Mołdawia: Tajny dokument FSB ujawnia dziesięcioletni plan destabilizacji Mołdawii przez Rosję

(CNN) Tajny plan opracowany przez rosyjską służbę bezpieczeństwa, FSB, zawiera opcje destabilizacji Moldova – W tym wspieranie ugrupowań prorosyjskich, wykorzystywanie Cerkwi i grożenie odcięciem dostaw gazu ziemnego.

Wydaje się, że dokument został sporządzony w celu udaremnienia tendencji Mołdawii do Zachodu, co obejmuje bliższe związki z NATO i wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej. Wielokrotnie podkreśla znaczenie niedopuszczenia Mołdawii do NATO.

Został przejęty i po raz pierwszy ujawniony przez konsorcjum mediów, w tym VSquare, Frontstory, RISE Moldova, Expressen w Szwecji, Dossier Center for Investigative Journalism, Yahoo News i Delfi.

CNN widziało pełny dokument, który wydaje się być napisany w 2021 roku przez Dyrekcję ds. Współpracy Transgranicznej FSB. Jej tytuł to „Strategiczne cele Federacji Rosyjskiej w Republice Mołdawii”.

Dokument przedstawia 10-letnią strategię sprowadzenia Mołdawii, byłej republiki radzieckiej wciśniętej między Ukrainę i Rumunię, w głąb lądu. Rosjajego wpływ.

Plan zakłada uzależnienie Mołdawii od importu rosyjskiego gazu i sprowokowanie konfliktów społecznych, a także próbę zablokowania dążeń Mołdawii do zdobycia wpływów w separatystycznym, prorosyjskim Naddniestrzu, gdzie stacjonuje ok. 1500 rosyjskich żołnierzy.

Pięciostronicowy dokument jest podzielony na wiele nagłówków z celami krótko-, średnio- i długoterminowymi. Wśród bezpośrednich celów znalazło się „wsparcie sił politycznych w Mołdawii opowiadających się za konstruktywnymi stosunkami z Federacją Rosyjską” oraz „neutralizacja inicjatyw Republiki Mołdawii zmierzających do wyeliminowania rosyjskiej obecności wojskowej w Naddniestrzu”.

Cele średnioterminowe obejmują „przeciwstawienie się ekspansjonistycznej polityce Rumunii w Republice Mołdawii” oraz „przeciwstawienie się współpracy między Republiką Mołdowy a NATO”.

Dokument FSB wyznacza cele długofalowe, m.in. „stworzenie stabilnych prorosyjskich grup wpływów w mołdawskich elitach politycznych i gospodarczych” oraz „kształtowanie negatywnego nastawienia do NATO”.

Zapytany w czwartek o dokument rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział: „Nic nie wiemy o istnieniu takiego planu. Nie wykluczam, że to kolejna fikcja. Rosja zawsze była i pozostaje otwarta na budowanie dobrosąsiedzkiego i wzajemnie korzystnych stosunków, w tym z Mołdawią.

READ  Przedstawiciel USA powiedział, że w najbliższych godzinach siły rosyjskie mogą wkroczyć na promoskiewskie obszary na Ukrainie

Pieskow dodał: „Bardzo nam przykro, że obecne kierownictwo Mołdawii jest świadkiem nieuzasadnionych i bezpodstawnych uprzedzeń wobec Moskwy”.

Rosja oskarżyła Ukrainę o planowanie inwazji i zajęcia Naddniestrza, które graniczy z południowo-zachodnią Ukrainą. Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w zeszłym miesiącu, że Ukraińcy zbierali zbroje w kilku przygranicznych wioskach. Zarówno Mołdawia, jak i Ukraina odrzuciły to twierdzenie.

W zeszłym miesiącu prezydent Rosji Władimir Putin uchylił dekret z 2012 r. podtrzymujący suwerenność Mołdawii, mówiąc, że posunięcie to ma na celu „zabezpieczenie interesów narodowych Rosji w związku z głębokimi zmianami zachodzącymi w stosunkach międzynarodowych”.

W ostatnich tygodniach władze Mołdawii zatrzymały kilku domniemanych działaczy prorosyjskich, a także domniemanego agenta prywatnej firmy wojskowej Wagner, który próbował wjechać do kraju.

Kilka protestów zorganizowała też prorosyjska partia w stołecznym Kiszyniowie.

Zarówno Ukraina, jak i Stany Zjednoczone ostrzegają przed rosyjskimi próbami destabilizacji rządu Mołdawii. W zeszły piątek Biały Dom powiedział, że „aktorzy rosyjscy, niektórzy z obecnymi powiązaniami z rosyjskim wywiadem, starają się zorganizować i wykorzystać protesty w Mołdawii jako podstawę do wzniecenia sfabrykowanego powstania przeciwko mołdawskiemu rządowi”.

Przedstawiciele zachodniego wywiadu twierdzą, że rosyjska strategia sama w sobie nie jest zaskakująca, ale mogła zostać przyspieszona, gdy rząd Mołdawii wzmaga wysiłki na rzecz bliższej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i krajami europejskimi.

Obecna prezydent Mołdawii, Maia Sandu, zastąpiła bliskiego Kremlowi Igora Dodona pod koniec 2020 roku. Wybory parlamentarne w następnym roku wygrała prozachodnia Islamska Partia Malezji.

Prorosyjska partia Shore organizowała w tym roku cotygodniowe demonstracje w stolicy, Kiszyniowie, przyciągając tysiące ludzi do protestu przeciwko wysokim cenom energii. Partia zorganizowała transport dla uczestników.

Partii przewodzi Ilan Schor, biznesmen powiązany z Rosją, oskarżony o kradzież miliardów dolarów z mołdawskich banków w 2014 roku. Później został skazany za oszustwa, ale zaprzeczył jakoby popełnił jakiekolwiek przestępstwo.

Departament Skarbu USA nałożył sankcje na Shore’a, jego żonę i partię w październiku 2022 roku, mówiąc, że „Shor współpracował z rosyjskimi osobami w celu stworzenia koalicji politycznej w celu przejęcia kontroli nad parlamentem Mołdawii, który następnie poparłby kilka aktów prawnych na rzecz Federacja Rosyjska.”

READ  Wielka Brytania podnosi niespodziewanie podatki na firmy energetyczne i stawia na energię jądrową

Obecnie uważa się, że Shor przebywa w Izraelu.

Stany Zjednoczone zadeklarowały wsparcie budżetowe dla rządu Mołdawii, aby pomóc mu uporać się z wysokimi cenami energii. Opłaty za gaz wzrosły w ciągu ostatniego roku w wyniku konfliktu na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii James Cleverly był w czwartek w Kiszyniowie. „Niewiele społeczeństw lepiej niż Mołdawia i Gruzja rozumie podstępną taktykę rosyjskiej działalności” – powiedział, dodając, że „Wielka Brytania nie będzie stać z boku, gdy Moskwa rażąco podważa jej demokrację, suwerenność i integralność terytorialną”.

Sprytnie ogłosić większe wsparcie finansowe dla Mołdawii w walce z wysokimi cenami energii.

Marina Tauber, jedna z liderek Schur, powiedziała szwedzkiemu Expressen, partnerowi CNN, że partia domaga się od rządu pokrycia rachunków za energię w miesiącach zimowych. Zaprzeczył, jakoby Rosja pomagała organizować lub finansować protesty.

Korespondent Expressen, Matthias Karlsson, mieszkający w Kiszyniowie, powiedział CNN, że ostatni protest zorganizowany przez Shora w piątek w zeszłym tygodniu doprowadził do kilku aresztowań. Powiedział, że wśród mediów, które uczestniczyły w wydarzeniu, był reporter z rosyjskiego państwowego portalu Sputnik.

Rosyjscy urzędnicy wielokrotnie podkreślali znaczenie przyjaznego rządu Mołdawii dla Moskwy, a także znaczenie regionu Naddniestrza.

Tuż po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym ub.r. ówczesny dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego FR gen. dywizji Rustam Minikajew powiedział, że jednym z celów tzw. „wojskowej operacji specjalnej” było utworzenie korytarza przez południe. Ukrainy do regionu Naddniestrza.

Partnerstwo, które pierwotnie przedłożyło dokument, obejmuje również Süddeutsche Zeitung, Westdeuts Rundfunk (WDR) i Norddeutscher Rundfunk (NDR); Frontstory i Kijów Niezależny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *