Liczba nowych bezrobotnych spadła w zeszłym tygodniu

Minneapolis (CNN) Liczba wniosków o tygodniowe zasiłki dla bezrobotnych po raz pierwszy spadła w zeszłym tygodniu do 242 000, co oznacza spadek o 22 000 z 264 000 tydzień wcześniej, wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Departament Pracy.

Wnioski złożone przez osoby, które otrzymywały zasiłek dla bezrobotnych przez ponad tydzień, spadły do ​​1,799 mln w tygodniu zakończonym 6 maja, z 1,807 mln w poprzednim tygodniu.

Zgodnie z szacunkami konsensusu dotyczącymi Refinitiv, ekonomiści przewidują, że najnowsze początkowe i ciągłe roszczenia wyniosą odpowiednio 254 000 i 1,818 mln skorygowanych sezonowo.

Jednak doniesienia o oszustwach w Massachusetts zaciemniły te kluczowe dane ekonomiczne w ostatnich tygodniach.

Tydzień temu raport Departamentu Pracy dotyczący wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wykazał, że liczba tygodniowych wniosków wstępnych wzrosła do 22 000, najwyższego poziomu od października 2021 r. Jednak duża część tych nowych roszczeń pochodziła z Massachusetts. Departament Pracy powiedział, że odnotowane zyski były odzwierciedleniem wzrostu oszustw i niekoniecznie wzrostu liczby osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych.

„Departament Pomocy dla Bezrobotnych stanu Massachusetts odnotowuje wzrost liczby oszukańczych prób uzyskania dostępu do zasiłków dla bezrobotnych” – powiedział w oświadczeniu Matthew Kitsos, rzecznik stanowego Biura Pracy i Rozwoju Siły Roboczej. „Wzrasta liczba prób oszustwa w całym kraju, a Massachusetts nie jest wyjątkiem. Wzrost liczby początkowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w tygodniu nie odzwierciedla osób ubiegających się o ubezpieczenie dla bezrobotnych, ale próby oszustwa komputerowego”.

Czwartkowy raport wydaje się równoważyć to i niedawny wzrost w Massachusetts. Tygodniowe roszczenia w Massachusetts spadły o 14 042 bez uwzględnienia sezonowości, co stanowi wzrost o trzy czwarte o 18 605 roszczeń.

„Z wyjątkiem Massachusetts, wstępne roszczenia zostały potwierdzone po wielu ruchach w ostatnich tygodniach. [the first quarter]Przypomnienie, że warunki na rynku pracy są nadal stosunkowo trudne” – napisała w czwartek czołowa ekonomistka Oxford Economics, Nancy Vanden Houten. „Chociaż spodziewamy się [Federal Reserve] Nie można wykluczyć wznowienia podwyżek stóp, chyba że warunki na rynku pracy znacznie się poprawią, aby utrzymać stopy na stałym poziomie na czerwcowym posiedzeniu”.

READ  Akcje azjatyckie spadają przy zdenerwowaniu omicron, Fed i Ukrainy

Seria stwierdzeń, które pokazują lepkość

W notatce opublikowanej na początku tego tygodnia, zatytułowanej „Coś podejrzanego w Massachusetts”, ekonomiści Bank of America stwierdzili, że liczba nowych bezrobotnych wzrosła do 6420 w tygodniu zakończonym 6 maja, co stanowi 45% całkowitego wzrostu. 13 969 wniosków. Pozorny wpływ twierdzeń Massachusetts jest anomalią, napisali ekonomiści BofA, biorąc pod uwagę, że całkowity wskaźnik zatrudnienia w tym stanie wynosi mniej niż 3% zatrudnienia w USA, a jego początkowe wnioski o bezrobocie stanowią zazwyczaj mniej niż 3% wszystkich tygodniowych roszczeń w USA.

Z wyjątkiem tego złożonego w Massachusetts i ponownego przeliczenia, wstępne roszczenia przesunęły się „w bok”, wskazując na ograniczone zwolnienia, napisali ekonomiści Stephen Juno i Michael Capen.

Ekonomiści napisali jednak, że uporczywe twierdzenia wydawały się mniej osłabione przez działania Massachusetts. Napisali, że nadal działają jako odpowiedź na „lepkie” bezrobocie.

„Po ponownym przeanalizowaniu najnowszych danych o roszczeniach, odbieramy mniej sygnału ze wstępnych danych o roszczeniach” – napisali Juno i Capen we wtorkowej notatce. „Chociaż istnieją oznaki, że bezrobotni pracownicy mają trudności ze znalezieniem nowej pracy z powodu niskich wskaźników zatrudnienia, liczba zwolnień pozostaje niska, a rynek pracy pozostaje stabilny”.

Tygodniowe liczby nowych bezrobotnych – które są bardzo zmienne – są poniżej średniej historycznej: w dekadzie poprzedzającej pandemię tygodniowa liczba nowych bezrobotnych wynosiła średnio 311 000.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *