje Kijowa dotyczące nowego pakietu unijnych sankcji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W przemówieniu wideo w sobotę wieczorem Zełenski ponowił swój apel o całkowite embargo na rosyjskie produkty energetyczne i więcej broni dla Ukrainy.

Unia Europejska zakazała w piątek m.in. importu rosyjskiego węgla, ale nie dotknęła jeszcze importu ropy i gazu z Rosji. Czytaj więcej

Rosnące straty wśród ludności cywilnej doprowadziły do ​​powszechnego potępienia na arenie międzynarodowej i nowych sankcji, w szczególności za setki ofiar śmiertelnych w mieście Bucha, na północny zachód od Kijowa, które przez nieco ponad tydzień było okupowane przez siły rosyjskie.

Ukraiński urzędnik powiedział, że we wsi Buzova pod Kijowem znaleziono grób z co najmniej dwoma ciałami cywilnymi, zgodnie z najnowszym odkryciem zgłoszonym po wycofaniu się Rosji z terenów na północ od stolicy.

Taras Dedic, przewodniczący społeczności Dmytrivka, do której należy Buzova, mówił wcześniej w ukraińskiej telewizji o dziesiątkach martwych ciał.

READ  Cyklon tropikalny Asani zagraża wschodnim Indiom, gdy w całym kraju trwa kolejna fala upałów

„W tej chwili, gdy mówimy, odzyskujemy ciała dwóch zabitych wieśniaków” – powiedział Dedic telefonicznie Reuterowi.

„Są inni ludzie, których nie możemy znaleźć. Mogą być w różnych miejscach, ale to nie zmniejsza bólu związanego z utratą bliskich”.

Reuters nie był w stanie od razu potwierdzić wiadomości.

Moskwa odrzuciła oskarżenia Ukrainy i krajów zachodnich o zbrodnie wojenne. Odmówiła atakowania cywilów w ramach, jak to określiła, „specjalnej operacji” mającej na celu rozbrojenie i „rozbrojenie” swojego południowego sąsiada. Ukraina i kraje zachodnie odrzuciły to jako bezpodstawną wymówkę do wojny.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja dąży do stworzenia korytarza lądowego z Krymu, który zaanektowała w 2014 roku, oraz wschodniego Donbasu częściowo kontrolowanego przez wspieranych przez Moskwę separatystów.

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez prywatną amerykańską firmę Maxar 8 kwietnia pokazały pojazdy opancerzone i ciężarówki w konwoju wojskowym poruszającym się na południe w kierunku Donbasu przez miasto 100 kilometrów (62 mil) na wschód od Charkowa.

Niektóre miasta na wschodzie są mocno bombardowane i dziesiątki tysięcy nie są w stanie się ewakuować.

Wizyty czołowych urzędników UE w ostatnich dniach, austriackiego kanclerza Karla Nahammera i brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, którzy zobowiązali się do zwiększenia pomocy wojskowej i finansowej oraz nowych sankcji, pokazały, że życie w stolicy wraca do normy. Czytaj więcej

Dziewięć pociągów

Ale na wschodzie apele ukraińskich urzędników o ucieczkę cywilów stały się bardziej naglące po tym, jak w piątek atak rakietowy uderzył w stację kolejową w mieście Kramatorsk w obwodzie donieckim, która była wypełniona ludźmi próbującymi wyjechać.

READ  Mariupol: Szef ukraińskiej armii mówi, że ludzie ryzykują życiem za każdym razem, gdy opuszczają schronienie

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że zginęło ponad 50 osób.

Rosja odmówiła odpowiedzialności, twierdząc, że rakiety użyte w ataku były używane tylko przez ukraińskie wojsko. Stany Zjednoczone twierdzą, że uważają, że za to odpowiedzialne są siły rosyjskie.

Reuters nie był w stanie zweryfikować szczegółów ataku.

Gubernator regionu, Serhiy Gaidai, napisał w serwisie informacyjnym Telegram, że mieszkańcy regionu Ługańska będą mieli w niedzielę dziewięć pociągów do odjazdu.

W swojej homilii w Niedzielę Palmową papież Franciszek wezwał do rozejmu wielkanocnego na Ukrainie i, wyraźnie nawiązując do Rosji, zakwestionował wartość umieszczenia flagi zwycięstwa „na kupie gruzu”. Czytaj więcej

Rosyjska inwazja zmusiła około jednej czwartej 44 milionów mieszkańców Ukrainy do opuszczenia domów, obróciła miasta w gruzy, a tysiące zabiła lub zraniła.

Na polu bitwy Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało w niedzielę, że jego siły zbrojne po raz pierwszy użyły brytyjskich pocisków rakietowych Starstreak MANPAD i zniszczyły rosyjskiego drona Orlan-10.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że zniszczyło wyrzutnie ukraińskich systemów rakiet przeciwlotniczych S-300 na lotnisku w Czuhowie i w pobliżu wsi Starobogdanówka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy.

Reuters nie był w stanie zweryfikować tych raportów.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez biura Reuters) Pisanie przez Michaela Berry’ego i Tomasza Janowskiego Redagowanie przez Roberta Persella i Frances Kerry

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.