Netanjahu i przywódca Hamasu wskazują, że porozumienie w sprawie rozejmu i wzięcia zakładników w Gazie jest bliskie

  • Najnowsze osiągnięcia:
  • Netanjahu wyraża nadzieję, że „wkrótce będą dobre wieści” w sprawie zakładników
  • Amerykański urzędnik: Byliśmy tak blisko transakcji z zakładnikami, jak to tylko było możliwe

GAZA/JEROZOLIMA (Reuters) – Przywódca Islamskiego Ruchu Oporu (Hamas) powiedział we wtorek, że zawarcie rozejmu z Izraelem jest bliskie, a premier Benjamin Netanjahu wyraził nadzieję, że wkrótce usłyszy dobre wieści o zakładnikach, co jest najbardziej optymistycznym znakiem jeszcze o porozumieniu. Zaprzestać walk i uwolnić więźniów.

Przywódca Hamasu Ismail Haniyeh powiedział w oświadczeniu przesłanym agencji Reuters przez swojego pomocnika, że ​​urzędnicy Hamasu „byli bliscy osiągnięcia porozumienia o rozejmie” z Izraelem i że ruch dostarczył swoją odpowiedź katarskim mediatorom.

Netanjahu powiedział: „Robimy postęp. Myślę, że nie warto zbyt wiele mówić, nawet w tej chwili, ale mam nadzieję, że wkrótce będą dobre wieści” – wynika z oświadczeń wydanych przez Kancelarię Premiera Izraela.

Biuro Netanjahu poinformowało, że zorganizuje posiedzenie gabinetu wojennego, które rozpocznie się o godzinie 16:00 czasu polskiego „w świetle rozwoju sytuacji w sprawie naszego uwolnienia zakładników”, po którym nastąpią posiedzenia powiększonego gabinetu bezpieczeństwa i pełnego gabinetu.

Źródło zaznajomione z negocjacjami powiedziało agencji Reuters, że długo oczekiwane porozumienie, które będzie oznaczać pierwszy rozejm w wojnie i pierwsze masowe uwolnienie więźniów przetrzymywanych przez obie strony, znajduje się w „końcowej fazie” i „bliżej niż kiedykolwiek wcześniej”. ” „.

Urzędnik amerykański powtórzył to, mówiąc, że „byliśmy najbliżej umowy z zakładnikami”.

Porozumienie, jak podaje pierwsze źródło, przewiduje uwolnienie około 50 cywilnych zakładników przetrzymywanych przez Hamas oraz przetrzymywanych w izraelskich więzieniach kobiet i nieletnich Palestyńczyków, a także kilkudniowe wstrzymanie walk.

Urzędnik Hamasu powiedział telewizji satelitarnej Al Jazeera, że ​​negocjacje skupiały się na czasie trwania rozejmu, ustaleniach dotyczących dostarczenia pomocy dla Gazy oraz szczegółach wymiany więźniów. Urzędnik Aissat Al-Rishq powiedział, że obie strony uwolnią kobiety i dzieci, a Katar, który pośredniczy w negocjacjach, ogłosi szczegóły.

READ  Samolot Boeing 737 rozbił się podczas startu w Senegalu, w wyniku czego 11 osób zostało rannych

Izraelskie Channel 12 i Channel 13 zacytowały niezidentyfikowanych urzędników, którzy twierdzili, że warunki porozumienia mogą zostać osiągnięte „w ciągu kilku godzin”.

Według izraelskich statystyk Hamas wziął około 240 zakładników podczas ataku na Izrael 7 października, w którym zginęło 1200 osób.

MKCK z siedzibą w Genewie podał w oświadczeniu, że Mirjana Spoljaric, szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, spotkała się w poniedziałek z Haniyeh w Katarze, aby „poprawić kwestie humanitarne” związane z konfliktem. Spotkała się także oddzielnie z władzami Kataru.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oświadczył, że nie jest częścią negocjacji mających na celu uwolnienie zakładników, ale jako neutralny mediator jest gotowy „ułatwić przyszłe uwolnienie uzgodnione przez strony”.

Warunki deszczowe i zimne stają się coraz gorsze

Od kilku dni mówi się o zbliżającej się transakcji dotyczącej zakładników.

Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych Michael Herzog powiedział w niedzielę w programie „This Week” stacji ABC, że ma nadzieję osiągnąć porozumienie „w nadchodzących dniach”, natomiast premier Kataru szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani powiedział, że kwestiami spornymi są pozostałe „bardzo ważny”. Małe.” Prezydent USA Joe Biden i inni amerykańscy urzędnicy oświadczyli w poniedziałek, że porozumienie jest bliskie.

Nalot Hamasu, który miał miejsce 7 października, najkrwawszy dzień w 75-letniej historii Izraela, skłonił Izrael do inwazji na Gazę w celu wyeliminowania grupy bojowników, która rządzi tam od 2007 roku.

Od tego czasu kierowany przez Hamas rząd w Gazie twierdzi, że co najmniej 13 300 Palestyńczyków, w tym co najmniej 5600 dzieci, zginęło w izraelskich bombardowaniach, które zamieniły znaczną część Gazy, zwłaszcza jej północną część, w jałowe pustkowia.

Około dwie trzecie populacji Gazy, liczącej 2,3 miliona, to osoby bezdomne, a tysiące ludzi nadal codziennie przemieszcza się na południe pieszo, niosąc na rękach swój dobytek i dzieci. Środkowa i południowa część Strefy Gazy, skąd Izrael poprosił ich o opuszczenie, również jest przedmiotem regularnych ataków.

READ  Netanjahu stoi przed poważnym wyzwaniem po orzeczeniu sądu w sprawie zwolnienia wojskowego Izrael

Deszcz w dzień i w nocy oraz mroźna zimowa pogoda pogorszyły trudne warunki dla wysiedleńców w Gazie, z których wiele tysięcy śpi na zewnątrz lub w prowizorycznych namiotach.

Według doniesień w nalocie na Nuseirat zginęło 20 osób

Władze odpowiedzialne za służbę zdrowia w Gazie podały we wtorek, że co najmniej 20 Palestyńczyków zginęło w izraelskim zamachu bombowym na obóz dla uchodźców Nuseirat w środkowej Gazie o północy. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Izraela.

Zatłoczony już obszar Nuseirat, który wyrósł z obozu dla uchodźców palestyńskich z wojny izraelsko-arabskiej w 1948 r., leży na południe od terenów podmokłych oddzielających Strefę Gazy i był punktem przybycia dużej liczby osób uciekających przed walczącymi na północ.

Bombardowania w południowych regionach sprawiają, że Gazańczycy boją się, że nie mają bezpiecznego miejsca, do którego mogliby się udać. Sąsiedni Egipt zezwolił na ewakuację części rannych i zagranicznych posiadaczy paszportów, ale stwierdził, że nie zaakceptuje masowego exodusu.

Rzecznik egipskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedział 10 tego miesiąca: „Kontynuacja bombardowań wymierzonych w przesiedleńców na południu ma jasny cel, a mianowicie zmuszenie mieszkańców Gazy do opuszczenia Strefy”. Dodał: „Egipt wyraźnie ogłosił, że całkowicie odrzuca wszelkie próby przymusowego wysiedlenia Palestyńczyków”. „.

Uważa się, że dziesiątki tysięcy cywilów pozostają na północy pomimo izraelskich rozkazów ucieczki. Wszystkie tamtejsze szpitale przestały normalnie działać, a wiele z nich nadal przyjmuje pacjentów i przesiedleńców z Gazy. Izrael twierdzi, że Hamas wykorzystuje szpitale jako tarcze dla swoich bojowników, czemu Hamas i szpitale zaprzeczają.

Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że ​​pracuje nad planami ewakuacji trzech szpitali w północnej Gazie: Al-Shifa, Al-Ahly i szpitala indonezyjskiego, wyrażając ubolewanie w związku z tą sprawą jako ostateczność.

„Pozbawia to wszystkich ludzi Północy dostępu do opieki zdrowotnej” – powiedział na konferencji prasowej w Genewie rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia Christian Lindmeier.

READ  „Hiszpański Stonehenge” wyłania się z tamy dotkniętej suszą

Issam Nabhan, ordynator oddziału pielęgniarskiego szpitala indonezyjskiego, gdzie według Światowej Organizacji Zdrowia i władz Gazy w poniedziałek w wyniku izraelskiego pożaru zginęło 12 osób, powiedział we wtorek Al Jazeerze, że na podłodze leży 60 ciał.

„Nie ma tlenu, który mógłby dostarczyć pacjentom. Wszyscy podłączony do respiratorów zmarli. Rozmawiamy z wolnym światem. Indonezyjski szpital stał się cmentarzem, a nie szpitalem”.

(Raporty Nidala al-Mughrabiego w Gazie, Emily Rose w Jerozolimie, Andrew Millsa w Doha i Steve’a Hollanda w Waszyngtonie i biurach Reuters – Przygotowane przez Mahometa dla Arab Bulletin – Redakcja: Muhammad Al-Yamani) Tekst: Idris Ali, Raju Gopalakrishnan, Peter Graff; Pod redakcją Cynthii Osterman, Simona Camerona-Moore’a i Alexa Richardsona

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Starszy korespondent z prawie 25-letnim doświadczeniem w zakresie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojen i podpisania pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *