Ostatnia wojna między Rosją a Ukrainą: Kijów intensyfikuje ataki dronów, gdy NATO kupuje 1000 rakiet Patriot

Kijów stał się celem największego w historii Rosji ataku dronów, w wyniku którego pięć osób zostało rannych

Ukraina przeprowadziła nową serię ataków rakietowych na przygraniczne rosyjskie miasto Biełgorod w czasie, gdy na niebie szaleje wojna między Kijowem a siłami Władimira Putina.

Ataki są ostatnimi z setek ataków dronów i rakiet, które Rosja i Ukraina przeprowadziły w ostatnich dniach po tym, jak pod koniec grudnia Moskwa przeprowadziła jeden z największych ataków powietrznych w prawie dwuletniej wojnie.

We wtorek siły rosyjskie zaatakowały także stolicę Kijowa i miasto Charków na wschodzie kraju. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych co najmniej 5 osób zginęło, a ponad 120 zostało rannych.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdziło, że Ukraina wystrzeliła 12 rakiet we wczesnych godzinach porannych w środę w kierunku małego obwodu białoruskiego graniczącego z północno-wschodnią Ukrainą. Powiedzieli, że wszystkie rakiety zostały zniszczone.

Dzieje się tak po ogłoszeniu przez NATO, że pomoże w zakupie do 1000 rakiet Patriot, aby sojusznicy mogli lepiej chronić swoje terytorium, gdy Rosja intensyfikuje swój atak powietrzny na Ukrainę.

Agencja ds. Zamówień i Wsparcia NATO oświadczyła, że ​​wesprze grupę krajów, w tym Niemcy, Holandię, Rumunię i Hiszpanię, w zakupie rakiet Patriot, które służą do obrony przed rakietami manewrującymi i balistycznymi, a także przed samolotami wroga.

1704357058

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa aresztuje przemytników, którzy pomagają ludności cywilnej uniknąć przymusowego poboru do wojska

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała, że ​​odkryła siatkę przemytniczą, która przewoziła ukraińskich mężczyzn w wieku bojowym z kraju za kwotę do 5000 dolarów (3,9 tys. funtów).

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa podała, że ​​aresztowała dwie osoby i odkryła, że ​​na południu Ukrainy dwie inne osoby są zaangażowane w operację.

„Nielegalny szlak «handlowy» rozciąga się od terytorium obwodu odeskiego do samozwańczego regionu Naddniestrza, a następnie do terytorium Mołdawii” – czytamy w oświadczeniu.

Jeden „bilet ewakuacyjny” kosztuje do 5000 dolarów, w zależności od pilności wyjazdu.

„Przestępcy wywozili swoich agentów do granicy z nierozpoznanym Naddniestrzem, a następnie wozili ich leśnymi ścieżkami poza punktami kontrolnymi.

„W wyniku wspólnej operacji specjalnej funkcjonariusze organów ścigania aresztowali w Mołdawii dwóch członków gangu, którzy towarzyszyli grupie uciekinierów. Dwie kolejne osoby zostały ujawnione w Odessie, gdy przygotowywali nową partię potencjalnych rekrutów do wysłania za granicę.

Tomka Watlinga4 stycznia 2024 o godzinie 08:30

1704355408

Ukraina nie ma planu B zapewnienia większej pomocy Zachodu, twierdzi urzędnik

Najwyższy dyplomata Ukrainy przyznał, że Kijów nie ma planu awaryjnego dodatkowego wsparcia wojskowego USA, które jest obecnie wstrzymywane przez republikańskich polityków.

„Nie mamy planu B. Jesteśmy pewni planu A” – powiedział CNN Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

„Ukraina zawsze będzie walczyć środkami, które otrzymała. I… to, co jest przekazywane Ukrainie, nie jest działalnością charytatywną. To inwestycja w ochronę NATO i ochronę dobrobytu narodu amerykańskiego.”

Prośba amerykańskiej administracji o kolejne 61 miliardów dolarów (53 miliardy funtów) wsparcia dla Ukrainy utknęła w martwym punkcie w Kongresie USA, gdzie Republikanie twierdzą, że powinno to łączyć się z zaostrzeniem kontroli imigracyjnej wzdłuż granicy amerykańsko-meksykańskiej.

Niezależna senator USA Kyrsten Sinema z Arizony, która należy do stanów graniczących z Meksykiem, powiedziała w środę, że negocjatorzy Senatu „zbliżają się” do dwustronnego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa granic, które Kongres mógłby połączyć z nową pomocą nadzwyczajną dla Ukrainy i Izraela.

Pozostają jednak pytania dotyczące kontrolowanej przez Republikanów Izby Reprezentantów, która żąda od Senatu zatwierdzenia uchwalonej w zeszłym roku szeroko zakrojonej ustawy o imigracji i bezpieczeństwie granic.

Fala rosyjskich ataków rakietowych na Ukrainę, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, również uwydatniła potrzebę Kijowa w zakresie zwiększenia liczby środków obrony powietrznej.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba powiedział, że nie ma alternatywnego planu zagranicznej pomocy wojskowej

(Reuters)

Tomka Watlinga4 stycznia 2024 08:03

1704354312

Oto kilka aktualnych zdjęć z Ukrainy

1 Poniżej kilka najnowszych zdjęć z Ukrainy

Pracownicy pogrzebowi opuszczają trumnę do grobu podczas nabożeństwa pogrzebowego ukraińskiego żołnierza Światosława Romanczuka na cmentarzu w Kijowie

(AP)

Szef ukraińskiego wywiadu, generał broni Kyryło Budanow, uczestniczy w uwolnieniu ukraińskich żołnierzy podczas wymiany jeńców wojennych z Rosją

(Służba prasowa prezydenta Ukrainy)

Wolontariusze usuwają gruz apartamentowca poważnie zniszczonego w wyniku rosyjskiego ataku w Kijowie

(AP)

Tomka Watlinga4 stycznia 2024 o 07:45

1704353355

Rosja wystrzeliła w nocy kilka dronów i rakiet

Ukraińskie Siły Powietrzne poinformowały, że Rosja wystrzeliła w nocy na terytorium Ukrainy dwa drony i trzy rakiety.

W dzisiejszej rano aktualizacji aplikacji Telegram siły powietrzne podały, że dwa irańskie drony Shahed zostały wystrzelone z południowego wschodu i zostały przechwycone na zachodniej Ukrainie, w pobliżu miasta Chmielnicki.

Nie ma jeszcze potwierdzonych infekcji.

Tomka Watlinga4 stycznia 2024 07:29

1704351600

Ukraina i Rosja wystrzeliwują setki rakiet i dronów w ramach eskalacji wojny powietrznej

W zeszłym tygodniu Rosja wystrzeliła ponad 450 rakiet i dronów na ukraińskie obszary cywilne, zabijając ponad 60 cywilów i raniąc setki innych. W zamian Ukraina wystrzeliła dziesiątki dronów i rakiet przez granicę rosyjską na okupowany przez Moskwę Półwysep Krymski, co doprowadziło do eskalacji walk powietrznych między obiema stronami, podczas gdy linie frontu na ziemi pozostają w impasie.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony (MON), W swojej najnowszej aktualizacji wywiaduPodkreślił, że Rosja przeznaczyła duży procent zmagazynowanej broni na przeprowadzanie ataków powietrznych. Dodał, że wydaje się, że Rosja przestała skupiać się na krytycznej infrastrukturze energetycznej na ukraińskim przemyśle obronnym, starając się ograniczyć zdolność Kijowa do wystrzeliwania rakiet i dronów. Jest to przyznanie, że Kreml spodziewa się długiej wojny na wyniszczenie w powietrzu i na ziemi.

„Rosyjscy planiści prawie na pewno dostrzegają rosnące znaczenie względnego potencjału przemysłu obronnego, przygotowując się do długiej wojny” – stwierdziło Ministerstwo Obrony.

Maryam Zakir Hussein4 stycznia 2024 o godzinie 07:00

1704348000

Rosyjski poeta został skazany na 7 lat więzienia za recytowanie poezji przeciwko wojnie na Ukrainie

Rosyjski poeta został skazany na siedem lat więzienia za recytowanie wersetów przeciwko wojnie Rosji na Ukrainie. Jest to surowy wyrok wydany podczas bezlitosnego tłumienia sprzeciwu na Kremlu.

Twerski Sąd Rejonowy w Moskwie skazał Artema Kamardina pod zarzutem wzywania do podważania bezpieczeństwa narodowego i nawoływania do nienawiści, co wiązało się z czytaniem przez niego antywojennych wierszy podczas ulicznego występu w centrum Moskwy we wrześniu 2022 roku.

Igor Stovba, który brał udział w tym wydarzeniu i recytował wiersze Kamaruddina, został skazany na pięć i pół roku więzienia na podstawie tych samych zarzutów.

Maryam Zakir Hussein4 stycznia 2024 o godzinie 06:00

1704344400

Rosja i Ukraina przeprowadzają dużą wymianę jeńców wojennych po mediacji Zjednoczonych Emiratów Arabskich

Ukraina i Rosja ogłosiły w środę pierwszą od prawie pięciu miesięcy wymianę jeńców wojennych, w ramach której każda ze stron uwolniła ponad 200 więźniów po – jak stwierdziły obie strony – skomplikowanych negocjacjach z udziałem mediacji ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że Ukraina przekazała 248 żołnierzy. Kijów oświadczył, że zawrócił 230 osób, 224 żołnierzy i sześciu cywilów, co było, jego zdaniem, największą jak dotąd udokumentowaną wymianą wojsk.

Zaproponowała podjęcie większych wysiłków humanitarnych i znalezienie pokojowego rozwiązania wojny.

Na nagraniu wideo opublikowanym przez władze ukraińskie widać, jak powracający więźniowie owinięci niebiesko-żółtą flagą kraju wysiadają z autobusu, śpiewają hymn narodowy i skandują salut narodowy „Chwała Ukrainie”.

Większość, choć nie wszystkie, wydaje się być zdrowa. . Jeden z powracających krzyknął: „Wróciliśmy do domu!” Nie zapomniałeś o nas!

Rosyjskie Ministerstwo Obrony zamieściło podobny film przedstawiający powracających więźniów w mundurach przyjeżdżających autobusami do Biełgorodu. „Będę w domu za pięć godzin, będzie fajnie” – powiedział anonimowy mężczyzna.

Maryam Zakir Hussein4 stycznia 2024 o godzinie 05:00

1704340800

Ukraina zwraca swoją uwagę na rosyjski region przygraniczny, chcąc wywołać niezadowolenie

W środę armia rosyjska ogłosiła, że ​​zestrzeliła 12 ukraińskich rakiet nad obwodem Biełgorod na południu Rosji, graniczącym z Ukrainą, w czasie, gdy siły ukraińskie starają się zawstydzić prezydenta Rosji Władimira Putina i odeprzeć jego argument, że życie w Rosji jest przebiega normalnie pomimo wojny, która trwa już od 22 miesięcy.

Gubernator Biełgorodu Wiaczesław Gładkow powiedział, że sytuacja w stolicy regionu, zwanej także Biełgorodem, „pozostaje napięta”. Gładkow napisał w Telegramie, że w środę rano miasto zostało poddane dwóm seriom bombardowań.

„Systemy obrony powietrznej zadziałały” – dodał, obiecując więcej szczegółów na temat możliwych uszkodzeń po inspekcji obszaru później tego samego dnia. Środa była świętem narodowym w Rosji.

Maryam Zakir Hussein4 stycznia 2024 o godzinie 04:00

1704337200

Zełenski powiedział Sunakowi, że Rosja wystrzeliła w kierunku Ukrainy 500 rakiet i dronów w ciągu zaledwie pięciu dni.

„Rozmawiałem z premierem Wielkiej Brytanii @RishiSunak o trwającym rosyjskim terroryzmie powietrznym przeciwko ukraińskim miastom. W ciągu ostatnich pięciu dni wróg wystrzelił w stronę Ukrainy co najmniej 500 rakiet i dronów” – powiedział Zełenski we wtorek wieczorem, dziękując Królestwu. Państwa zapewniają „znaczną i wszechstronną pomoc we wzmocnieniu obrony powietrznej Ukrainy, w szczególności za pomocą radarów i zaawansowanych systemów rakiet przeciwbalistycznych”.

Prezydent Ukrainy powiedział, że rozmawiał z Sunakiem na temat dalszej współpracy obronnej, ze szczególnym uwzględnieniem obrony powietrznej i zdolności dalekiego zasięgu.

Maryam Zakir Hussein4 stycznia 2024 o godzinie 03:00

1704333600

Unia Europejska atakuje największą na świecie firmę wydobywającą diamenty w ramach sankcji wojennych nałożonych na Rosję

Unia Europejska nałożyła w środę sankcje na największą na świecie firmę wydobywającą diamenty i jej dyrektora generalnego w ramach, jak to określiła, „niezłomnego zaangażowania” na rzecz Ukrainy w wojnie z Rosją.

Posunięcie to wymierzone było w Alrosę, odpowiadającą za około 90% rosyjskiej produkcji diamentów, oraz dyrektora generalnego Pawła Mariniczowa. Centrala UE stwierdziła, że ​​firma „stanowi ważną część sektora gospodarczego, która zapewnia Moskwie znaczne przychody”.

Oznacza to, że aktywa Alrosy w Europie zostaną zamrożone, a obywatele i firmy z UE otrzymają zakaz przekazywania środków spółce. Mariniczewowi, który w maju ubiegłego roku został mianowany dyrektorem generalnym na trzyletnią kadencję, również grozi zakaz podróżowania do Europy.

Maryam Zakir Hussein4 stycznia 2024 o godzinie 02:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *