Pierwszy start Falcona 9 firmy SpaceX w 2024 r. w celu wprowadzenia pierwszych 6 satelitów Starlink bezpośrednio do komórki – Spaceflight Now

Rakieta Falcon 9 jest gotowa do wsparcia misji Starlink 7-9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg. Misja obejmuje także pierwszych sześć satelitów, które będą wykorzystywane przez firmę do świadczenia usług direct-to-cell. Zdjęcie: SpaceX

SpaceX nie traci czasu na rozpoczęcie roku, który według niego będzie historycznie pracowitym rokiem pod względem startów orbitalnych. Firma planuje wystrzelić rakietę Falcon 9 w misję za pośrednictwem satelity Starlink we wtorek po zachodzie słońca.

Start zaplanowano na 18:31 czasu PST (21:31 EDT, 02:31 UTC) z Space Launch Complex 4 East (SLC-4E) w bazie sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii. Spośród 21 satelitów Starlink, które zostaną wystrzelone we wtorek wieczorem, sześć zostanie uruchomionych jako pierwsze bezpośrednio do komórki Możliwości.

Spaceflight Now będzie transmitować na żywo start statku na 30 minut przed startem.

Pierwotnie start był zaplanowany na połowę grudnia, ale SpaceX napotkał nieujawnione problemy w okresie poprzedzającym start i był zmuszony odwołać misję.

SpaceX stwierdziło w oświadczeniu, że dodanie DTC „umożliwi operatorom sieci komórkowych na całym świecie zapewnienie płynnego, globalnego dostępu do wysyłania SMS-ów, rozmów telefonicznych i przeglądania Internetu… na lądzie, jeziorach i wodach przybrzeżnych”.

Podczas wydarzenia w sierpniu 2022 r., w którym uczestniczyli założyciel SpaceX Elon Musk oraz dyrektor generalny i prezes T-Mobile Mike Seifert, Musk określił nowy dodatek jako „ogromną zmianę zasad gry”, która pomogłaby wyeliminować martwe strefy na całym świecie.

„To naprawdę ważne” – powiedział Musk podczas prezentacji. „Nawet jeśli cały region lub kraj utraci łączność z powodu silnego huraganu, powodzi, pożarów, tornad lub trzęsień ziemi… nawet jeśli wszystkie maszty komórkowe zostaną zniszczone, Twój telefon będzie nadal działał”.

Schemat usługi bezpośredniej do komórki Starlink. Grafika: SpaceX

Zgodnie z e-mailem wysłanym 30 listopada 2023 r. do Katherine Medley, pełniącej obowiązki szefowej działu licencjonowania satelitów FCC, SpaceX spodziewa się wystrzelić „około 840 satelitów zdolnych do bezpośredniej komunikacji komórkowej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, a po tym okresie będą kontynuowane dodatkowe starty.

Planowane i przyszłe starty „zapewnią, że będziemy w stanie wystrzelić masę krytyczną satelitów na czas do komercyjnego użytku jeszcze w 2024 r.” – napisał Jameson Dempsey, dyrektor ds. polityki satelitarnej w SpaceX i autor e-maila.

READ  Fizycy natknęli się na materię zbudowaną z bozonów

„W związku z tym, chociaż zdajemy sobie sprawę, że Komisja może ograniczyć nasze uprawnienia testowe do satelitów, które spodziewamy się wystrzelić i przetestować w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, żądamy, aby licencja na wystrzelenie obejmowała uprawnienia dla wszystkich 7500 satelitów do stosowania bezpośredniej modyfikacji komórek.”, Dempsey napisał.

Podczas wydarzenia w sierpniu 2022 r. Sievert zauważył, że nadchodząca usługa w USA będzie wykorzystywać istniejące widmo PCS średniego pasma T-Mobile.

„Dzięki temu możemy następnie przeznaczyć je, współpracując, na konstelację, w której działa Starlink, abyśmy mogli widzieć te satelity z każdego zakątka kraju” – powiedział Seifert. „Jeśli masz dobry widok na niebo, nasza wizja jest taka, że ​​jesteś połączony”.

„Twój telefon nie wie, że jest podłączony do przestrzeni kosmicznej. Wyszuka swoją sieć domową, a także wyszuka partnerów w roamingu naziemnym. „ On dodał. „A jeśli nie zobaczy tych rzeczy, przeskanuje ponownie i połączy się z autoryzowanym połączeniem z satelity i pomyśli, że jest podłączony do wieży komórkowej, ponieważ ten telefon wykorzystuje standardowe protokoły komunikacyjne w branży i ma już widmo przynajmniej zdecydowana większość telefonów dostępnych na rynku.” Dziś to robisz.

Rakieta Falcon 9 wspierająca wtorkowy start jest wyposażona w wzmacniacz pierwszego stopnia o numerze końcowym B1082, który zostanie wystrzelony po raz pierwszy podczas tej misji. Około 8,5 minuty po starcie booster wyląduje na dronie. „Oczywiście, że nadal cię kocham”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *