Morderstwo Hardeepa Singha Nijjara: Indie zawieszają usługi wizowe w związku z pogłębiającym się rozłamem z Kanadą

TORONTO (AP) – Zarzut udziału Indii w zabójstwie Kanadyjczyka sikhijskiego opiera się na obserwacjach prowadzonych przez indyjskich dyplomatów w Kanadzie, w tym na informacjach wywiadowczych od kluczowego sojusznika, powiedział w czwartek The Associated Press kanadyjski urzędnik.

Urzędnik powiedział, że urzędnicy Indii i ambasada Indii w Kanadzie są w kontakcie, a część informacji wywiadowczych przekazał członek sojuszu „Five Eyes”, obejmującego Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Australię i Nową Zelandię. Kanada.

Urzędnik nie podał szczegółów na temat tego, który partner przekazał informacje wywiadowcze, jaka była treść wiadomości ani w jaki sposób zostały one odebrane. Urzędnik wypowiadał się pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do publicznego omawiania tej sprawy.

O tych informacjach jako pierwsza poinformowała kanadyjska korporacja nadawcza (Canadian Broadcasting Corporation).

Zarzuty o podejrzeniu udziału Indii w zabójstwie premiera Justina Trudeau nasiliły się, gdy Indie zaprzestały wydawania wiz obywatelom Kanady i nakazały Kanadzie redukcję personelu dyplomatycznego. Hardeepa Singha Nijjara45-letni separatysta sikhijski.

Stosunki między obydwoma krajami osiągnęły najniższy poziom w historii po tym, jak Trudeau powiedział w poniedziałek parlamentowi, że istnieją „wiarygodne zarzuty” dotyczące udziału Indii w masakrze na kanadyjskiej ziemi.

Napięcia między Kanadą a Indiami nasiliły się w związku z wydaleniami konsulatów w następstwie zarzutów o udział rządu indyjskiego w zabójstwie aktywisty sikhijskiego. (20 września)

Nijjar, urodzony w Indiach hydraulik, który w 2007 r. otrzymał obywatelstwo Kanady, był poszukiwany przez Indie od lat, zanim w czerwcu został zastrzelony przed świątynią, którą prowadził w Surrey na przedmieściach Vancouver.

Mówił w czwartek Zgromadzenie Ogólne ONZTrudeau przyznał, że sytuacja dyplomatyczna jest skomplikowana.

„Decyzja o podzieleniu się tymi zarzutami na sali Izby Gmin nie została podjęta lekko” – powiedział. „Nie ma wątpliwości, że Indie to kraj o rosnącym znaczeniu, z którym musimy nadal współpracować”.

READ  Wiadomości na żywo: Sunak przyznaje, że „popełniono błędy” i obiecuje odzyskać pewność siebie

„Nie chcemy wywoływać kłopotów ani powodować kłopotów, ale jednoznacznie mówimy o znaczeniu praworządności i niedwuznacznie mówimy o znaczeniu ochrony Kanadyjczyków”.

Pojawił się zarzut podłożenia bomby Międzynarodowe „wet za wet”., każdy kraj wydala dyplomatę. Indie nazwały te zarzuty „absurdalnymi”.

Kanada nie przedstawiła jeszcze publicznych dowodów na poparcie zarzutów Trudeau, a ambasador Kanady przy ONZ Bob Rae zaznaczył, że nie nastąpi to w najbliższym czasie.

„Jest jeszcze bardzo wcześnie” – powiedział w czwartek Ray reporterom, dodając, że chociaż fakty wyjdą na jaw, „muszą ujawnić sprawę w dążeniu do sprawiedliwości”.

„To właśnie nazywamy rządami prawa w Kanadzie” – powiedział.

Tymczasem firma obsługująca wizy indyjskie w Kanadzie ogłosiła zawieszenie swoich usług. Według indyjskiego Urzędu Imigracyjnego w 2022 r. na szczycie listy osób odwiedzających Indie znajdą się Kanadyjczycy z 277 000 kanadyjskimi turystami.

Rzecznik indyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Arindam Bagshi, za zawieszenie wiz, w tym wiz wydanych w krajach trzecich, obwinił kwestie bezpieczeństwa.

„Zagrożenia dla bezpieczeństwa naszych ambasad i ambasad w Kanadzie zakłóciły ich normalne funkcjonowanie” – powiedział Baxi reporterom. Nie podał żadnych szczegółów na temat zagrożenia.

Oświadczenie wkrótce odbiło się szerokim echem w całej Kanadzie, zwłaszcza wśród osób powiązanych z Indiami.

Maitreyi Bhatt, 27-letni obywatel Indii, pochodzi z Kanady i potrzebuje wizy, ponieważ jego ślub w Indiach zaplanowano na koniec października, gdyż miał po raz pierwszy spotkać się z rodziną.

„Przez cały dzień płakałam” – powiedziała. „To takie trudne. Bardzo się cieszyłam, że pozna moją rodzinę.

Powiedział, że miejsce zostało zarezerwowane, a para miała bilety na loty bezzwrotne. Powiedziała, że ​​jej partner udał się do konsulatu Indii w Toronto, ale został wyprowadzony przez ochronę.

„Ludzie tacy jak ja są w to uwikłani i to niesprawiedliwe” – powiedział.

Sukhwinder Dhillon, 56-letni właściciel sklepu spożywczego w Montrealu, powiedział, że planował wyjazd do Indii, aby spotkać się z rodziną i uporządkować majątek po zmarłym ojcu. Dillon, który przybył do Kanady w 1998 r. i podróżuje co dwa lub trzy lata, stracił dwóch członków rodziny ze swojego ostatniego domu.

READ  Draft MLB 2023: Orioles Draft Tracker i otwarty wątek dnia 1

„Odszedł mój ojciec i mój brat” – powiedział Dhillon. „Muszę teraz iść. …Teraz nie wiem kiedy pojedziemy.

Rzecznik indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Baxi wezwał Kanadę do zmniejszenia swoich sił dyplomatycznych w Indiach, twierdząc, że przewyższają one liczebnie indyjskich dyplomatów.

Kanadyjska Wysoka Komisja w New Delhi oświadczyła w czwartek, że jej ambasady w Indiach są otwarte i w dalszym ciągu obsługują klientów. Kanada oczekuje, że Indie zapewnią bezpieczeństwo swoim dyplomatom i pracującemu tam personelowi dyplomatycznemu, twierdząc, że niektórym dyplomatom grożono w mediach społecznościowych.

W środę, Indie ostrzegły swoich obywateli Należy zachować ostrożność podczas podróży do Kanady ze względu na „rosnącą działalność antyindyjską i politycznie tolerowane przestępstwa z nienawiści”.

Indyjskie służby bezpieczeństwa i wywiadu od dawna działają w Azji Południowej i są podejrzane o wiele morderstw w Pakistanie. Jednak zorganizowanie zabójstwa obywatela Kanady w Kanadzie, gdzie mieszka prawie 2 miliony osób pochodzenia indyjskiego, byłoby bezprecedensowe.

Indie od lat krytykują Kanadę za przyznanie wolności separatystom sikhijskim, w tym Nijjarowi. New Delhi oskarżyło go o powiązania z terroryzmem, czemu zaprzecza.

Nijjar był kiedyś lokalnym przywódcą, który miał zbudować silny ruch Niezależna ojczyzna Sikhówzwany Khalistanem. W latach 70. i 80. XX w. północnymi Indiami wstrząsnęło krwawe powstanie sikhijskie, które zostało stłumione przez represje rządu, w wyniku których zginęły tysiące ludzi, w tym prominentni przywódcy sikhijscy.

Choć radykalne powstanie zakończyło się kilkadziesiąt lat temu, rząd Indii ostrzegł, że separatyści sikhijscy mogą próbować powrócić, zmuszając kraje takie jak Kanada, gdzie Sikhowie stanowią ponad 2% populacji, do podjęcia dalszych wysiłków, aby ich powstrzymać.

W chwili zabójstwa Nijjar pracował nad zorganizowaniem nieoficjalnego referendum wśród diaspory sikhijskiej w sprawie niepodległości od Indii.

New Delhi ma obawy dotyczące grup separatystów sikhijskich w Kanadzie Napięcie w związku na długi czas.

W marcu rząd indyjskiego premiera Narendry Modiego wezwał kanadyjskiego wysokiego komisarza do New Delhi, aby zdał sprawozdanie z walk o wolność Sikhów w Kanadzie.

READ  Zysk Goldman Sachs (GS) za III kwartał 2023 r

Oznaki szerszego rozłamu dyplomatycznego pojawiły się na szczycie Grupy 20 wiodących gospodarek światowych, którego gospodarzem były Indie na początku tego miesiąca. Trudeau odbył mroźne spotkania z Modim kilka dni po tym, jak Kanada odwołała zaplanowaną na jesień podróż handlową do Indii. Umowa handlowa między obiema stronami jest obecnie zawieszona.

___

Dziennikarze Associated Press, Ashok Sharma i Kritika Pati w New Delhi, przekazali swoje sprawozdania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *