Lekarze stwierdzili, że stan premiera Słowacji Roberta Fico po postrzeleniu jest stabilny, ale poważny

  • Malu Corsino i Sarah Rainsford w Bratysławie
  • wiadomości BBC

Wyjaśnienie wideo, Premier Słowacji walczy o życie po postrzeleniu

Lekarze stwierdzili, że stan słowackiego premiera Roberta Fico jest stabilny, ale poważny po tym, jak w środę został kilkakrotnie postrzelony.

Wicepremier Robert Kalinac dodał, że obrażenia Fico są „złożone”.

Wcześniej mówiło się, że 59-letni Fico walczy o życie po tym, jak został poważnie ranny w ataku, do którego doszło w małym miasteczku Handlova.

Na miejscu strzelaniny aresztowano jednego podejrzanego.

Kalinac, pełniący jednocześnie funkcję ministra obrony, powiedział: „Lekarzom w ciągu nocy udało się ustabilizować stan pacjenta” i dodał: „Niestety stan pacjenta jest nadal bardzo poważny, ponieważ obrażenia są skomplikowane”.

Wcześniej inny wicepremier Thomas Taraba powiedział BBC, że operacja Fiko przebiegła „dobrze” i „myślę, że w końcu przeżyje”.

Minister spraw wewnętrznych Matos Sutaj Istuka określił incydent jako próbę zamachu na tle politycznym.

Fico wywołuje podziały w kraju i budzi kontrowersje w Unii Europejskiej ze względu na swoje wezwania do zaprzestania pomocy wojskowej dla Ukrainy i sankcji nałożonych na Rosję.

Zewsząd nadeszły jednak potępienia dla strzelaniny, które opisano jako atak na demokrację.

Napastnik otworzył ogień z bliskiej odległości

Zabójca znalazł się wśród niewielkiego tłumu zwolenników Fico, który zebrał się przed domem kultury w Handelovej, gdzie premier miał spotkanie.

Strzelanina całkowicie zaskoczyła funkcjonariuszy ochrony pana Fico. Na nagraniu widać, jak premier został postrzelony, niesionego przez kilku funkcjonariuszy, którzy wsadzili go do samochodu i wywieźli z miejsca zdarzenia.

Wyjaśnienie wideo, Chwila przed zastrzeleniem słowackiego premiera

Zabójca oddał pięć strzałów z bliskiej odległości, raniąc Fico w brzuch i ramię.

Po strzelaninie trafił do szpitala, gdzie według Kalinaka spędził kilka godzin na operacji, „walcząc o życie”.

Później w środę Taraba powiedział programowi BBC Newshour, że Fico „nie było”. [a] „Sytuacja w tej chwili zagraża życiu”.

Dodał, że premier został ranny „z bardzo bliskiej odległości” oraz że „jedna kula trafiła w brzuch, a druga w staw”.

Policja nie ustaliła jeszcze tożsamości domniemanego podejrzanego. Niepotwierdzone doniesienia lokalnych mediów podają, że jest to 71-letni pisarz i działacz polityczny.

Wideo szeroko rozpowszechnione w słowackich mediach rzekomo przedstawia podejrzanego.

Na nagraniu mężczyzna mówi, że nie zgadza się z polityką rządu i jego podejściem do mediów państwowych. BBC nie wie, czy osoba pokazana na nagraniu to sprawca, który został zatrzymany na miejscu zdarzenia, ani okoliczności, w jakich został nakręcony.

Do strzelaniny doszło w dniu, w którym parlament rozpoczął dyskusję nad propozycją rządu dotyczącą likwidacji słowackiego nadawcy publicznego RTVS.

W ostatnich tygodniach tysiące Słowaków protestowało przeciwko proponowanej reformie nadawcy publicznego. Jednak w środę planowana demonstracja pod przewodnictwem opozycji została odwołana po pojawieniu się doniesień o strzelaninie.

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie, Premier Słowacji został przetransportowany samolotem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy i przeszedł kilkugodzinną operację

W wywiadzie dla BBC wicepremier Taraba oskarżył o strzelaninę „fałszywe narracje” rozpowszechniane przez słowackie partie opozycji.

„Nasz premier kilkakrotnie wspominał w przeszłości, że obawia się, że do tego dojdzie” – powiedział Taraba w innym wywiadzie dla programu BBC World Tonight.

Według niego Fico ostrzegł, że sposób, w jaki „zaatakowano rząd za pomocą fałszywych narracji, może zwiększyć reakcję ludzi i doprowadzić do czegoś takiego”.

W czasie ataku parlament obradował, a słowackie media podały, że jeden z partyjnych kolegów Fico nakrzyczał na legislatorów opozycji i oskarżył ich o podsycanie ataku.

Minister spraw wewnętrznych Stock oskarżył media o wpływ na klimat, który doprowadził do zastrzelenia 59-latka, i powiedział na konferencji prasowej: „Wielu z was sieje tę nienawiść”.

Istok dodał, że wierzy „w to zabójstwo [attempt] „To było motywowane politycznie”.

W reakcji na wiadomość o ataku ustępująca prezydent Słowacji Zuzana Caputova powiedziała: „Stało się coś tak poważnego, że jeszcze nie zdajemy sobie z tego sprawy”.

Dodała: „Mowa nienawiści, której jesteśmy świadkami w społeczeństwie, prowadzi do aktów nienawiści”.

Rada Bezpieczeństwa Państwa ma się zebrać na Słowacji, a rząd w czwartek rano po zamachu.

READ  4 sposoby, w jakie Rosja próbuje udowodnić, że może żyć z sankcjami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *