Klej neandertalski wskazuje na złożone myślenie

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Z nowej analizy zapomnianych artefaktów odkrytych niedawno w berlińskim muzeum wynika, że ​​neandertalczycy prawdopodobnie wytwarzali rodzaj kleju z dwóch naturalnych związków, aby pomóc im lepiej chwycić kamienne narzędzia.

Zdolność do wytworzenia kleju z różnych składników pokazuje, że starożytne homininy były w stanie konstruować materiały tak, aby odpowiadały ich własnym potrzebom i otwierały okno na ich wzorce myślenia, powiedział Patrick Schmidt, badacz w Zakładzie Wczesnej Prehistorii i Epoki Czwartorzędu Uniwersytetu Warszawskiego. Uniwersytet w Tybindze. Ekolog, który kierował badaniem.

„Fakt, że neandertalczycy wytworzyli taką substancję, daje wgląd w ich zdolności i sposób myślenia” – powiedział.

Narzędzia kamienne odkryto około 1910 roku na francuskim stanowisku archeologicznym Le Moustiers, które według naukowców były używane przez neandertalczyków między 120 000 a 40 000 lat temu. Od lat 60. XX w. narzędzia przechowywane są w nienaruszonym stanie i indywidualnie pakowane w Muzeum Prehistorii i Wczesnej Historii w Berlinie. Jej istnienie wyszło na jaw dopiero podczas niedawnego wewnętrznego przeglądu grupy.

Kiedy Schmidt i jego współpracownicy po raz pierwszy szczegółowo zbadali artefakty, odkryli, że narzędzia nadal nosiły ślady materii organicznej, w tym ślady ochry, naturalnego pigmentu ziemnego i smoły, znalezione w glebie (chociaż mogły to być również pozostałości produkowane z ropy naftowej).

Schmidt powiedział, że na tym etapie nie jest jeszcze możliwe wykonanie narzędzi kamiennych, a warstwy osadów znalezione w górnym schronie skalnym w Le Moustiers nie są datowane. Jednak daty dolnego schronu w miejscu, w którym odnaleziono szkielety neandertalczyka i podobne narzędzia, sugerują, że ma ono od 40 000 do 60 000 lat.

Schmidt stwierdził, że jego zdaniem jest „bardzo prawdopodobne”, że obiekty te zostały wykonane przez neandertalczyków, którzy zniknęli około 40 000 lat temu, chociaż w tym samym czasie na tym obszarze przebywał wczesny Homo sapiens.

READ  Być może astronauci będą musieli ponownie rozważyć jedzenie sałatek w kosmosie

Marie-Hélène Moncel, dyrektor ds. badań we Francuskim Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu, powiedziała, że ​​klej znaleziono na innych stanowiskach archeologicznych neandertalczyków w Europie i nie byłoby zaskakujące, gdyby neandertalczycy nakładali go również na te kamienne narzędzia. Nie brała udziału w badaniu.

Zespół odtworzył lepki uchwyt i przymocował go do kamiennego narzędzia.

Stare uchwyty

Badacze byli początkowo zaskoczeni, gdy odkryli ślady ochry, ponieważ zmniejsza ona lepkość bitumu. Kiedy jednak stworzyli własną wersję kleju, wykorzystując bitum z jeziora smołowego w regionie Masywu Centralnego we Francji i ochrę z Włoch, powód stał się jasny.

Oni Badanie opublikowano w środę w czasopiśmie Science AdvancesOdkryłem, że producenci narzędzi kamiennych używali kleju do uformowania rączki, zamiast wieszać narzędzie na drewnie.

„Tamten bitum jest bardzo lepki i sprawia, że ​​wszystko na tobie staje się bezużyteczne, jeśli wejdzie w kontakt z bitumem. Wszystko na tobie jest lepkie z czarnymi plamami i ma nieprzyjemny zapach. Ale jeśli zmieszasz duże ilości ochry, otrzymasz lepką masę, która może ich dotykać i używać ich jako uchwytów.

Naukowcy pozyskali bitum z jeziora we Francji i ochrę z Włoch.

Mikroskopijne zużycie wykazało, że kamienne narzędzia wydawały się wypolerowane powyżej części ręcznej, ale nigdzie indziej, co prawdopodobnie ujawniło zużycie wynikające z ruchu narzędzi w bitumicznym uchwycie w kolorze ochry.

Wyniki ujawniły również pewien wzór. Schmidt powiedział, że wiadomo już, że neandertalczycy wytwarzali klej ze smoły brzozowej, co wymagało kilku etapów produkcji z kory drzewnej w drodze destylacji.

„Oznacza to, że działali jak pierwsi inżynierowie, którzy tworzyli materiały zgodnie ze swoimi potrzebami” – powiedział Schmidt. „Inną kwestią jest to, że pozyskanie materiałów stanowi poważną inwestycję, ponieważ pochodzą one z różnych, oddalonych od siebie regionów. Oznacza to, że te uchwyty były bardzo cenne dla ich twórców.

To najnowsze odkrycie sugeruje, że neandertalczycy byli bardziej inteligentni niż powszechnie uważa się ich za zwierzęta ciągnące knykcie. Plus klej, świetnie wykonany Uważa się, że łańcuch stworzyli ludzie, Grawerowane kości I Ściany jaskiniI Biżuteria zebrana ze szponów orła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *