Kijów twierdzi, że Rosja bombarduje ukraińskie obiekty energetyczne w ramach największego ataku od tygodni

  • Strajki przywołują wspomnienia rosyjskich nalotów zeszłej zimy
  • Przerwa w dostawie prądu w pięciu obszarach – operator sieci
  • Kijów twierdzi, że co najmniej 18 osób zostało rannych

KIJÓW (Reuters) – W czwartek Rosja zbombardowała obiekty energetyczne na całej Ukrainie w ramach największego ataku rakietowego od tygodni i oddała, zdaniem ukraińskich urzędników, pierwszy strzał w nowej kampanii powietrznej przeciwko krajowej sieci energetycznej.

W pięciu obwodach Ukrainy na zachodzie, w centrum i na wschodzie zgłoszono przerwy w dostawie prądu, co przywołało wspomnienia wielokrotnych ataków powietrznych na infrastrukturę krytyczną zeszłej zimy, które podczas przenikliwego mrozu spowodowały masowe przerwy w dostawie prądu dla milionów ludzi.

Władze podały, że co najmniej 18 osób zostało rannych w nalotach, w tym dziewięcioletnia dziewczynka, a gubernator regionu powiedział, że w nocy w osobnych rosyjskich bombardowaniach zginęły dwie osoby.

„Nadchodzi zima. Dziś wieczorem (Rosja) wznawia ataki rakietowe na infrastrukturę energetyczną Ukrainy” – napisał na 10. podium poseł Andrij Osadczuk.

Operator sieci Ukrainergo powiedział, że był to pierwszy rosyjski atak na infrastrukturę energetyczną od sześciu miesięcy i zgłosił zniszczenia w obiektach w regionach zachodnich i centralnych.

Dodała, że ​​atak spowodował przerwę w dostawie prądu w obwodach rówieńskim, żytomierskim, kijowskim, dniepropietrowskim i charkowskim.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło w oświadczeniu, że atak uderzył w obiekty przemysłu wojskowego, obiekty wywiadu radiowego i ośrodki szkoleniowe grup dywersyjnych. Trafiła we wszystkie cele.

Ukraina spieszy się z naprawą infrastruktury po atakach zeszłej zimy, które zniszczyły prawie połowę jej systemu elektroenergetycznego i zmusiły operatorów sieci do częstych przerw w dostawie prądu.

W tym roku Ukraina ma lepszą obronę powietrzną zapewnioną przez Zachód, ale wciąż ma większy potencjał lotniczy. Ogromne wyzwanie Obrona przed atakami w tak dużym kraju.

Prezydent Wołodymyr Zełenski, który składa wizytę w Stanach Zjednoczonych w związku ze Zgromadzeniem Ogólnym ONZ, potępił to, co określił jako „kolejny masowy atak”.

READ  Estonia zwraca się do Chin o pomoc w sprawie zestrzelonych kabli komunikacyjnych na Morzu Bałtyckim

Wyjaśniając potrzeby Ukrainy przed spotkaniem z prezydentem USA Joe Bidenem, napisał w aplikacji komunikacyjnej Telegram: „Więcej obrony powietrznej. Więcej sankcji. Większe wsparcie dla ukraińskich żołnierzy na linii frontu”.

Biden ma ogłosić nowy pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 325 mln dolarów, który miał obejmować drugą transzę amunicji kasetowej wystrzeliwanej z haubic 155 mm.

Rosja, która w lutym 2022 roku wysłała na Ukrainę dziesiątki tysięcy żołnierzy, od połowy lipca koncentruje swoje ataki powietrzne na infrastrukturze portowej i zbożowej, utrudniając Kijówowi – głównemu światowemu producentowi zbóż – eksport produktów spożywczych.

W wielu atakach zginęli także cywile, choć Moskwa zaprzecza celowemu celowaniu w nich.

Rosja nie skomentowała nowych nalotów i twierdzi, że Ukraina atakuje cele w Rosji, podczas gdy Kijów kontynuuje kontratak na wschodzie i południu przeciwko rosyjskiej inwazji trwającej 19 miesięcy.

Zniszczenia w całej Ukrainie

Ukraina podała, że ​​Rosja wystrzeliła w nocy w kilku falach 43 rakiety manewrujące, a ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła 36 z nich.

Świadkowie agencji Reuters powiedzieli, że o świcie Kijowem i okolicami wstrząsnęły głośne eksplozje.

Burmistrz miasta Witalij Kliczko powiedział, że w stolicy rannych zostało siedem osób, w tym dziewięcioletnia dziewczynka. Ministerstwo Obrony poinformowało, że odłamki rakiety spadły w centrum miasta, powodując zniszczenia wielu budynków, zniszczeniu uległa także znajdująca się w okolicy fabryka Pepsi.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i urzędnicy regionalni poinformowali o eksplozjach w obwodach czerkaskim, charkowskim, chmielnickim, rówieńskim, winnickim, lwowskim i iwano-frankowskim.

Gubernator obwodu lwowskiego Maksym Kozicki powiedział, że trzy rosyjskie rakiety trafiły w zachodnie miasto Drohobycz oraz że trafiono w obiekt infrastrukturalny i magazyny.

READ  Haiti ma uzasadnione powody, aby nie ufać społeczności międzynarodowej

Gubernator miasta Oleksandr Prokudin powiedział, że dwie osoby zginęły w oddzielnym nocnym ataku, podczas rosyjskiego bombardowania rezydencji w południowym mieście Chersoń.

Armia ukraińska poinformowała, że ​​jej siły zbombardowały w nocy bazę lotniczą Saki na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim. Nie podano żadnych szczegółów, ale źródło ukraińskiego wywiadu twierdzi, że atak spowodował „poważne uszkodzenia” sprzętu w bazie.

Doradca mianowanego przez Rosję prezydenta Krymu Siergieja Aksjonowa powiedział, że żadna z ukraińskich rakiet nie dotarła do celu.

(Raport: Anna Prochnica; tekst: Tom Balmforth i Timothy Heritage) Redakcja: Philippa Fletcher, Alex Richardson i Gareth Jones

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *