Które firmy technologiczne zerwały więzi z Rosją w związku z jej wojną na Ukrainie?

Od gigantów mediów społecznościowych po wydawców gier wideo, rosnąca liczba firm technologicznych wstrzymała współpracę z Rosją w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.

Oto przegląd tego, co do tej pory ogłosiły największe firmy technologiczne. Lista powiększa się i będzie regularnie aktualizowana.

Microsoft

Microsoft Powiedział w piątek Wstrzymywała wszelką sprzedaż swoich produktów i usług w Rosji z powodu „niesprowokowanej, nieuzasadnionej i nielegalnej” inwazji na Ukrainę. Gigant oprogramowania zobowiązał się również do pomocy w obronie Ukrainy przed rosyjskimi cyberatakami.

Wcześniej w tygodniuMicrosoft powiedział, że nie będzie wyświetlał żadnych treści z rosyjskich mediów RT i Sputnik, które wspierane są przez państwo, że usunie wyniki wyszukiwania w Bing i zaprzestanie wszelkich transakcji reklamowych z nimi.

PayPal

Firma zajmująca się płatnościami online zamknęła swoje usługi w Rosji w sobotę po tym, jak na początku tygodnia przestała przyjmować nowych użytkowników w Rosji.

Rzecznik firmy powiedział serwisowi Euronews.next, że PayPal będzie kontynuował przetwarzanie wypłat klientów „przez pewien czas, zapewniając rozłożenie sald kont zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami”. Firma nie poda konkretnego terminu.

EA i Activision Blizzard

Obie firmy zajmujące się grami wideo ogłosiły, że nie będą już sprzedawać swoich gier i treści w Rosji.

dla Electronic Arts (EA), która jest właścicielem franczyzy FIFA, Obejmuje to gry, zawartość dodatkową i pakiety wirtualnej walutyktóry nie będzie dostępny również na Białorusi.

jabłko

Firma Apple tymczasowo wstrzymała sprzedaż swoich produktów fizycznych w Rosji, ograniczyła dostęp Rosji do usług cyfrowych, w tym Apple Pay, oraz zabroniła RT News i Sputnik dostępu do swojego sklepu z aplikacjami poza Rosją.

Na Ukrainie firma wyłączyła również funkcje ruchu drogowego i wypadków na żywo w Mapach Apple „jako bezpieczeństwo i środek ostrożności dla obywateli Ukrainy” w związku z obawami, że Rosja może celować w określone lokalizacje za pomocą tych narzędzi.

READ  W ciągu najbliższej dekady popyt na nowe mieszkania w Chinach spadnie o 50%.

Google

Firma należąca do Alphabet zakazała rosyjskim mediom państwowym wyświetlania reklam na swoich platformach, zabroniła aplikacji mobilnych podłączonych do mediów RT i Sputnik w swoim Sklepie Play, usunęła wydawców z Google News i zabroniła im korzystania z YouTube w całej Europie.

Podobnie jak Apple, firma wyłączyła niektóre funkcje ruchu drogowego i wypadków w Mapach Google na Ukrainie. Narzędzia badawcze i mapujące w tym kraju wskazują teraz również na zasoby Organizacji Narodów Zjednoczonych dla uchodźców i osób ubiegających się o azyl.

W Rosji większość jej usług – takich jak wyszukiwarka, mapy i YouTube – pozostaje dostępna i „nadal zapewnia dostęp do informacji i światopoglądów” tamtejszym ludziom, Google powiedział.

Meta (Facebook i Instagram)

W poniedziałek Meta ogłosiła, że ​​strony RT i Sputnik na Facebooku oraz konta na Instagramie nie będą już dostępne w Unii Europejskiej.

W piątek rosyjski krajowy regulator komunikacji zareagował blokując dostęp do Facebooka w tym kraju w odpowiedzi na to, co nazwał „dyskryminacją” rosyjskich mediów państwowych.

Świergot

Twitter usunął również konta RT i Sputnik w Europie, zgodnie z zakazem Unii Europejskiej dotyczącym serwisów informacyjnych wspieranych przez Kreml, który wszedł w życie w środę.

Te dwa konta na Twitterze są teraz niedostępne w 27 państwach członkowskich bloku.

Zamiast tego pojawia się komunikat z informacją „Konto zostało zablokowane”. Unia Europejska oskarżyła oba państwowe media o Rozpowszechnianie szkodliwych dezinformacji za pośrednictwem mediów społecznościowych.

TIK Tok

Chińska aplikacja wideo zawiesiła przesyłanie nowych filmów i transmisji na żywo w Rosji, powołując się na obawy związane z tym krajem Nowe prawo eliminujące tzw. „fałszywe wiadomości”.

Podobnie jak Facebook, Instagram i Twitter, TikTok zablokował również dostęp do RT i Sputnika w Unii Europejskiej.

snapchat

Snapchat, spółka macierzysta Snapchata, wstrzymała wyświetlanie wszystkich reklam w Rosji, na Białorusi i na Ukrainie i oświadczyła, że ​​nie będzie już akceptować przychodów od państwowych podmiotów w Rosji.

READ  Ceny producentów w USA wzrosły o 2,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, głównie od kwietnia, ale mniej niż oczekiwali synoptycy.

Firma zobowiązała się również do pomocy humanitarnej dla Ukrainy w wysokości 15 milionów dolarów.

„Jesteśmy solidarni z członkami naszej ukraińskiej drużyny i narodem Ukrainy, którzy walczą o swoje życie i wolność” Powiedział w oświadczeniu.

Rezerwacje i Airbnb

Zarówno internetowe biuro podróży, jak i wypożyczalnia domów wstrzymały działalność w Rosji.

Airbnb znosi teraz opłaty dla gości i gospodarzy od wszystkich rezerwacji na Ukrainie, a tysiące osób, które nie planują wizyty, używają platformy do wysyłania pieniędzy uwięzionym mieszkańcom wraz z wiadomościami o wsparciu.

Netflix

Mówi się, że Netflix zamknął teraz swoją usługę w Rosji.

Według odmianyWcześniej w tym tygodniu usługa przesyłania strumieniowego zawiesiła wszystkie przyszłe rosyjskie projekty i przejęcia, a cztery oryginalne serie zostały zawieszone na czas nieokreślony.

Nie można od razu skontaktować się z Netflix w celu uzyskania komentarza.

spotify

Gigant podcastów zamknął swoje biuro w Rosji na czas nieokreślony i usunął wszystkie treści z rosyjskich państwowych mediów RT i Sputnik, dotyczące tego, co nazwał „niesprowokowanym atakiem Moskwy na Ukrainę”.

Nokia

Fiński producent sprzętu sieciowego powiedział we wtorek, że wstrzyma dostawy do Rosji zgodnie z sankcjami wobec tego kraju. Nokia zazwyczaj dostarcza MTS, Vimpelcom, Megafon i Tele2 w Rosji.

„Naszym zdaniem bezpieczeństwo naszych pracowników ma ogromne znaczenie” — powiedział portalowi Euronews.next rzecznik Nokii.

„Mamy trochę produkcji na Ukrainie na zachodzie kraju, która jest również bardzo blisko granicy węgierskiej. Aktywnie monitorujemy sytuację i mamy już plany awaryjne gotowe do użycia w razie potrzeby”.

Ericsson

Szwedzki gigant telekomunikacyjny postanowił również zawiesić wszelkie dostawy do klientów w Rosji, analizując sytuację na Ukrainie.

„Jesteśmy bardzo zaniepokojeni sytuacją na Ukrainie i uważnie śledzimy rozwój wydarzeń. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom. Jesteśmy również w stałym kontakcie z naszymi klientami, aby zapewnić, że nagłe sytuacje operacyjne są w bardzo dynamicznej sytuacji” Rzecznik Euronews.next powiedział.

READ  Przestój pracownika poczty prowadzi do aresztowań w sprawie kradzieży samochodów mięśniowych

Inspiracja

Oracle, gigant oprogramowania biznesowego, napisał w środę na Twitterze, że „zawiesił już wszystkie operacje” w Rosji po tym, jak wicepremier Ukrainy Michajło Fiodorow wezwał firmę do zaprzestania działalności w Rosji „do czasu rozwiązania sporu”.

sukulenty

Niemiecki rywal SAP powiedział, że wstrzymał wszelką sprzedaż swoich produktów i usług w Rosji.

„Podobnie jak reszta świata, z przerażeniem obserwujemy wojnę na Ukrainie i potępiamy inwazję w najostrzejszych słowach” – firma Powiedział w poście na blogu w środę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *