Ostatnia śmierć Aleksieja Nawalnego: Putin awansuje funkcjonariusza więziennego oskarżonego o torturowanie przywódcy opozycji

Wdowa po Nawalnym twierdzi, że został otruty środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok

Ujawniono, że Władimir Putin awansował funkcjonariusza więziennego oskarżonego o torturowanie Aleksieja Nawalnego podczas jego ostatniego pobytu w więzieniu.

Zaledwie trzy dni po śmierci Nawalnego w kolonii karnej za kołem podbiegunowym, pierwszy zastępca szefa Federalnej Służby Więziennej Walerij Bojariniew otrzymał w poniedziałek stopień wojskowy generała pułkownika Służby Wewnętrznej.

W czerwcu 2023 roku na rozprawie sądowej ujawniono, że Boyarinew nakazał kolonii karnej IK-6, w której przetrzymywany był Nawalny, ograniczenie kwoty, za jaką opozycjonista mógł kupować żywność w areszcie.

Iwan Żdanow, dyrektor fundacji antykorupcyjnej Nawalnego, zamieścił dziś rano zdjęcie szczegółowo opisujące sprawę. „Osobista nagroda za tortury i morderstwo od Putina” – napisał w X.

Orzeczenie nadeszło po tym, jak matce Aleksieja Nawalnego powiedziano, że musi poczekać 14 dni na przyjęcie ciała syna, do czasu aż władze przeprowadzą „badanie chemiczne” – powiedział rzecznik Nawalnego i jego sojusznicy.

Posunięcie to wzbudzi podejrzenia, że ​​wpływowy przeciwnik Władimira Putina został otruty, jak twierdziła w poniedziałek jego żona Julia Nawalna.

1708419625

Więziony rosyjski opozycjonista twierdzi, że dowiedział się o śmierci Nawalnego wczoraj

Uwięziony rosyjski polityk opozycji wyraził złość w związku ze śmiercią Aleksieja Nawalnego, o czym dowiedział się dopiero wczoraj.

Ilja Jaszyn został skazany w grudniu 2022 r. na osiem i pół roku więzienia za rozpowszechnianie fałszywych informacji mających na celu dyskredytację rosyjskiej armii, zgodnie z ustawą uchwaloną po rozpoczęciu inwazji Rosji.

Jego aresztowanie było następstwem oświadczeń, jakie złożył na swoim kanale YouTube na temat zbrodni wojennych rzekomo popełnionych przez siły rosyjskie na przedmieściach Bucza w Kijowie.

„Aleksiej Nawalny był moim przyjacielem. Podobnie Borys Niemcow. Połączyliśmy wspólną sprawę i poświęciliśmy nasze życie uczynieniu Rosji pokojową, wolną i szczęśliwą. Teraz obaj moi przyjaciele nie żyją. Czuję w środku czarną pustkę. Oczywiście zdaję sobie sprawę z ryzyka. Jestem za kratkami, moje życie jest w rękach Putina i jest w niebezpieczeństwie. Ale nadal będę trzymał się swojej linii.

„Kiedy w lutym 2015 roku stanęłam nad ciałem Borysa, przysięgałam sobie, że nie będę się bać, nie poddam się i nie będę uciekać. Dziewięć lat później opłakując Aleksieja, mogę tylko powtórzyć tę przysięgę.

Rosyjski działacz opozycji i były zastępca burmistrza obwodu krasnoselskiego Ilja Jaszyn uśmiecha się, stojąc w loży oskarżonego na sali sądowej przed rozprawą w Moskwie, Rosja, 9 grudnia 2022 r.

(AP)

Tomka Watlinga20 lutego 2024 o godzinie 09:00

1708418853

Putin przyznaje katowi Nawalnemu stopień wojskowy kilka dni po jego śmierci

Władimir Putin uhonorował ministra więziennictwa odpowiedzialnego za pozbawienie Aleksieja Nawalnego żywności podczas jego ostatniego uwięzienia stopniem wojskowym generała pułkownika.

Pierwszy zastępca szefa Federalnej Służby Penitencjarnej Walerij Bojariniew otrzymał ten stopień w poniedziałek, zaledwie trzy dni po zamordowaniu Nawalnego.

Iwan Żdanow, dyrektor Fundacji Antykorupcyjnej Nawalnego, ponownie zamieścił zdjęcie nakazu wydanego w marcu 2023 r. przez Bojarynowa IK-6 w obwodzie włodzimierskim, nakazującego ograniczenie ilości żywności, jaką rosyjska opozycja może kupować w areszcie.

Twórca projektu No Gułag Władimir Ussiszkin twierdził, że Bojariniew nadzorował tortury ukraińskich więźniów i Nawalnego w rosyjskim systemie więziennictwa.

Pierwszy zastępca szefa Federalnej Służby Więziennej Walerij Bojariniew otrzymał w poniedziałek stopień generała pułkownika, zaledwie trzy dni po zamordowaniu Nawalnego.

(kabel)

Tomka Watlinga20 lutego 2024 o godzinie 08:47

1708417800

Aleksiej Nawalny – człowiek, który dużo wiedział

Przez ponad dekadę on i jego zespół wykazywali się mieszaniną wytrwałości i cynizmu, badając powiązania finansowe w stylu mafijnym między osobami na najwyższych stanowiskach w rosyjskiej polityce, bezpieczeństwie i biznesie. Johna Campnera.

Aleksiej Nawalny – człowiek, który dużo wiedział

Przez ponad dekadę on i jego zespół wykazywali się mieszaniną wytrwałości i cynizmu, badając powiązania finansowe w stylu mafijnym między osobami na najwyższych stanowiskach w rosyjskiej polityce, bezpieczeństwie i biznesie, pisze John Kampfner. Odcięty od kontrolowanych przez państwo mediów głównego nurtu, Nawalny wykorzystywał każdą dostępną platformę cyfrową i kanał mediów społecznościowych, aby rzucić światło na skorumpowany reżim Putina, przetrwał wielokrotne zatrucia i więzienia, aż ostatecznie – i nieuchronnie – uciszył go jego największy wróg.

Namita Singh20 lutego 2024 o godzinie 08:30

1708416900

„Będą konsekwencje” – mówi Cameron.

Minister spraw zagranicznych Lord Cameron powiedział, że spodziewa się, że Wielka Brytania i sojusznicy z G7 nałożą nowe sankcje na Rosjan zamieszanych w śmierć Aleksieja Nawalnego.

W rozmowie z reporterami podczas swojej wizyty na Falklandach lord Cameron powiedział: „Myślę, że pierwszą rzeczą jest przypomnienie sobie, jakim wielkim człowiekiem był Aleksiej Nawalny i o przerażającym reżimie, który sprawuje Putin w Rosji.

„I tak, będą konsekwencje. To, co robimy w takich sytuacjach, polega na tym, że przyglądamy się, w jaki sposób czyjeś prawa człowieka zostały naruszone oraz osobom, które to spowodowały, i jesteśmy w stanie ścigać te osoby za pomocą określonych środków. „

Dodał: „Teraz nigdy nie ogłaszamy sankcji z wyprzedzeniem, nie mogę tego zrobić.

„Ale mogę państwu powiedzieć, że na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7 w Monachium potwierdziłem, że Wielka Brytania to zrobi i nawoływałem inne kraje, aby zrobiły to samo. Bardzo mocno wierzę, że obie te rzeczy nastąpią.

Namita Singh20 lutego 2024 o godzinie 08:15

1708416000

Wideo: Minister spraw zagranicznych potwierdza, że ​​śmierć Nawalnego była „morderstwem”

Minister spraw zagranicznych potwierdza, że ​​śmierć Nawalnego była „morderstwem”

Alicia Cairns nalegała, aby parlamentarzyści uznali śmierć Aleksieja Nawalnego za morderstwo podczas obrad w Izbie Gmin w poniedziałek, 19 lutego. „Aleksiej Nawalny został zamordowany i ważne jest, abyśmy w tej Radzie oddawali mu cześć za to, kim jest, bo na to zasługuje”. Powiedział przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych. „Po jego morderstwie byłem także w Monachium, gdzie słyszałem, jak jego żona Julia (Nawalna) prosiła, abyśmy byli przy niej. To właśnie musimy teraz zrobić.” Leo Docherty, brytyjski minister ds. Europy, zgodził się: „Ma rację, używając słowa morderstwo. „Dążymy do pociągnięcia państwa i rosyjskich przywódców do odpowiedzialności”.

READ  Główne grupy pomocy zagranicznej zawieszają swoją działalność w Afganistanie po tym, jak talibowie zakazali zatrudniania kobiet

Namita Singh20 lutego 2024 o godzinie 08:00

1708415100

Na zdjęciach: Setki opłakują Aleksieja Nawalnego czuwaniami, kwiatami i protestami

Procesja z pochodniami ku pamięci przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w Rzymie

(Agencja Ochrony Środowiska)

Ludzie składają wyrazy szacunku uczestnicząc w procesji z pochodniami ku pamięci przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

(Agencja Ochrony Środowiska)

Ludzie biorą udział w czuwaniu po śmierci przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w Paryżu

(Reuters)

Ludzie biorą udział w protestach i czuwaniu po śmierci przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego w Kabarze

(Reuters)

Demonstrant niosący zdjęcie zmarłego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego uczestniczy w marszu upamiętniającym jego śmierć przed ambasadą Rosji w Atenach, Grecja, 19 lutego 2024 r.

(Agencja Ochrony Środowiska)

Namita Singh20 lutego 2024 o 07:45

1708414200

Francja wzywa ambasadora Rosji w Paryżu po śmierci Nawalnego, donosi „Le Monde”.

Gazeta „Le Monde” podała, powołując się na wypowiedzi ministra spraw zagranicznych Francji Stephane’a Segorna z wizyty w Argentynie, że Francja wezwie ambasadora Rosji w Paryżu po śmierci uwięzionego przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego.

„Poprosiłem o wezwanie ambasadora Rosji dzisiaj o 18:30” – powiedział Segorn, według gazety „Le Monde”.

W poniedziałek Niemcy wezwały także ambasadora Rosji w Berlinie w związku ze śmiercią Nawalnego.

(Agencja Ochrony Środowiska)

Namita Singh20 lutego 2024 o godzinie 07:30

1708413600

„Ukryj ślady swojej zbrodni”

Iwan Żdanow, sojusznik Aleksieja Nawalnego, potępił władze rosyjskie jako „popleczników i kłamców” oraz zaatakował je w związku z opóźnieniem w wydaniu ciała krytyka Putina.

„Jest oczywiste, że to, co teraz robią, to zacieranie śladów swojej zbrodni” – napisał w poniedziałek.

Według OVD-Info, grupy monitorującej wydarzenia polityczne, od śmierci Nawalnego rosyjska policja zatrzymała prawie 400 osób, które gromadziły się pod pomnikami i pomnikami ofiar represji politycznych, niosąc kwiaty i znicze, aby uczcić Nawalnego. Aresztowania.

Ambasadorowie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii również opłakiwali śmierć Nawalnego podczas nabożeństwa żałobnego w Moskwie.

Namita Singh20 lutego 2024 o 07:20

1708412460

Minister spraw zagranicznych potwierdza, że ​​śmierć Nawalnego była „morderstwem”

Minister spraw zagranicznych potwierdza, że ​​śmierć Nawalnego była „morderstwem”

Andy Gregory20 lutego 2024 07:01

1708412382

Szef dyplomacji Unii Europejskiej wzywa do wszczęcia niezależnego śledztwa w sprawie śmierci Nawalnego

Koordynator polityki zagranicznej Unii Europejskiej Josep Borrell powiedział, że blok rozważa nałożenie sankcji na Rosję, a także wezwał do wszczęcia niezależnego międzynarodowego śledztwa w sprawie przyczyn śmierci Aleksieja Nawalnego.

Powiedział, że odpowiedzialność za śmierć Nawalnego ponosi „(prezydent Rosji Władimir) sam Putin, ale możemy zejść do struktury instytucjonalnej rosyjskiego systemu więziennictwa”, aby nałożyć zamrożenie aktywów i zakazy podróżowania.

Namita Singh20 lutego 2024 o 06:59

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *