Plan zawieszenia broni w Gazie jest zrównoważony. USA mówią, że Hamas proponuje „zmiany”

Skomentuj zdjęcie, Sekretarz stanu USA Anthony Blinken przemawiał po omówieniu odpowiedzi Hamasu z premierem Kataru w Doha

  • autor, Tomek Bateman
  • Rola, Korespondent BBC Foreign Office
  • Raport z Doha

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Hamas zaproponował „kilka zmian” do wspieranego przez USA planu zawieszenia broni w Gazie i porozumienia w sprawie uwolnienia zakładników, a plan ten obecnie wisi na włosku.

Powiedział reporterom w Doha, że ​​niektóre zmiany są „wykonalne”, a inne nie, ale Stany Zjednoczone i mediatorzy Katar i Egipt „spróbują sfinalizować to porozumienie”.

Hamas oświadczył we wtorek, że jest gotowy „pozytywnie podejść” do tej operacji, ale podkreślił, że Izrael musi zgodzić się na trwałe zawieszenie broni.

Rząd Izraela nie skomentował tej propozycji, ale anonimowy urzędnik izraelski powiedział, że reakcja palestyńskiej grupy zbrojnej jest równoznaczna z odrzuceniem.

Blinken powiedział we wtorek, że izraelski premier Benjamin Netanjahu „potwierdził swoje zaangażowanie” w propozycję zawieszenia broni i że jedynie Hamas stoi na drodze postępu.

Jednak Netanjahu nie poparł publicznie planu, który według prezydenta USA Joe Bidena zaproponował Izrael, gdy przedstawiał go 12 dni temu.

W poniedziałek Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła uchwałę popierającą tę propozycję, zwiększając presję dyplomatyczną ze strony Stanów Zjednoczonych.

BBC stanowi część objazdowego zbioru prasy poświęconej wizycie Sekretarza Stanu USA w Katarze – wspaniałej lokalizacji w Zatoce Perskiej, która zaprzecza poczuciu regionalnego kryzysu, który próbuje on rozwiązać w ramach podróży dyplomatycznej odbywającej się w zawrotnym tempie.

„Na stole leżało porozumienie, które było niemal identyczne z propozycją wysuniętą przez Hamas 6 maja, czyli porozumieniem, które cały świat popiera, a Izrael zaakceptował, a Hamas mógł odpowiedzieć jednym słowem: „Tak”. ” powiedział.

Dodał: „Zamiast tego Hamas odczekał prawie dwa tygodnie, a następnie zaproponował dalsze zmiany, z których wiele wykracza poza stanowiska, które wcześniej zajął i zaakceptował”.

Dodał jednak, że urzędnicy amerykańscy, katarski i egipski „spróbują sfinalizować tę umowę”.

„Wierzę, że te luki można zamknąć, ale to nie znaczy, że zostaną zamknięte, ponieważ ostatecznie Hamas musi podjąć decyzję”.

Szejk Mohammed powiedział, że zarówno Hamas, jak i Izrael muszą poczynić pewne ustępstwa.

Podkreślił: „W ostatnim okresie jesteśmy świadkami zmiany w tym konflikcie i istnieje wyraźne i stanowcze wezwanie do zakończenia tej wojny”.

Blinken powiedział również, że w celu osiągnięcia trwałego zakończenia wojny konieczne jest jak najszybsze zaplanowanie „dnia po konflikcie” w Gazie.

Dodał: „W nadchodzących tygodniach przedstawimy propozycje dotyczące głównych elementów planu dzień po dniu, w tym konkretne pomysły dotyczące sposobu zarządzania zarządzaniem, bezpieczeństwem i odbudową”.

W krótkim oświadczeniu wydanym przez Hamas we wtorek wieczorem, w którym potwierdził on, że przedstawił oficjalną odpowiedź na propozycję zawieszenia broni, nie wyjaśniono żadnych żądanych zmian.

Jednakże ruch ponowił swoje żądanie „całkowitego zaprzestania trwającej agresji na Gazę” i całkowitego wycofania sił izraelskich.

Izzat al-Rishq, urzędnik Hamasu, powiedział, że reakcja była „odpowiedzialna, poważna i pozytywna” oraz że otworzyła „szeroką drogę” do osiągnięcia porozumienia.

Biuro premiera Izraela nie wydało oficjalnej odpowiedzi.

Jednak anonimowy izraelski urzędnik wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że Hamas „zmienił wszystkie główne i najważniejsze kryteria” i „odrzucił propozycję uwolnienia zakładników przedstawioną przez prezydenta Bidena”.

Skomentuj zdjęcie, Dzisiaj, we wtorek, izraelskie siły okupacyjne rozpoczęły ataki powietrzne na środkową Strefę Gazy

Według Ministerstwa Zdrowia Strefy pod przewodnictwem Hamasu od tego czasu w Strefie Gazy zginęło ponad 37 200 osób.

W wyniku porozumienia osiągniętego w listopadzie Hamas uwolnił 105 zakładników w zamian za tygodniowe zawieszenie broni i około 240 palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. Izrael twierdzi, że nadal przetrzymywanych jest 116 zakładników, z których 41 uważa się za zmarłych.

Pierwsza polega na początkowym sześciotygodniowym zawieszeniu broni, podczas którego Hamas uwolni część zakładników – w tym kobiety, osoby starsze, chorych i rannych – w zamian za uwolnienie przez Izrael bliżej nieokreślonej liczby więźniów palestyńskich. Nastąpi także wycofanie sił izraelskich „ze wszystkich zaludnionych obszarów Gazy” i „zwiększenie” pomocy humanitarnej.

W drugiej fazie uwolnienie wszystkich pozostałych żyjących zakładników i wycofanie wszystkich sił izraelskich ze Strefy Gazy w ramach „trwałego zaprzestania działań wojennych”, ale to ostatnie będzie nadal przedmiotem dalszych negocjacji.

W trzeciej fazie szczątki wszystkich martwych zakładników zostaną zwrócone i rozpocznie się szeroko zakrojony plan odbudowy Gazy.

Chociaż Biały Dom w rzeczywistości próbuje nakłonić obie strony do porozumienia, izraelscy przywódcy pozostają głęboko sceptyczni w tej sprawie.

Skrajnie prawicowi ministrowie naciskają na Netanjahu, aby zignorował dyplomację Waszyngtonu i zagrozili wycofaniem się ze swojej koalicji rządzącej i spowodowaniem jej upadku, jeśli popierana przez USA propozycja zostanie zrealizowana, uznając to za kapitulację Hamasowi.

Premier nie wyraził jednoznacznie swojego poparcia dla planu, który, jak przyznał, został zatwierdzony przez Gabinet Wojenny.

Rzeczywista propozycja izraelska – podobno dłuższa niż streszczenie Bidena – nie została upubliczniona i nie jest jasne, czy różni się od tego, co przekazał prezydent. Został on przedstawiony Hamasowi na kilka dni przed przemówieniem Bidena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *