Nazanin Zaghari-Ratcliffe, brytyjski pracownik charytatywny, który został zwolniony z Iranu, przybył do Wielkiej Brytanii

Stosunki brytyjsko-irańskie były w ostatnich latach napięte, a kilka negocjacji w sprawie uwolnienia brytyjsko-irańskiego zostało zawieszonych i rozpoczętych. Ich uwolnienie następuje po tym, jak Wielka Brytania spłaciła historyczny dług w wysokości 524 milionów dolarów wobec Iranu.

W środę brytyjska parlamentarzystka Tulip Siddik zamieściła na Twitterze zdjęcie Zaghari-Ratcliffe w samolocie i powiedziała, że ​​„leci teraz w Iranie przez 6 lat piekła”.

Długa walka o uwolnienie zatrzymanych była głośną walką w Wielkiej Brytanii, prezenter BBC zakrztusił się Kiedy ogłoszono tę wiadomość, obywatele brytyjscy jechali na międzynarodowe lotnisko w Teheranie, aby wrócić do domu.

Richard, mąż Zaghari-Ratcliffe’a, który niestrudzenie prowadził kampanię na rzecz uwolnienia żony, powiedział BBC, że po wszystkich fałszywych nadziejach czekał na jej osobiste spotkanie. „Czy nadal całkowicie w to wierzymy?”, powiedział, stojąc obok swojej 7-letniej córki, „Myślę, że kiedy zobaczymy mumię, uwierzymy w to”. Dodał, że uwielbiał „duży uśmiech” na jej twarz na zdjęciu na pokładzie i to, czego najbardziej nie mogła doczekać się jego żona, to filiżanka herbaty.

Zatrzymani przybyli do brytyjskiej wojskowej bazy lotniczej Brize Norton w Oxfordshire krótko po godzinie 1 w nocy czasu lokalnego, po krótkim postoju w Ammanie, który odegrał kluczową rolę w zakulisowych negocjacjach.

Zaghari-Ratcliffe, kierownik projektu w Thomson Reuters Foundation, została skazana na pięć lat więzienia w 2016 r. po tym, jak władze irańskie oskarżyły ją o spisek mający na celu obalenie irańskiego rządu. Ona i jej rodzina zaprzeczyli oskarżeniom, mówiąc, że była na wakacjach z córką, aby odwiedzić rodzinę w Teheranie.

READ  Izraelskie reformy sądownictwa: Kneset uchwalił ustawę chroniącą Netanjahu przed obaleniem, pośród protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Spędziła prawie pięć lat w więzieniu, zanim została zwolniona do aresztu domowego w domu jej rodziców w Teheranie.

W 2017 roku Boris Johnson, ówczesny minister spraw zagranicznych, znalazł się pod ostrzałem, kiedy powiedział, że Zaghari-Ratcliffe „po prostu uczyła ludzi dziennikarstwa” przed jej aresztowaniem – czemu stanowczo zaprzeczyła jej rodzina i pracodawca. Johnson później zdystansował się od jego komentarzy.

Władze irańskie oskarżyły Ashouri, który spędził prawie pięć lat w więzieniu, o pracę dla izraelskiego Mosadu oraz Tahbaaz, który był przetrzymywany przez cztery lata za szpiegostwo. Oni i ich zwolennicy zaprzeczają tym zarzutom.

Irańska państwowa agencja informacyjna Fars, która nazwała Zaghari-Ratcliffe „szpiegiem”, powiedziała w opublikowanym we wtorek raporcie, że jej uwolnienie nastąpiło po tym, jak Wielka Brytania zgodziła się odblokować ponad 500 milionów dolarów w irańskich funduszach i uwolnić anonimowego obywatela irańskiego uwięzionego w Wielkiej Brytanii …

Wielka Brytania i Iran od dawna prowadzą rozmowy na temat długu w wysokości 400 milionów funtów (524 milionów dolarów), który Wielka Brytania jest winna Iranowi za niedostarczenie czołgów zakupionych przez Iran w latach 70. XX wieku. Iran zapłacił pieniądze International Military Services, filii Departamentu Obrony zajmującej się handlem bronią. Wielka Brytania anulowała zamówienie na czołg po rewolucji islamskiej w 1979 roku.

Zapowiadając ich uwolnienie, brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss oświadczyła, że ​​„równolegle do uwolnienia zatrzymanych, jak już powiedzieliśmy, uregulowaliśmy również długi IMS”.

W oświadczeniu dla Parlamentu powiedziała, że ​​do tej pory wypłacono 393,8 mln funtów, które będą dostępne tylko na cele humanitarne. „Spłata zadłużenia równolegle z uwolnieniem naszych obywateli odzwierciedla kroki podjęte zarówno przez Wielką Brytanię, jak i Iran w celu rozwiązania kwestii poważnego sporu między naszymi dwoma krajami” – powiedziała.

READ  Rzut oka na wojnę rosyjsko-ukraińską: co wiemy w 340. dniu inwazji | wiadomości ze świata

Rodziny Zaghari-Ratcliffe i Ashouri od dawna twierdzą, że były wykorzystywane jako narzędzie polityczne w sporze o zadłużenie, a także jako narzędzie do wywierania nacisku w rozmowach na temat porozumienia nuklearnego z Iranem. Brytyjski rząd powiedział wcześniej, że sprawy nie są ze sobą powiązane.

Wydarzenia mają miejsce, gdy rozmowy w Wiedniu w zeszłym tygodniu koncentrowały się na porozumieniu mającym na celu przywrócenie porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r., które wygasło po wycofaniu się prezydenta Donalda Trumpa ze Stanów Zjednoczonych w 2018 r., po tym, jak Rosja złożyła nowe żądania dotyczące sankcji nałożonych jako sankcje. za podbój Ukrainy.

Jednak rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział we wtorek, że te żądania zostały spełnione poprzez język w obecnym tekście projektu umowy, który dyplomaci mieli nadzieję przyjąć na początku tego miesiąca. Dodał, że Rosja nadal popiera przywrócenie porozumienia, zwanego Wspólnym Kompleksowym Planem Działania.

Dyplomaci twierdzą, że spodziewana jest wymiana więźniów między Iranem a Zachodem, a także działania zmierzające do sfinalizowania umowy. Mogłoby to obejmować co najmniej czterech obywateli USA przetrzymywanych w irańskich więzieniach i aż 13 Irańczyków uwięzionych w Stanach Zjednoczonych.

Do rozwiązania pozostają jeszcze inne nierozstrzygnięte kwestie między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, które negocjowały pośrednio za pośrednictwem mediatorów z Unii Europejskiej, Rosji i Chin.

Jedną z kluczowych kwestii z punktu widzenia Iranu jest żądanie ze strony Stanów Zjednoczonych zapewnienia gwarancji, że żaden przyszły prezydent nie będzie mógł wycofać się z rozmów, tak jak zrobił to Trump, zdaniem osoby zaznajomionej z wymianami między Iranem a Stanami Zjednoczonymi. Państwa.

Taka gwarancja jest prawnie niemożliwa dla Stanów Zjednoczonych, powiedział osoba, która wypowiadała się pod warunkiem anonimowości w celu omówienia delikatnych negocjacji, ale Iran może zbliżyć się do poglądu, że umowa może iść naprzód bez niej.

READ  Benedykt XVI News: Watykan aktualizuje status byłego papieża

Ali Fayez z International Crisis Group powiedział, że ostatnie wydarzenia wskazują, że umowa, która była skrupulatnie negocjowana w ciągu ostatnich 11 miesięcy, może wkrótce nagle się urzeczywistnić. „W przypadku braku nieoczekiwanych wydarzeń powinni być w stanie przypieczętować transakcję w nadchodzących dniach” – powiedział.

Karim Fahim ze Stambułu przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *