Trzęsienie ziemi na wybrzeżu Fukushimy w Japonii zabija i ożywia bolesne wspomnienia

TOKIO, 16 marca (Reuters) – W środę trzęsienie ziemi o sile 7,3 wstrząsnęło północno-wschodnim wybrzeżem Japonii, zabijając co najmniej jedną osobę i raniąc 69 innych.

Rząd poinformował, że było kilka doniesień o pożarach, a wiele innych zostało rannych, ale żaden z nich nie wydawał się od razu poważny. NHK, nadawca publiczny, powiedział, że jedna osoba została zabita.

Trzęsienie było odczuwalne w oddalonym o 275 km (170 mil) Tokio, gdzie budynki są długie i wyraźne. Miliony domów w stolicy pogrążyło się w ciemności na godzinę lub dłużej, chociaż elektryczność została w pełni przywrócona wczesnym rankiem w czwartek.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Tuż przed północą Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że ​​trzęsienie ziemi o sile 60 stopni wstrząsnęło wybrzeżem prefektury Fukushima. Tydzień po 11. rocznicy katastrofy w marcu 2011 r. miało miejsce niszczycielskie trzęsienie ziemi i tsunami.

Premier Fumio Kishida powiedział dziennikarzom, że w elektrowniach jądrowych nie było żadnych nieprawidłowości. Katastrofa z 2011 r. spowodowała awarię elektrowni jądrowej Daiichi w Fukushimie, a Japonia wciąż jest w uścisku.

Władze poinformowały, że w burzliwym budynku wewnątrz sparaliżowanego zakładu uruchomiono alarm przeciwpożarowy.

Oddzielnie pociąg pociskowy Shinkansen wykoleił się z około 100 osobami na pokładzie, chociaż nie zgłoszono żadnych obrażeń.

Przedsiębiorstwo energetyczne Tokyo Electric Power Company (9501.D) Około 2 mln gospodarstw domowych, w tym 700 tys. w stolicy, początkowo straciło prąd w środę.

Lokalne przedsiębiorstwo Tohoku Electric poinformowało w czwartek rano, że prawie 100 000 domów w północno-wschodniej Japonii nie ma elektryczności.

Ostrzeżenie przed tsunami

Władze wydały ostrzeżenie o tsunami dla obszarów o wysokości do 1 metra (3,3 stopy), z falami dochodzącymi do 20 centymetrów (8 cali) w niektórych miejscach. Mieszkańcom przynajmniej jednego obszaru przybrzeżnego kazano się ewakuować.

Silne trzęsienia ziemi w Japonii mogą zakłócić produkcję wrażliwych komponentów elektronicznych, zwłaszcza półprzewodników wykonanych przy użyciu precyzyjnych maszyn.

READ  Brittney Griner została skazana na 9 lat w rosyjskiej kolonii karnej

Produkcja w fabryce Renault Electronics Corp. została zawieszona na trzy miesiące po trzęsieniu ziemi w 2011 roku. (6723.D), co stanowi prawie jedną trzecią chipów mikrokontrolerów stosowanych w samochodach. Pożar w zakładzie w zeszłym roku pogłębił niedobory chipów, zmuszając producentów samochodów do ograniczenia produkcji.

Urzędnicy Renault nie byli dostępni, gdy Reuters kontaktował się z nimi poza normalnymi godzinami pracy.

Mieszkańcy prowincji Fukushima, Miyagi i Yamagata mogą spodziewać się wstrząsów, ostrzegają urzędnicy.

Siedząc na granicy kilku płyt tektonicznych, Japonia doświadcza jednej piątej światowej wielkości 6 lub więcej trzęsień ziemi.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Tokijskiego; Montaż przez Catherine Evans i Rosalbę O’Brien

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *