Naukowcy odkryli promet w 1945 roku. Dopiero dowiadywali się, co tak naprawdę robi.

Naukowcy w końcu odkrywają tajemnice prometuJose A. Bernat Bassetti – Getty Images

„Za pośrednictwem tych linków magazyny Hearst i Yahoo mogą uzyskiwać prowizję lub przychody z niektórych pozycji”.

  • Chociaż układ okresowy pierwiastków jest imponującym osiągnięciem ludzkiej wiedzy, naukowcy wciąż odkrywają tajemnice dotyczące niektórych pierwiastków wśród starannie ułożonych wierszy i kolumn.

  • Jednym z takich pierwiastków jest promet, a w nowym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Oak Ridge National Laboratory z powodzeniem przeanalizowano właściwości chemiczne metalu ziem rzadkich prawie 80 lat po jego odkryciu.

  • Zespół zastosował nową technikę do stworzenia czystego izotopu pierwiastka, a odkrycie to może ułatwić ochronę tego rzadkiego pierwiastka, zwiększając jednocześnie ogólną wiedzę na temat pierwiastków lantanowców.


Układ okresowy pierwiastków jest świadectwem tysięcy lat eksploracji świata chemicznego przez człowieka. jednak nie Wszystko Jest znana z elementów, które pojawiają się w jej kolorowych i starannie ułożonych rzędach i kolumnach. Jednym z tych pierwiastków jest promet.

Promet odkryto po raz pierwszy 80 lat temu w 1945 roku Lantanowce (jeden z serii 15 metalicznych związków chemicznych, znanych również jako metale ziem rzadkich) ma liczbę atomową 61 i przez osiem dekad po jego odkryciu wiele jego właściwości chemicznych pozostawało tajemnicą. Nie powstrzymuje to jednak jego stosowania, ponieważ ślady tego pierwiastka można znaleźć we wszystkim, od ekranów smartfonów po baterie nuklearne, ale badanie okazało się trudne. Dzieje się tak dlatego, że jest to niezwykle rzadki pierwiastek, który rozkłada się na inne pierwiastki, co oznacza, że ​​promet można otrzymać jedynie w wyniku rozszczepienia.

Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory, potomka pierwotnego laboratorium, które odkryło ten pierwiastek w 1945 roku, W ubiegłym roku wdrożono nowy proces Pozwoliło to na stworzenie czystej próbki prometu-147, izotopu prometu. Po połączeniu tej próbki ze związkiem w celu utworzenia stabilnego związku w wodzie zespół był w końcu w stanie przeanalizować właściwości wiążące prometu za pomocą spektroskopii rentgenowskiej. Wyniki badania zostały opublikowane W zeszłym tygodniu w czasopiśmie Natura.

„Ponieważ promet nie ma stabilnych izotopów, był ostatnim z lantanowców odkrytym i najtrudniejszym do zbadania” – powiedziała Ilya Popovs z ORNL, współautorka badania. Poinformował w oświadczeniu prasowym. „Wszystko, co nazwalibyśmy cudem nowoczesnej technologii, będzie zawierać, w takiej czy innej formie, pierwiastki ziem rzadkich… dodajemy brakujące ogniwo”.

READ  SpaceX właśnie pobiło roczny rekord startu Falcona 9 – i to dopiero lipiec

Aby bliżej przyjrzeć się prometowi, naukowcy stworzyli najpierw związek znany jako diglikolamid bispirolidyny (PyDGA). Kiedy połączono go z prometem, struktura elektronowa Pm-PyDGA stworzyła różowy kolor, ale co ważniejsze, umożliwiła naukowcom emisję promieni rentgenowskich i zmierzenie pochłoniętych częstotliwości, co doprowadziło do wskazówek na temat wiązań chemicznych prometu.

Zrozumienie prometu i jego właściwości wiążących pomoże ORNL w produkcji większych ilości metalu ziem rzadkich, jednocześnie udoskonalając metody oddzielania go od innych lantanowców. Dzieje się tak dlatego, że zespołowi udało się zademonstrować zjawisko znane jako „skurcz lantanowców”, które według ORNL wyjaśnia, w jaki sposób wraz ze wzrostem liczby atomowej w łańcuchu lantanowców maleje promień jonów. Tworzy to specyficzny podpis chemiczny i elektroniczny, a naukowcy z ORNL zarejestrowali wyraźny „sygnał prometu”, który pomoże zrozumieć trend w przypadku innych metali ziem rzadkich.

„Nie można stosować wszystkich tych lantanowców jako mieszaniny w nowoczesnych, zaawansowanych technologiach, ponieważ najpierw należy je rozdzielić” – stwierdziła Santa Jansson-Popova. „W tym miejscu bardzo ważny staje się skurcz, który w zasadzie pozwala nam je rozdzielić to zadanie wciąż bardzo trudne.”

Tak więc, chociaż układ okresowy pierwiastków może być opowieścią o chemicznej pomysłowości ludzkości, jest to także historia naukowa, która wciąż toczy się w laboratoriach na całym świecie.

Może Ci się spodobać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *