Macron, wezwanie Putina do Ukrainy przekonuje francuskiego prezydenta, że ​​„zła sytuacja jeszcze nie nadeszła”.

„Twój kraj dużo zapłaci, ponieważ jest krajem odizolowanym, osłabionym i objętym sankcjami przez bardzo długi czas” – powiedział Macron Putinowi, który według francuskiego urzędnika wezwał Władimira Putina, aby nie kłamał. Samego siebie. „

Według rosyjskich i ukraińskich urzędników prezydent Francji powiedział, że ruch został zainicjowany przez Putina, kiedy ukraińscy urzędnicy byli gotowi do rozmów z rosyjską delegacją. Ale na podstawie wymiany dwóch przywódców nic nie wskazuje na to, by w czwartek można było znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie, według francuskich urzędników.

Kremlowski serwis informacyjny zacytował Putina, który powiedział, że motywy „specjalnej operacji wojskowej” – słowo używane przez Kreml w odniesieniu do rosyjskiej inwazji na Ukrainę – zostaną „w każdym razie spełnione”.

„Próby zyskania na czasie przez przeciąganie negocjacji doprowadzą do dodatkowych żądań wobec Kijowa podczas naszych negocjacji” – powiedział Macronowi Putin.

Wysoki rangą francuski urzędnik powiedział anonimowo, że uwagi Putina były odzwierciedleniem zobowiązania rządu francuskiego do „kontynuowania działań wojskowych do końca”.

Według Kremla Putin zakwestionował także środowe wystąpienie Macrona do narodu, w którym potępił „brutalny atak” Putina na Ukrainę i powiedział, że Putin wybrał wojnę.

W swoim przemówieniu Macron powiedział, że twierdzenia Putina, że ​​chciał „zdynacyzować” Ukrainę, były „kłamstwem” i „obrazą dla historii Rosji i Ukrainy oraz pamięci naszych starszych, którzy walczyli ramię w ramię z nazizmem”.

W bezpośredniej odpowiedzi na te komentarze w czwartek kremlowski serwis poinformował, że Putin nie zgadza się z „wieloma uwagami” podniesionymi w przemówieniu Macrona i zaprzeczył, jakoby Rosja stała za ostrzałem kluczowych ukraińskich miast.

Macron jest jedynym zachodnim przywódcą, który utrzymywał relacje z Putinem od czasu inwazji na Ukrainę, którą określił jako próbę otwarcia przez francuskiego prezydenta drzwi do konstruktywnych rozmów. Putin i Macron rozmawiali także w poniedziałek i ostatni czwartek.

READ  Stany Zjednoczone zawetowały uchwałę ONZ popierającą pełne członkostwo Palestyny ​​w ONZ

Przed inwazją Macron kierował zachodnimi wysiłkami, aby zapobiec eskalacji kryzysu kanałami dyplomatycznymi, aw zeszłym miesiącu udał się do Moskwy, by zaangażować Putina. Według francuskiej prezydencji od połowy grudnia obaj przywódcy przemawiali kilkanaście razy. Macron miał częste kontakty z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim – po rozmowie z Putinem w czwartek.

Wkład w opracowanie tego raportu wnieśli Robin Dixon z Moskwy i Claire Parker z Waszyngtonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *