Norweski państwowy fundusz majątkowy twierdzi, że Tesla musi przestrzegać praw do rokowań zbiorowych

OSLO (Reuters) – Norweski państwowy fundusz majątkowy o wartości 1,5 biliona dolarów, największy na świecie inwestor giełdowy, powiedział w piątek agencji Reuters, że amerykański producent samochodów Tesla (TSLA.O) musi szanować podstawowe prawa pracownicze, w tym negocjacje.

Producent samochodów elektrycznych spotyka się w Skandynawii z ostrą reakcją związków zawodowych i niektórych funduszy emerytalnych w związku z odmową przyjęcia wniosku szwedzkich mechaników o prawa do rokowań zbiorowych dotyczących wynagrodzeń i innych warunków.

Zarządzający norweskim funduszem Norges Bank Investment Management jest siódmym co do wielkości akcjonariuszem Tesli z 0,88% udziałami wartymi około 6,8 miliarda dolarów według danych LSEG.

„Oczekujemy, że firmy, w które inwestujemy, będą szanować podstawowe prawa człowieka, w tym prawa pracownicze” – stwierdził NBIM w oświadczeniu dla agencji Reuters zapytany o konflikt Tesli ze szwedzkimi pracownikami.

„W 2022 roku poparliśmy propozycję akcjonariuszy Tesli, wymagającą od firmy wprowadzenia polityki respektującej prawo do regulacji” – dodała.

Propozycja na rok 2022, którą według NBIM poparło 32% głosujących, wzywała Teslę do przyjęcia polityki poszanowania praw pracowniczych, takich jak wolność zrzeszania się i negocjacje zbiorowe. Zarząd spółki zarekomendował głosowanie na „nie”.

Tesli, która zrewolucjonizowała rynek pojazdów elektrycznych, udało się uniknąć układów zbiorowych z prawie 127 000 pracowników, a dyrektor generalny Elon Musk głośno wyraża swój sprzeciw wobec związków zawodowych.

W piątek Tesla nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.

Firma stwierdziła, że ​​jej szwedzcy pracownicy cieszą się warunkami równie dobrymi, jak i lepszymi od tych, których żąda związek.

PensionDanmark, jeden z największych funduszy emerytalnych w Danii, oświadczył w czwartek, że sprzedał swoje udziały w Tesli o wartości 69 mln dolarów, natomiast zarządzający funduszem Paedagogernes Pension powiedział, że pójdzie w ich ślady i zbędzie swoje udziały o wartości 35 mln dolarów.

READ  Opinia: Akcje Adobe zostały zaatakowane za wydanie 20 miliardów dolarów na Figma. Ale teraz ma rzadką firmę.

NBIM odmówił komentarza na temat tego, czy stanowisko producenta samochodów będzie miało wpływ na jego inwestycje w Teslę.

Odrębna rada ds. etyki norweskiego funduszu, która może zalecić NBIM dezinwestycję w spółki, które nie spełniają jego oczekiwań, również odmówiła komentarza.

NBIM podał, że swoje prognozy opierają się na międzynarodowych standardach określonych przez Międzynarodową Organizację Pracy i światowych konwencjach praw człowieka.

W swoich dokumentach perspektywicznych NBIM stwierdza, że ​​spółki, w które inwestuje, „powinny współpracować z pracownikami i ich przedstawicielami, takimi jak związki zawodowe”, w przejrzysty sposób podczas opracowywania i wdrażania polityk i praktyk.

„Lista obserwowanych”

Duński AkademikerPension oświadczył w piątek, że zachowa swoje 18-milionowe udziały w Tesli, ale dodał, że umieścił producenta samochodów na liście obserwowanych i oczekuje, że obie strony osiągną satysfakcjonujące rozwiązanie toczącego się sporu.

„Wygląda na to, że kierownictwo Tesli nie przyszło im do głowy, że odpowiednie warunki pracy tworzą w firmach większą wartość i mniejsze ryzyko” – powiedział Jens Münch-Holst, dyrektor generalny AkademikerPension.

Szwedzki państwowy fundusz emerytalny AP1, który pod koniec czerwca posiadał udziały w wysokości 187 mln dolarów, stwierdził, że preferuje utrzymywanie dialogu z Teslą zamiast sprzedaży swoich akcji.

Inny szwedzki fundusz, AP4, który ma 114 mln dolarów udziałów w Tesli, stwierdził, że spór pracowniczy nie stanowi podstawy do wykluczenia z udziału w spółce.

(Dodatkowe raporty Terje Solsvik w Oslo; dodatkowe raporty Jacoba Gronholta Pedersena w Kopenhadze i Marie Manes w Sztokholmie) Redakcja: Kirsten Donovan i Elaine Hardcastle

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *