Ukraina: Nowy atak na Krym, Polska wstrzymuje dostawy broni, Zełenski spotyka się z Bidenem

Wszystkie najnowsze wydarzenia w wojnie na Ukrainie.

Ukraina atakuje bazę lotniczą na Krymie

Ukraińskie wojsko oświadczyło w czwartek, że zaatakowało rosyjskie lotnisko wojskowe w pobliżu krymskiego miasta Czaki w ramach kolejnego ataku Kijowa na zaanektowany przez Moskwę półwysep ukraiński, który był bazą wypadową do inwazji na Ukrainę.

Reklama

„W środę wieczorem ukraińskie siły bezpieczeństwa przeprowadziły skoordynowany atak na lotnisko wojskowe okupantów w pobliżu miasta Czaki” – podało w telegramie centrum łączności armii, nie podając dalszych szczegółów.

Źródło w Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podało, że była to wspólna operacja SBU i sił morskich, przy użyciu dronów i ukraińskich rakiet manewrujących Neptune.

Do strajku doszło dzień po tym, jak wspierane przez Rosję władze Krymu odpowiedziały na ukraińskie ataki rakietowe i drony na obszary wokół Sewastopola i jego głównego portu, ogłaszając, że przewróciły obiekt o krytycznym znaczeniu dla rosyjskiej marynarki wojennej.

Według gubernatora Sewastopola Mychajło Raswoja siły ukraińskie wycelowały w miasto rakietami, a w dwa sąsiednie miasta, Kaczę i Wierknessadowoj, za pomocą dronów.

13 września w stoczni w Sewastopolu w wyniku strajku uszkodzone zostały dwa statki, a 24 osoby zostały ranne. W sierpniu szczególnie masowy atak z udziałem 42 dronów wycelował w półwysep po operacji komandosów sił ukraińskich.

Ukraińska armia wielokrotnie atakowała rosyjskie statki pływające po Morzu Czarnym lub na Krymie, a także rosyjskie porty wzdłuż wybrzeża.

Przed Ukrainą trudne czasy – ostrzega Kijów

Ukraińscy urzędnicy ostrzegają, że przed krajem „trudne miesiące”.

„Czekają nas trudne miesiące: Rosja będzie w dalszym ciągu atakować ukraińską energetykę i niezbędne instalacje” – powiedział w Telegramie Oleksij Kuleba, zastępca szefa administracji prezydenta.

Wraz ze zbliżaniem się zimy ukraińscy urzędnicy obawiają się, że Moskwa wznowi kampanię strajkową mającą na celu pogrążenie obywateli w zimnie i ciemności, tak jak to miało miejsce ostatniej zimy.

READ  Wielu graczy NY Jets błaga Aarona Rodgersa, aby do nich dołączył

Rosyjskie rakiety spadły na ukraińskie miasta

W nocy ze środy na czwartek rosyjskie rakiety uderzyły w kilka miast na Ukrainie, zabijając dwie osoby w Chersoniu i raniąc inne w Kijowie.

Według doniesień w południowym mieście Chersoń zbombardowano dzielnice mieszkalne, gdzie w ataku na apartamentowiec zginęły dwie osoby w wieku 29 i 41 lat. Cztery inne osoby trafiły do ​​szpitala, w tym jedna w stanie krytycznym.

Reklama

Jak poinformował burmistrz Witalij Kliczko, siedem osób zostało rannych w stolicy Kijowie, w tym 9-letnia dziewczynka, gdy spadły rosyjskie rakiety.

Kilka osób zostało rannych w Czerkasach po rosyjskim ataku na hotel.

Zbombardowane zostało wschodnie miasto Charków, niedaleko granicy z Rosją, wraz z północno-zachodnim obwodem lwowskim.

Chociaż Moskwa zaprzecza, że ​​jako cel brała ukraińską ludność cywilną, w czerwcu eksperci powiedzieli Euronews, że za jej kampanią bombową kryła się celowa strategia.

Polska wstrzymuje dostawy broni na Ukrainę

W środę wieczorem Warszawa ogłosiła, że ​​nie będzie już wysyłać broni do Kijowa w obliczu rosnącego rozłamu między obydwoma krajami w sprawie zboża.

Reklama

„Nie będziemy już przesyłać Ukrainie broni” – powiedział w telewizji premier Mateusz Morawiecki.

„Nastawiamy się głównie na modernizację i szybkie uzbrojenie polskiej armii, aby stała się jedną z najpotężniejszych sił lądowych w Europie” – powiedział.

Morawiecki zauważył, że baza wojskowa w Rzeszowie w dalszym ciągu funkcjonuje normalnie, a zachodni sprzęt wysyłany jest na Ukrainę.

Premier nie wyjaśnił, kiedy Polska, jeden z największych dostawców broni na Ukrainę, wstrzyma dostawy i czy ma to związek z otrzymaną od nich wskazówką w sprawie zboża.

W obliczu zbliżających się wyborów w kraju Warszawa nałożyła embargo na ukraińskie zboże, aby chronić własnych rolników, którzy narzekali, że nie mogą konkurować z tańszym importem.

Reklama

Przemawiając we wtorek przed Narodami Zjednoczonymi, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ostro skomentował posunięcie Polski, mówiąc, że „niektóre kraje” okazują „solidarność” z Kijowem, „pośrednio wspierając Rosję”.

READ  Dane z Florydy budzą nowe pytania dotyczące lotów migracyjnych DeSantis

To z kolei spotkało się z ostrą reakcją polskiego wiceministra spraw zagranicznych, który stwierdził, że jest to „złe” i „niesprawiedliwe, biorąc pod uwagę wsparcie Polski dla Ukrainy od pierwszych dni wojny”.

Zełenskiego w Waszyngtonie, aby zapewnić dalsze wsparcie USA

Ukraiński numer jeden odwiedzi w czwartek Biały Dom, wiedząc, że niektórzy w USA mają już dość oferowania wsparcia.

W miarę kontynuowania kontrofensywy Zełenskiego może chcieć od Waszyngtonu pięciu rzeczy

Przeczytaj więcej poniżej.

Zełenski potępia „karną” Rosję w ONZ

ONZ potępiła w środę „agresję” Moskwy. Prezydent Ukrainy rzucił wyzwanie Rosji podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa.

Ubolewał także nad tym, że Rosja „blokuje” ONZ swoim prawem weta.

„Większość krajów świata uznaje prawdę o tej wojnie” – powiedział Zełenski, zwracając się do ambasadora Rosji przy ONZ Wasilija Nebenzii.

„To zbrodnicza i nieuzasadniona agresja Rosji przeciwko naszemu narodowi, mająca na celu przejęcie terytorium i zasobów Ukrainy” – powiedział, ubrany w swoje zwykłe ubranie w kolorze zieleni khaki.

Nalegał, aby ONZ odebrała Rosji prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa, która wraz z Chinami, Francją, Wielką Brytanią i USA jest jednym z pięciu stałych członków.

„Prawo weta w rękach agresora blokuje ONZ” – stwierdził, dodając, że „nie da się zatrzymać” wojny z powodu weta Rosji i wsparcia innych krajów w ONZ.

Na globalnym Południu panuje kontrastowy stosunek do wojny na Ukrainie, a wiele krajów wstrzymuje się od rezolucji ONZ potępiającej Moskwę i zamiast tego wzywa do rozmów pokojowych.

Po rozpoczęciu inwazji Rosji w lutym 2022 r. ONZ Środowe przemówienie było osobistym przemówieniem Zełenskiego w Radzie Bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *